Προς το περιεχόμενο

Αρμόνιο για αρχή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να κάνω ένα διάλειμμα από την κιθάρα και να το γυρίσω σε πλήκτρα για λίγο. Τι θα προτείνατε για αρχή? Σκέφτομαι να πάρω ένα φτηνό αρμόνιο και όταν θέλω να παίζω με καλύτερο ήχο να το συνδέω με pc και vst's Απ' όσο έχω ψάξει είμαι ανάμεσα σε αυτά :

http://www.thomann.de/gr/yamaha_psr_175.htm

http://www.thomann.de/gr/casio_ctk710.htm

http://www.thomann.de/gr/yamaha_psre203.htm

http://www.thomann.de/gr/casio_ctk_800.htm

Επίσης να μου πείτε κατά πόσο αξίζει να πάω σε κάτι ακριβότερο, τι διαφορές θα έχουν που θα μου είναι χρήσιμες?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ό,τι και να πάρεις σε αυτά τα χρήματα θα είναι πάνω κάτω το ίδιο. Απλά κοίτα να έχει πλήκτρα με touch response και καλή φάση είναι να έχει και USB γιατί να μην μπλέκεσαι με MIDI ports.

 

Από εκεί και πέρα, μπορώ να πω ότι αν δώσεις παραπάνω χρήματα δεν αξίζει να πάρεις ένα αρμόνιο των 250-300 ευρώ. Σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν πολλά μεταχειρισμένα synths που θα είναι έτη φωτός μπροστά σε ήχο και αίσθηση.

 

My two cents...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ! Τα Casio γράφουν ότι έχουν USB (Midi) Jack. Πώς θα είναι το βύσμα usb ή Midi ? Αλλά και πάλι δεν με ενδιαφέρει τόσο, έχω και midi interface :) Αυτό με το touch response θα με βολεύει? Είμαι αρχάριος και δεν παίζω με δυναμικές κλπ Touch response έχει μόνο το 4ο casio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου Casio (παλιότερο μοντέλο, CTK-671) έχει touch response που απενεργοποιείται, άν και δέν βλέπω το λόγο να το κάνει κανείς. Θα γίνω λίγο απόλυτος και θα πώ ότι χωρίς touch response είναι πεταμένα λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το πρώτο στο πρώτο το yamaha έχω παίξει και δε μου άρεσε καθόλου η αίσθηση των πλήκτρων του,είναι πολύ ψεύτικη,παρόλα αυτά για έναν αρχάριο θα ήταν καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα αν έχεις κάποια σχέση με DAW (που για να μιλάς για vst προφανώς θα έχεις) να κοιτάξεις για τπτ controller...

 

Controllers στα λεφτά που ψαχνεις....

 

 

Αλλιώς μάζεψε κάτι παραπάνω και κοίταξε για κανενα μεταχειρισμενο synth....

 

Οι διαφορές που θα έχει είναι κυρίως στο feeling των πλήκτρων αλλά και στις επιλογές για συνθεση ήχων και γενικά σου μαθαίνει πολλά πραγματα που στο αρμόνιο δεν θα μάθαινες....(envelopes,lfo filterς και γενικά διάφορους τροπους σύνθεσης ήχου...)

 

Γενικά δεν έχω και πολυ καλη σχεση με τα αρμόνια....και προσωπικά δεν θα τα πρότεινα.... :roll: ....Για να είμαστε ειλικρινείς....

 

 

Βεβαια μπορείς να επενδύσεις κάτι παραπανω και να βρείς κανενα juno-d (καινούργιο καμιά 500άρα...μεταχειρισμενο δεν ξέρω...) που θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο σε διαφορους ήχους θα μπορείς να το χρησιμοποιείς σαν controller αλλά και σαν αυτονομο πλήκτρο....(προσωπικά είμαι απολυτα ευχαριστημενος...ειδικά τώρα που το έμαθα....)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κάποιο από τα 2 ακριβότερα που έχεις σημειώσει. Δεν χρειάζεται να δώσεις για αρμόνιο(arranger) παραπάνω λεφτά. Θα δείς και πως τα πας με τα πλήκτρα και αν θες καλύτερους ήχους όπως είπες χρησημοποιείς και τον υπολογιστή για να γράψεις midi.

Αν αργότερα δεις πως είσαι καλύτερος πληκτράς από κιθαρίστας παίρνεις ένα synth :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κάποιο από τα 2 ακριβότερα που έχεις σημειώσει. Δεν χρειάζεται να δώσεις για αρμόνιο(arranger) παραπάνω λεφτά. Θα δείς και πως τα πας με τα πλήκτρα και αν θες καλύτερους ήχους όπως είπες χρησημοποιείς και τον υπολογιστή για να γράψεις midi.

Αν αργότερα δεις πως είσαι καλύτερος πληκτράς από κιθαρίστας παίρνεις ένα synth :)

 

Συμφωνώ! :) Για αρχή προτιμώ να μην μπλέξω με συνθεσάιζερς, σύνθεση ήχων κλπ Θέλω κάτι απλό στη χρήση και γρήγορο να το ανοίγω και να παίζω με διάφορους ήχους, σαν αρμόνιο και έχω και την επιλογή του καλύτερου ήχου από pc. live δεν παίζω έτσι κι αλλιώς. Με το controller θα πρέπει να ανοίγω cubase κάθε φορά και πάει, θα τα μισήσω τα πλήκτρα, άσε που δεν θα παίζω και ποτέ! :D Στο μέλλον βλέπουμε... Αν τα πάω καλά....

 

Μάλλον το casio ctk-800 θα πάρω τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα λίγα που ξέρ για αρμόνια, νομίζω πως το καλύτερο απο τα παραπάνω είναι το CASIO CTK-800 .

Αλλά νομίζω πως και αρχάριος να είσαι , δεν αξίζουν.Νομίζω πως είναι παλιά αρμόνια.

Εγώ θα έπαιρνα κάποιο μεταχειρισμένο Roland VA-3,το οποίο είναι παραπάνω απο απλό αρμόνιο, και θα το έχεις για καιρό

Τώρα αν θέλεις να πάρεις γρήγορα και καινούργιο αρμόνιο και μάλιστα πιο φτηνό απο το roland va3, δες τι θα σου πουν και τα άλλα μέλη του noiz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πήγαινα για συνθ, τι επιλογές θα είχα γύρω στα 200 ευρώ? Θα άξιζε κάτι τέτοιο για τη χρήση που το θέλω ή να μείνω στο αρμόνιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου