Προς το περιεχόμενο

Mικροκουρδίσματα σε αρμόνιο;


Dikey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος και πως στα όργανα (αρμόνια-synthesiser) με μικροκουρδίσματα να επυτίχουμε κλίμακα της Βυζαντινής μουσικής.

π.χ την κλίμακα του Πρώτου ήχου που είναι Πα-10-Βου-8-Γα-12-Δι-12-Κε-10-Ζω-8-Νη-12-Πα πως θα μπορέσουμε να φτιάξουμε αυτή την κλίμακα.

Βέβαια το Θέμα είναι πολύ εξειδικευμένο, για φίλους που ασχολούνται με την βυζαντινή μουσική για αυτώ θα ζητήσω συγνώμη από κάποιους φίλους που δεν ασχολούνται με το είδος της μουσικής και μπορεί κατα κάποιο τρόπο να τους ξενερώνω.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και τόσο εξειδικευμένο, με την έννοια ότι αρκετοί άνθρωποι ασχολούνται με μικροκουρδίσματα. Η λύση που χρειάζεσαι είναι ένα δωρεάν λογισμικό που ονομάζεται Scala. Αυτό συνεργάζεται με διάφορα soft synths και επιτρέπει την κατασκευή οποιασδήποτε κλίμακας στο κλαβιέ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ!

Έχεις ασχοληθεί με το πρόγραμμα;

Ρωτάω για να μου πεις, αν μπορείς, τι ακριβώς θα κατεβάσω και πως θα πρέπει να λειτουργήσω το πρόγραμμα.

Ένεκα του ότι και η σελίδα είναι στα ξένα και βλέπω να με πεδευει λίγο.

και κάτι ακόμα, μπορεί το πρόγραμμα να λειτουργήσει και σε αρμόνιο ή μόνο σε synthesiser;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λίστα των οργάνων που υποστηρίζει το πρόγραμμα, βρίσκεται στη σελίδα που σου έστειλα. Δεν ξέρω ποιο αρμόνιο έχεις για να σου πω αν περιλαμβάνεται στη λίστα.

 

Το πρόγραμμα παράγει μικρά αρχεία σε ένα ειδικό φορμά, τα οποία αρχεία περιέχουν τις πληροφορίες για το μικρο-κούρδισμα. Αυτά τα αρχεία φορτώνονται πολύ εύκολα σε όλα τα συμβατά όργανα, είτε αυτά τα όργανα είναι hardware είτε είναι σε software.

 

Ανάμεσα στα πράγματα που είναι διαθέσιμα για "κατέβασμα" βρίσκεται ένα ζιπ αρχείο που περιέχει μερικές χιλιάδες ειδικές κλίμακες, τις οποίες έχουν κατασκευάσει άλλοι χρήστες του προγράμματος και τις οποίες μπορείς να τροποποιήσεις αν χρειάζεται (απ' ότι θυμάμαι, οι βυζαντινές περιλαμβάνονται σε αυτό το πακέτο).

 

Εγώ προσωπικά έχω παίξει με αρκετές από αυτές τις κλίμακες, χρησιμοποιώντας το FM7 και το z3ta (δύο software synths) με επιτυχία.

 

Υ.Γ. Δυστυχώς ή ευτυχώς, όλες οι χρήσιμες πληροφορίες σε αυτό το κόσμο θα διαπιστώσεις ότι είναι στα "ξένα". Αν δεν ξέρεις αγγλικά, ξεκίνα μαθήματα σήμερα, και διαβάζοντας ότι βρεις μπροστά σου (από εφημερίδα μέχρι τα περιεχόμενα κονσέρβας) θα μάθεις πολύ γρήγορα όσα ειναι απαραίτητα για καθημερινή χρήση.

 

Φιλικά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου