Προς το περιεχόμενο

Sabbath 1970


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτιμώ αυτόν σε αυτήν την διασκευή παρά τους Sabbath με τον Ozzy..... ::)           

 

     

  Dim ακούς Sabbath?  :P

 

 

αυτός με την πιό επιεική έκφραση είναι απλά άμπαλος.

 

ο Οζυ ήταν το real thing.

και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα.

Και φυσικά λέμε για τον Οζυ του τότε.

Και φυσικά είναι να παθαίνει πλάκα κανείς με το πως τρία όργανα και μια φωνή στην σχεδόν αγνή αυτή εκτέλεση του 70 μπορούσαν να βγάλουν τον ήχο και τον ρυθμό αυτό που στηρίχητκαν πάνω τους δεκάδες genres με τα παρακλάδια τους.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Οζυ ήταν το real thing.

και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα.

Και φυσικά λέμε για τον Οζυ του τότε.

 

  Ποτέ δεν μου άρεσε η φωνή του, τελείως αποτρεπτικός παράγοντας, για μένα, για να ακούσω Sabbath......Ενω με Dio απολαυστικότατοι!                     

        Έ όχι και άμπαλος ο Zakk......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ποτέ δεν μου άρεσε η φωνή του, τελείως αποτρεπτικός παράγοντας, για μένα, για να ακούσω Sabbath......Ενω με Dio απολαυστικότατοι!                     

        Έ όχι και άμπαλος ο Zakk......

 

Φώτη...άμα στα 14 έχεις ακούσει Iommi....τί να σου πει ο Ζακ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη όντως ο Iommi έφερε κάτι καινούριο στην μουσική και όντως έγραψε ριφάρες.....αλλά δεν τον λες και βιρτουόζο.....Δεν λέω ότι δεν είναι-ήταν καλός κιθαρίστας, κάθε άλλο, αυτό που έκανε το έκανε πολύ καλά,  αλλά δεν νομίζω ότι (στα σόλο τουλάχιστον...) ξεχώριζε από τον μέσο όρο της τότε Αγγλικής σκηνής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις υποθέτω οτι έπαιζε με δύο κομμενα δαχτυλα στα οποια εβαζε πλαστικές προεκτάσεις απο μπουκαλια απορυπαντικού....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ποτέ δεν μου άρεσε η φωνή του, τελείως αποτρεπτικός παράγοντας, για μένα, για να ακούσω Sabbath......Ενω με Dio απολαυστικότατοι!                     

        Έ όχι και άμπαλος ο Zakk......

 

Πολυς κοσμος εχει αυτη τη γνωμη για Οζζυ και Ντιο.

Ο καθενας τους ομως ειναι μια αλλη κατηγορια.

Ο Ozzy δεν μπορει να πει τιποτε αλλο παρα τα δικα του,με τα φαλτσα και με τα μειονεκτηματα του,αλλα κανεις δεν τραγουδαει σαν αυτον.

Κι εδινε αυτο το "αρρωστο" χρωμα στη μουσικη των Σαμπαθ,αυτο ακριβως που χρειαζονταν.

Ο ιδιος ο Dio-μιλαμε για τεραστιο τραγουδιστη,που μεχρι τα τελευταια του δεν ειχε χασει σχεδον τιποτα απο τη φωνη του-δεν μπορουσε να πει τα του Οζζυ,δεν εννοω τεχνικα.

Βλεπε το Live evil,τα παλια ολα εχαναν γιατι η φωναρα του Ντιο δεν κολλαγε.

Θα πεις οτι δεν υπηρχε ποτε περιπτωση να πει ο Madman εστω και μιση νοτα του κοντου.Εννοειται,αλλα τι στην ευχη,τον καθενα τον ακους γι 'αυτο που ειναι.

 

Κι ο Ιοmmi εγραφε διαφορετικα ριφφ/τραγουδια λογω της φωνης.

Γουσταρω το ιδιο και το Megalomania και το Country girl.

Eσυ Φωταρε δεν κανεις κεφι Οζζυ,καλα να παθεις. ;D ;D ;D ;D

Περα απο πλακα κι ετσι κι αλλιως ειναι μεγαλη μπαντα οι Σαμπαθ.

Εχουν γραψει τεραστια πραγματα.

 

Oσο για τον Ζακ,μου αρεσε πολυ το παιξιμο του στις αρχες που ηταν ενα ομορφο,ατριχο αγορακι. ;D ;D ;D ;D Μου ακουγοταν φρεσκος.

Οσο περνουσε ο καιρος και αφηνε μουσια ;D,"βαραινε" σαν παικτης και αρχισε να με κουραζει,με μπουχτιζε.

Παικταρα ομως,ουδεις λογος και το τελευταιο του album ωραιο.

Του παει παντως η Hello Kitty,ταιριαζει με το image του. ;D

 

Ξερεις υποθέτω οτι έπαιζε με δύο κομμενα δαχτυλα στα οποια εβαζε πλαστικές προεκτάσεις απο μπουκαλια απορυπαντικού....

 

Kι οπως ειπε θα ειχε σταματησει να παιζει μετα το ατυχημα,αλλα εμαθε κι ακουσε τον Django Reinhardt κι αυτο τον εκανε να αλλαξει γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυς κοσμος εχει αυτη τη γνωμη για Οζζυ και Ντιο.

Eσυ Φωταρε δεν κανεις κεφι Οζζυ,καλα να παθεις. ;D ;D ;D ;D

Περα απο πλακα κι ετσι κι αλλιως ειναι μεγαλη μπαντα οι Σαμπαθ.

Εχουν γραψει τεραστια πραγματα.

  Δεν ξέρω βρε Γιώργο, αλλά η χροιά της φωνής του Ozzy δεν μου "κάθεται" καλά στα αυτιά μου.....όλα καλά με τις εισαγωγές των κομματιών τους αλλά όταν μπαίνει ο Όζυ ξενερώνω!  Ότι ήταν μεγάλη μπάντα, ήταν, καμία αντίρρηση :)  Όσο για τον Ζάκ, συμφωνούμε!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου