Προς το περιεχόμενο

Απογοήτευση απο ανταλλαγή κιθάρας


nickkk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα προκειμένου να μάθω την γνώμη σας, σε ένα θέμα ανταλλαγής κιθάρας.

Την Τρίτη 4/9/12 παρέλαβα μία κιθάρα κατόπιν ανταλλαγής δικής μου κιθάρας.

Απο την κιθάρα που μου ήρθε δεν είμαι ευχαριστημένος.

Το παιδί παρέλαβε την δικιά μου Δευτέρα 3/9/12. Εγώ του έστειλα Τετάρτη (5/9/12) μήνυμα οτι ΔΕΝ ειμαι ευχαριστημένος και ζήτησα να την αλλάξω.

Εκείνος αρνείται να γίνει πάλι επιστροφή.

Εσείς τι πιστέυετε σε μία ανταλλαγή που ο ένας απο τους δύο δεν ειναι ευχαριστημένος τι πρέπει να γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ανοίγω αυτό το θέμα προκειμένου να μάθω την γνώμη σας, σε ένα θέμα ανταλλαγής κιθάρας.

Την Τρίτη 4/9/12 παρέλαβα μία κιθάρα κατόπιν ανταλλαγής δικής μου κιθάρας.

Απο την κιθάρα που μου ήρθε δεν είμαι ευχαριστημένος.

Το παιδί παρέλαβε την δικιά μου Δευτέρα 3/9/12. Εγώ του έστειλα Τετάρτη (5/9/12) μήνυμα οτι ΔΕΝ ειμαι ευχαριστημένος και ζήτησα να την αλλάξω.

Εκείνος αρνείται να γίνει πάλι επιστροφή.

Εσείς τι πιστέυετε σε μία ανταλλαγή που ο ένας απο τους δύο δεν ειναι ευχαριστημένος τι πρέπει να γινεται;

 

Καλα δεν την δοκίμασες πριν την πάρεις;

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η κιθάρα είναι στην κατάσταση που είχε συμφωνηθεί και απλά δε σου αρέσει ο ήχος παίξιμο κτλ νομίζω οτι ο άλλος δεν είναι υποχρεωμένος να δεχτεί τη νέα αλλαγή.

Και απ'ότι καταλαβαίνω παίζουν στη μέση και μεταφορικά τα οποία τελικά όλα μαζί θα είναι ένα σεβαστό ποσό.Είσαι διατεθιμένος να τα πληρώσεις εσύ;

Αυτά έχουν τα ραντεβού στα τυφλά!

 

Βέβαια σε περίπτωση που η κιθάρα δεν είναι στην κατάσταση που έπρεπε τότε τα πράγματα αλλάζουν και έχει κάθε δίκιο να απαιτείς την αλλαγή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον τις στείλανε με courier....

 

αφού δεν είσαι ευχαριστημένος σαφώς και πρέπει να τις επιστρέψετε...

βέβαια αυτό προυποθέτει να είναι σωστός ο άλλος και να το βλέπει κι έτσι γιατί αν είστε σε άλλες πόλεις δεν μπορείς να του κάνεις και πολλά....

 

τα ρίσκα της ανταλλαγής οργάνων μέσω ταχυδρομείου...αφού σου ήρθε και η κιθάρα του άλλου ευχαριστημένος να σαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν την δοκίμασες πριν την πάρεις;

 

Όχι διότι εγώ μένω Αθήνα και ο άλλος εκτός Αθηνών. Όλα γίνανε μέσω ταχυμεταφορών.

 

Εφόσον η κιθάρα είναι στην κατάσταση που είχε συμφωνηθεί και απλά δε σου αρέσει ο ήχος παίξιμο κτλ νομίζω οτι ο άλλος δεν είναι υποχρεωμένος να δεχτεί τη νέα αλλαγή.

Και απ'ότι καταλαβαίνω παίζουν στη μέση και μεταφορικά τα οποία τελικά όλα μαζί θα είναι ένα σεβαστό ποσό.Είσαι διατεθιμένος να τα πληρώσεις εσύ;

Αυτά έχουν τα ραντεβού στα τυφλά!

Βέβαια σε περίπτωση που η κιθάρα δεν είναι στην κατάσταση που έπρεπε τότε τα πράγματα αλλάζουν και έχει κάθε δίκιο να απαιτείς την αλλαγή.

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι άλλα μου είπε και άλλα είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι διότι εγώ μένω Αθήνα και ο άλλος εκτός Αθηνών. Όλα γίνανε μέσω ταχυμεταφορών.

 

Η αλήθεια είναι ότι άλλα μου είπε και άλλα είδα.

Εμμμμ, πήρες μεγάλο ρίσκο. Στην πρόκυμενη περίπτωση τι κανείς. Να κινηθείς δικαστικά νομίζω δεν γίνεται.

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι άλλα μου είπε και άλλα είδα.

 

Πρέπει να μας πεις συγκεκριμένα τι δε σου αρέσει στην κιθάρα για να καταλάβουμε ποιός έχει δίκιο..

Πχ αν έχει μια μεγάλη γρατζουνιά που σου απέκρυψε ο άλλος ,τότε έχεις δίκιο.

ή αν φοράει άλλους μαγνήτες απ'ότι θα έπρεπε.

 

Απο τη στιγμή που υπάρχουν μεταφορικά στη μέση τα πράγματα είναι πολύπλοκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dr διαχειριστής: Το θέμα θα διατηρηθεί ανοιχτό με την προϋπόθεση ότι θα συζητήσουμε γενικότερα το θέμα ανταλλαγών από απόσταση (φαντάζομαι ότι για τέτοια πρόκειται αν και δεν το αναφέρεις).

 

Ο χώρος των αγγελιών είναι ξεχωριστός ακριβώς γιατί αποτελεί ένα συμπληρωματικό κομμάτι του forum - ένα χώρο για διευκόλυνση των αγοραπωλησιών των μελών - και ως εκ τούτου κανένας δεν μπορεί να κάνει το δικαστή σε μια ιδιωτική συναλλαγή μεταξύ ενηλίκων (ελπίζω).

Πάω τώρα να βάλω τα καθημερινά μου.  :D

 

Mr Earendil: Αν είχαν προηγηθεί ανταλλαγή πολλών φωτογραφιών και αναλυτική κουβέντα από τηλεφώνου για τις λεπτομέρειες της ανταλλαγής (ναι, και μια στοιχειώδη συμφωνία για το τί θα γίνει αν κάποιος δεν είναι ευχαριστημένος), δύσκολα θα βρισκόσουν σε αυτή τη δυσάρεστη θέση.

 

Μήπως όλο πράγμα έγινε λίγο "στο πόδι";

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Dr διαχειριστής: Το θέμα θα διατηρηθεί ανοιχτό με την προϋπόθεση ότι θα συζητήσουμε γενικότερα το θέμα ανταλλαγών από απόσταση (φαντάζομαι ότι για τέτοια πρόκειται αν και δεν το αναφέρεις).

 

Ο χώρος των αγγελιών είναι ξεχωριστός ακριβώς γιατί αποτελεί ένα συμπληρωματικό κομμάτι του forum - ένα χώρο για διευκόλυνση των αγοραπωλησιών των μελών - και ως εκ τούτου κανένας δεν μπορεί να κάνει το δικαστή σε μια ιδιωτική συναλλαγή μεταξύ ενηλίκων (ελπίζω).

+1

 

Αυτά είναι τα ρίσκα στις εξ αποστάσεως συναλλαγές.

 

Αφου συμφωνήσατε να γίνει και δεν σε εξαπάτησε, έχει το δικαίωμα λογικά να την κρατήσει.

 

Αν απλά δεν σε βολεύει η κιθάρα είναι στην καλή του θέληση να σε λυπηθεί.

Στη θέση σου θα του πρότεινα τα μεταφορικά να τα καλύψω εγώ.

 

Αν σε εξαπάτησε και έχεις σοβαρά στοιχεία π.χ. άλλο σου έδειξε με φωτό (που έχεις στη διάθεση σου) και άλλο σου έστειλε και δεν μπορείτε να συνεννοειθείτε, τον ενημερώνεις και πας στην αστυνομία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμμμ, πήρες μεγάλο ρίσκο. Στην πρόκυμενη περίπτωση τι κανείς. Να κινηθείς δικαστικά νομίζω δεν γίνεται.

 

Δεν σκεφτόμουν να τραβηχτεί τόσο το θέμα ώστε να καταλήξουμε στα δικαστήρια, απλώς εγώ θεωρώ πως εφόσον δεν είμαι ευχαριστημένος με την κιθάρα που παρέλαβα θα μπορούσε να γίνει η αλλαγή (εννοείται με δικά μου έξοδα).

Δηλαδή και η κιθάρα που του έστειλα εγώ, αν δεν του έκανε θα δεχόμουν να την πάρω πίσω χωρίς καμία αντίρρηση.

 

Πρέπει να μας πεις συγκεκριμένα τι δε σου αρέσει στην κιθάρα για να καταλάβουμε ποιός έχει δίκιο..

Πχ αν έχει μια μεγάλη γρατζουνιά που σου απέκρυψε ο άλλος ,τότε έχεις δίκιο.

ή αν φοράει άλλους μαγνήτες απ'ότι θα έπρεπε.

 

Απο τη στιγμή που υπάρχουν μεταφορικά στη μέση τα πράγματα είναι πολύπλοκα.

 

Η κιθάρα ήρθε με δύο σπασμένα pickup rings τα οποία δεν φαινόντουσαν σπασμένα στις φωτογραφίες, κάποια χτυπήματα στις γωνίες δεν μου τα είπε καθώς όταν ρώτησα για την καταστάση που βρίσκονταν τα τάστα ανέφερε πως είναι σαν να μην παίχτηκε ποτε... μακάρι να ήταν έτσι και να μην υπήρχαν λακούβες...

 

Dr διαχειριστής: Το θέμα θα διατηρηθεί ανοιχτό με την προϋπόθεση ότι θα συζητήσουμε γενικότερα το θέμα ανταλλαγών από απόσταση (φαντάζομαι ότι για τέτοια πρόκειται αν και δεν το αναφέρεις).

 

Ο χώρος των αγγελιών είναι ξεχωριστός ακριβώς γιατί αποτελεί ένα συμπληρωματικό κομμάτι του forum - ένα χώρο για διευκόλυνση των αγοραπωλησιών των μελών - και ως εκ τούτου κανένας δεν μπορεί να κάνει το δικαστή σε μια ιδιωτική συναλλαγή μεταξύ ενηλίκων (ελπίζω).

Πάω τώρα να βάλω τα καθημερινά μου.  :D

 

Mr Earendil: Αν είχαν προηγηθεί ανταλλαγή πολλών φωτογραφιών και αναλυτική κουβέντα από τηλεφώνου για τις λεπτομέρειες της ανταλλαγής (ναι, και μια στοιχειώδη συμφωνία για το τί θα γίνει αν κάποιος δεν είναι ευχαριστημένος), δύσκολα θα βρισκόσουν σε αυτή τη δυσάρεστη θέση.

 

Μήπως όλο πράγμα έγινε λίγο "στο πόδι";

 

Δεν έγινε συζήτηση μέσω τηλεφώνου για την κατάσταση της κάθε κιθάρας, φωτογραφίες μεσω email υπήρξαν αλλά δεν ξέρω το πότε είχαν τραβηχτεί απο την στιγμή που οταν εφτασε η κιθάρα σε μένα ήρθε κάπως διαφορετική από οτι περιμενα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου