Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση δωματίου για πρόβες! Βοήθεια!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi Guys! Έχω κοιτάξει για τους τρόπυς ηχομόνωσης που έχετε στείλει στο forum αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι ο χώρος που θέλω να ηχομονώσω είναι ένα δωμάτιο στον 2ο όροφο 10-15 τ.μ. !!! Τί να κάνω για να μήν ακούγονται 2 κιθαρες 1 μπάσο και ντράμς στους γείτονες αλλά και στο ίδιο μου το σπίτι? Το μόνο σίγουρο είναι ότι η πόρτα θα πρέπει να φύγει και να πάρει θέση μια πόρτα ηχομόνωσης... Αλλά πώς να ηχομονώσω το πάτωμα το ταβάνι τα παράθυρα και γενικά τους τοίχους????? Βοήθεια! Είδα κάτι αναφορές για σκελετούς (πρέπει να σας πώ ότι απο handcraft είμαι σκράπας) οπότε δεν ξέρω τι να κάνω!!! Στείλτε και site ώστε να διαβάσω για το θέμα αν βαριέστε να μου τα πείτε όλα!

 

Thnx, Nemo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ελα ρε φιλε καλοκαιρι ειναι πολλοι λειπουν . και αυτοι που ξερουν απο αυτο που ρωτας δεν ειναι πολλοι . αμα ηταν πολλοι σταστικα θα σημαινε οτι ισως και να ξερει και καποιος απο την παρεα σου . αλλα δεν ειναι ετσι . υπομονη. ξερεις τι πακετα εχω φαει κι εγω με θεματα που ρωτησα. αμα θες ρωτα στο harmony central που το βλεπουν εκατομυρια ματια , ολο και καποιος μη αχρηστος 12χρονος θα σου απαντουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θες να κάνεις είναι δύσκολο και ειδικά εάν πας να το κάνεις μόνος σου θα πάει χαμένο το χρήμα και ο κόπος.

Δεν υπάρχει συνταγή και για να σχηματίσεις μία άποψη, αφού θέλεις να το κάνεις, πρέπει να διαβάσεις κανένα βιβλίο.

Jeff Cooper-Building a Recording Studio.

Philip Newell-Recording Studio Design.

 

Αυτά είναι για recording studio αλλά λένε και αυτά που θέλεις.

Σίγουρα μπορείς να βρεις και άλλα.

 

Δεν ξέρω από ηχομόνωση αλλά η ερώτηση σου ήταν αφελής. Αφελής γιατί αυτό που εσύ ψάχνεις σε ένα site άλλος το σπουδάζει και το ψάχνει χρόνια. Δεν υπάρχουν τέτοιες απαντήσεις γιατί δεν υπάρχει συνταγή...μόνο γενικά πράγματα μπορείς να μάθεις εάν ψάξεις στο internet...και εξειδικευμένα μόνο εάν πρώτα διαβάσεις και ξέρεις τι ψάχνεις.

 

Aρκετά πράγματα υπάρχουν και στο noiz καθώς και τηλέφωνα για να απευθυνθείς σε κάποιο από τα θέματα σχετικά με την ηχομόνωση, τα studio. Χρησιμοποίησε τις λέξεις αυτές για να ψάξεις με το search του noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx! Θα το κοιτάξω αν και ξέρω ότι αυτό που θέλω να κάνω είναι μάλλον ουτοπία... Αλλά τέτοιος είμαι τι να κάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά απάντηση ε? Μάλλον θα το βρώ μόνος μου γιατί απ'ότ βλέπω όλοι άχρηστοι εδω μέσα... Cheers!

Aπ'ότ βλέπς είμαστι ιένα forum με πολλούς άχρηστς μαζιμένς. Αν νουμίζεις ότι δε σ΄ τιριάζ, βρες άλλου!

 

Μα καλά είναι δυνατόν να περιμένεις απαντήσεις με τέτοια ατάκα? Πάλι καλά που o boody και ο kostas_iatrelis φιλοτιμήθηκαν και σου απάντησαν...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Thanx! Θα το κοιτάξω αν και ξέρω ότι αυτό που θέλω να κάνω είναι μάλλον ουτοπία... Αλλά τέτοιος είμαι τι να κάνω???

Πολύ καλύτερο ποστ από το προηγούμενο νέε μου φίλε...

 

Είναι όντως ουτοπία αυτό που θες να κάνεις.

Η απόσβεση των κραδασμών μιας μπάντας δεν είναι απλό πράγμα, και ιδιαίτερα σε όροφο πολυκατοικίας.

Θα χρειαστεί να χτίσεις ένα room-within-a-room με προδιαγραφές καταφυγίου και να είναι πλωτό!

Θα σου έλεγα να μη το τολμήσεις. Πρώτα γιατί θα ξοδέψεις πολλά (σε δεκάδες χιλιάδες) και δεύτερο γιατί το αποτέλεσμα δεν θά'ναι αυτό που νομίζεις.

Βρες καλύτερα άλλο χώρο.

'Ενα υπόγειο ίσως, μια μονοκατοικία, ή πολυκατοικία σε εμπορική ζώνη που υπάρχουν επιχειρήσεις και το βράδι λείπουν.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi Guys! Έχω κοιτάξει για τους τρόπυς ηχομόνωσης που έχετε στείλει στο forum αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι ο χώρος που θέλω να ηχομονώσω είναι ένα δωμάτιο στον 2ο όροφο 10-15 τ.μ. !!! Τί να κάνω για να μήν ακούγονται 2 κιθαρες 1 μπάσο και ντράμς στους γείτονες αλλά και στο ίδιο μου το σπίτι?

 

Δεν ξέρω από ηχομόνωση αλλά η ερώτηση σου ήταν αφελής. Αφελής γιατί αυτό που εσύ ψάχνεις σε ένα site άλλος το σπουδάζει και το ψάχνει χρόνια.

 

Ακριβώς!!!!

 

Οπότε......

 

Βρές κάποιον Ακουστικό ή Ηλεκτρακουστικό, ή και τους δυο μαζί, και βάλτους να σου κάνουν την μελέτη!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
Καμιά απάντηση ε? Μάλλον θα το βρώ μόνος μου γιατί απ'ότ βλέπω όλοι άχρηστοι εδω μέσα... Cheers!

 

Δεν νομίζω ότι θα παρεις και πολλές απαντήσεις αν έχεις μια τέτοια στάση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου