Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα να με καθοδηγήσετε για αγορά αρμόνιου σας παρακαλώ!Διαθέτω από 350 εώς 500 ευρώ το περισσότερο!Να προτιμήσω καινούριο η μεταχειρισμένο?Είμαι σχετικά καινούριος αλλά έχω κάνει κάποια μαθήματα ήδη κ μόλις αγόρασα κ το Χρυσό Βιβλίο του Πάλια που μου φαίνεται εξαιρετικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε Korg pa600 μεταχειρισμένο κάνει εκεί γύρω στα 500-600, καινούργιο φτάνει γύρω στο χιλιάρικο εναλλακτικά Korg pa50 μεταχειρισμένο στα 300-350,

 

Ειδικά για ελληνικό ρεπερτόριο υπάρχει πληθώρα ρυθμών και ήχων (όπως και έτοιμα usb στικάκια για το 600)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να κοιτάξεις πρώτα σε καινούργιο με εγγύηση. Υπάρχουν διάφορες μάρκες και αρκετά μοντέλα.

Αν δεν βρεις κάτι που σου κάνει στα χρήματα που ψάχνεις, τότε να κοιτάξεις για μεταχειρισμένο.

Από την άλλη το μεταχειρισμένο θέλει προσοχή γιατί κυκλοφορούν "διάφορα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...

  Μπορεί να έχει παλιώσει λίγο το θέμα όμως, ο φίλος Τάσος ίσως δεν έχει αποφασίσει ακόμα και κάποιος στο μέλλον ίσως κάποιος αναζητήσει στο αρχείο του noiz πληροφορίες πάνω στην αγορά αρμονίου, γι αυτό θα παραθέσω τα ακόλουθα.

 

  Πριν πέντε χρόνια αγόρασα το πρώτο μου αρμόνιο το Yamaha PSRE323, είχε τύχει να παίξω με το 313 και το 333. Μια πολύ καλή σειρά που προσέφερε καμιά 500αρια ήχους (αρκετοί επαναλαμβάνονταν), κάποιους βασικούς ρυθμούς και πρόγραμμα εκμάθησης 100 γνωστών κλασικών και μη τραγουδιών για αρχάριους το οποίο χώριζε ένα τραγούδι σε parts καθε παρτ το έπαιζε μόνο του κάποιες φόρες για να το καταλάβεις ενώ μπορούσες να δεις στο κάτω μέρος της οθόνης τι πλήκτρα πατά και αριστερά σε νότες (ειχε ενα κλειδί του φα και ένα του σολ). Όταν πατούσες το PLAY έπρεπε να παίξεις αυτά που έπαιζε και εκείνο. Μετά το πέρας του part σε βαθμολογούσε με αστεράκια ανάλογα την επίδοση σου. Αν ήσουν καλός πήγαινες στο επόμενο part.

Στη συνέχεια είχε και μια δυνατότητα για τις συγχορδίες (το πίεζες και με το πάτημα μιας νότας έβγαζε την αντίστοιχη συγχορδία).

Το πλήκτρο αυτό είχε split και duals mode.

Split: να χωρίσεις το keybed σε 2 μερη (σε όποιο σημείο θες εσυ) και σε κάθε μερος να παίζεις έναν από τους ήχους που θα διάλεγες εσύ.

Duals: να παίζεις 2 ήχους μαζί (πχ strings+piano).

Είχε βασικές λειτουργίες όπως transpose, οctave up and down, reverb & chorus. Διέθετε mono output, midi in & out. Δεν ειχε pitch bend και usb για να βαλεις δικα σου τραγουδια κλπ. Επίσης δεν είχε κάποιο knob για να ρυθμίζεις παραμέτρους όπως cutoff, ressonance, attack, release και τα ρέστα.

Όλα τα παραπάνω τα νέα μοντέλα της YAMAHA σαφώς και τα έχουν.

Oι ήχοι ήταν αρκετά καλοί για τα δικά μου γούστα, ιδίως οι ακουστικοί για τους οποίους και η Υamaha φημίζεται. Τα επίθετα (αξιοπρεπείς, καλοί, εύηχοι κλπ) σύμφωνα με την ισότητα:

ΠΟΙΟΤΗΤΑ=ΑΠΟΔΟΣΗ/ΤΙΜΗ

  Χαρακτηριστικά είχα πάει να ακούσω τους ήχους ενος Korg Pa ( του 600 νομιζω) στο Μουσικόραμα και το Yamahακι των 200 ευρώ είχε πολύ καλύτερα strings στα δικά μου αφτιά απ' το korg.

  Το πληκτρολόγιο του δεν έλεγε πολλά, μάλιστα δεν είχε καν ελατήρια απλά οι (μεγάλες) φούσκες του λειτουργούσαν και σαν επαναφορείς, oι οποίες είναι αρκετά μπελαλίδικες και θέλουν πολύ προσοχή στην επιδιόρθωση τους καθώς είναι όλα κουμπωτά και τα πλαστικά είναι λεπτά σα τσιγαρόχαρτο και της πλάκας.

  Ένα πρόβλημα με αυτά τα όργανα που αντιμετώπισαν πολλοί χρήστες είναι το οn/off button μετά από αρκετή χρήση δε λειτουργεί κόλλησα ένα μικρό φύλλο αλουμινόχαρτου από κάτω και λειτουργεί άριστα, υπάρχει και σχετικό tutorial στο youtube. Noμίζω αυτό λύνεται και με σπρει αργίλου.

  Το αποχωρίστηκα σχετικά γρήγορα γιατί έπρεπε να μπω στον κόσμο των synthesizers όπου εκεί και αποτρελάθηκα. Στα ανάφερα αυτά για ένα μοντέλο το οποίο έχε αποσυρθεί τώρα αλλά λογικό είναι η εταιρεία να έχει κινηθεί για τα επόμενα μοντέλα σε παρόμοια πλαίσια.

  Πέρα από τα Υamaha και την 2ωρη μου επαφή (από περιέργεια και μονο) με ένα Korg Pa το οποίο από την άποψη ρυθμών, ελληνικών ήχων είναι πολυμηχάνημα δεν είχα άλλες επαφές με τα αρμόνια.

  Αν για κάποιο λόγο όμως έπρεπε να αγοράσω κάποιο πρώτα θα πήγαινα στον Stolla (ως Rolandακιας) στην Αλεξάνδρας να δοκιμάσω κάποιο Roland (Roland E-09) και μετά θα το συνέκρινα με τα υπόλοιπα (Korg Pa, PSR και Casio που έχει αρκετά καλά κομμάτια σε πολύ καλύτερες τιμές από τις προαναφερθήσες μάρκες).

Ἀεὶ ὁ Θεὸς ὁ Μέγας γεωμετρεῖ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου