Προς το περιεχόμενο

Σεταρισμα κιθαρας σε B κουρδισμα`


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!οπως καταλαβαινετε η απορια μου βρισκετε στον τιτλο.Εχω δει το θεμα του Superfunk σχετικα με το σεταρισμα.Εκανα καποια πραγματα μονος μου(πρωτη φορα)οσο μπορουσα δλδ.Το μπρατσο ειχε "παρει" λιγο και το εφερα στα ισια του.Την επομενη μερα το κοιταξα και ειχε "παρει" παλι αλλα οχι οπως πριν.Και εκτος απο αυτο η Β μπασα χορδη ετριζε σα διαολος.Παιζω με 13αρες.Υπαρχει καποιο διαφορετικος τροπος σεταρισματος για Drop Tuning?

Το να προσπαθω να φερω στα ισια του το μπρατσο 2-3 φορες κανω κακο στην κιθαρα?

Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση!

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το να προσπαθω να φερω στα ισια του το μπρατσο 2-3 φορες κανω κακο στην κιθαρα?

 

Οχι.

 

Η διαδικασια σεταρισματος ειναι φυσικα η ιδια οτι κουρδισμα και να χρησιμοποιεις,απλα αν το κουρδισμα ειναι πολυ χαλαρα ειναι φυσικο οι εγγενεις ατελειες της κιθαρας σου (το γεγονος οτι δεν εχει full fret leveling & fret dress οπως ολες οι εργοστασιακες κιθαρες) να τονιζονται με αποτελεσμα (ειδικα αν εχεις χαμηλο action) τα τριξιματα που ακους,πηγαινε την κιθαρα σε εναν καλο μαστορα για  fret leveling & fret dress . 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουμε αυτην την πολυτελεια εδω :-[

Υπαρχει ομως και η περιπτωση να εκανα κατι λαθος στο σεταρισμα ε?

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο λεπτο και θα σου πω αμεσως..

 

 

'

'

'

'

'

'

'

μυρισα τα νυχια μου και δυστυχως δεν μπορεσα να δω.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι ειναι θεμα χαμηλου τενσιον εγω που κουρδιζω σε dropC επρεπε να βαλω το σετ του zakk wylde της dunlop για να μην τριζει η μπασσα η οποια εχει παχος 0.60. δοκιμασε με καποιο αναλογο υβριδικο σετ χορδων με "χοντρες μπασσες" και "ψιλονορμαλ καντινια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, πας να κάνεις κάτι για το οποίο (από πολλές πλευρές) η κιθάρα σου δεν έχει σχεδιαστεί να κάνει. Ειδικά αν η κιθάρα σου έχει 24.75" scale, τότε Χ.Μ.Π.Π.Δ.Γ.Ε.

 

Δεύτερον, δε γίνεται σ'αυτό το κούρδισμα να απαιτείς να έχεις και χαμηλό action. Σήκωσέ το όσο χρειάζεται ώστε η χορδή να μπορεί να πάλλεται πιο ελεύθερα.

 

Τρίτον, δε γίνεται πάλι να έχεις μηδενικό relief σε τέτοιες συνθήκες. Δώσε λίγο από τη βέργα (δηλ. ξέσφιξέ την).

 

Τέταρτον και σπουδαιότερον, πρέπει να μάθεις να προσαρμόσεις το παίξιμό σου στις πιο χαλαρές χορδές. Δυστυχώς δεν γίνεται να "σκάβεις" όπως πριν. Οι δυναμικές είναι πιο απαιτητικές τώρα.

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι ειναι θεμα χαμηλου τενσιον εγω που κουρδιζω σε dropC επρεπε να βαλω το σετ του zakk wylde της dunlop για να μην τριζει η μπασσα η οποια εχει παχος 0.60. δοκιμασε με καποιο αναλογο υβριδικο σετ χορδων με "χοντρες μπασσες" και "ψιλονορμαλ καντινια"

 

Και με το nut τι προτείνεις να κάνει ακριβώς;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά αν η κιθάρα σου έχει 24.75" scale, τότε Χ.Μ.Π.Π.Δ.Γ.Ε.

 

 

η δικια μου τοσο εχει και μου εβγαλε την πιστη για να παιζει αξιοπρεπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν γίνεται να "σκάβεις" όπως πριν

 

ακριβως,ο Billy Gibbons π.χ. που παιζει με ....7αρες ,χαμηλο action και Les Paul κουρδισμενος σε C (!) λεει οτι.... χαϊδευει την κιθαρα οταν παιζει,δεν κοπαναει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου