Προς το περιεχόμενο

Ιστορίες καθημερινής τρέλας: To PC προκαλεί θόρυβο.


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 5 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα σε όλους.

 

Επανέκκινώ το θέμα με τους θορύβους στο PC... 

 

Έχω 2 monitor Prodipe 5αρια ενεργά, φέυγουν από XLR σε καρφί στην κάρτα ήχου (FOCUSRIRE2i2)  η οποία είναι με usb στο PC συνδεδεμένη.

 

Όλα τα καλώδια PC,Prodipe κλπ κλπ είναι σε 1 πολύπριζο βαλμένα και αντίστοιχα το πολύπριζο στην πρίζα. Όταν είναι κλειστό το PC τα monitor δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ θόρυβο. Όταν ανοίξω το PC γίνεται πανυγήρι από θόρυβο, χράτσα χρούτσα κλπ. Αν πχ κουνήσω ποντίκι ή ανοίξω μια σελίδα στο internet χειροτερεύει....

 

Διάβασα διάφορα και εδώ και σε forums άλλα και φαίνεται πως ένα behringer hd400 θα λύσει το πρόβλημα...

 

https://www.thomann.de/gb/behringer_microhd_hd400.htm

 

Καμιά ιδέα παιδιά πριν το πάρω?

 

Κάτι διάβασα και για μετακίνηση του PC πιο μακρυά...

Επεξεργασμένο από Pavlos Ice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν δεν έχεις συνδεδεμένο κάτι άλλο επάνω στην κάρτα, (βλέπε προηγούμενη απάντηση - λύση) ίσως κάποιο τροφοδοτικό ρεύματος κάνει τη ζημιά.

Το Behringer HD400 ή κάποιο κουτάκι της ART όπως το DTI ή Cleanbox, θα σου κάνει τη δουλειά.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολλά πραγματα μπορει να είναι.

Ξεσυνδεσε τα όλα (ακόμα και καρτες απο motherboard) , και ξανα δοκίμασε ένα ένα , να δεις τι το προκαλεί (και σε πιο σταδιο).

Από ρεύμα....τροφοδοσία...drivers...ελατωματικο hardware....software ......μεχρι οτιδηποτε.

 

Σε ιδανικές συνθηκες, το κουτί θα ήταν σε άλλο δωματιo και το pc θα ηταν dedicated audio...που σημαινει δεν μπαινει στο Internet ουτε για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ξεκινήσεις όλες τις μανουρες και τα χειρουργεια κάνε αυτο που σου ειπε ενας παραπάνω. Απλα μετακίνησε το pc 1-2 μετρα παραπέρα... Μεχρι να μην εχεις θόρυβο απο παρεμβολές...και εγω αυτο εκανα και ξεμπερδεψα.... (Αν μπεις στον κόπο να διαβάσεις και το θρεντ στο οποίο συμμετεχεις θα δεις οτι και ο op αυτο έκανε στο τελος...) Ξεκινά απο τα απλα και ευκολα ωστε να αποκλειεις ενδεχομενα και πήγαινε βημα βημα...

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2014 στις 8:32 ΜΜ, ikon είπε

 

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Αφού δεν τα κατάφερα με τις πολύπλοκες λύσεις, δοκίμασα το πιο απλό πράγμα.

Μετακίνησα το PC ενάμιση μέτρο πιο μακριά και λύθηκε το πρόβλημα.

Χρειάστηκα μόνο μερικές προεκτάσεις καλωδίων.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια και τις ιδέες!

 

 

Τέλος καλό, όλα καλά!

 

Αυτά τα ρεύματα είναι από τις πιο ενοχλητικές περιπτώσεις. Εμένα μου είχε τύχει από backplate μεταξύ motherboard και κουτιού [εκεί που βγαίνουνε οι usb, τα AT (παλιά) ή PS/2 για πληκτρολόγια κτπ] να βγάζει τέτοιους θορύβους όταν κουνούσα το ποντίκι, και από αποστάτη motherboard επίσης που δεν ήταν καλά βιδωμένος. Κι από χύμα βίδες στο κουτί που είχαν πάει κάτω από τη motherboard. (Ναι είμαι νοικοκύρης)

 

Edit: Α καλά. Στου 14 απάνταγα εγώ. Ούυυυιιιιιι...

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To HD 400 εμένα μου διόρθωσε το πρόβλημα ,κάτι που είχε βοηθήσει αλλά δεν είχε λύσει τελείως το πρόβλημα ήταν να μετακινήσω το ups σε σημείο που να μην είναι κοντά στην κιθάρα γιατί όποτε γύριζαν οι μαγνήτες στη μεριά του κάνανε παράσιτα.

Στην περίπτωση που έχεις ups.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα την υγειά μου με το behringer παιδιά... Σας ευχαριστώ πολύ! Άχνα τώρα!!!!!

 

 

 

 

1.jpg

2.jpg

Στις 13/1/2020 στις 9:15 ΠΜ, yameth είπε

Αν δεν έχεις συνδεδεμένο κάτι άλλο επάνω στην κάρτα, (βλέπε προηγούμενη απάντηση - λύση) ίσως κάποιο τροφοδοτικό ρεύματος κάνει τη ζημιά.

Το Behringer HD400 ή κάποιο κουτάκι της ART όπως το DTI ή Cleanbox, θα σου κάνει τη δουλειά.

 

Δεν το πίστευα (αν και είδα διάφορα βιντεάκια και διάβασα και εδώ στο τοπικ) πως θα βρω άκρη (γιατί είμαι λίγο γκαντέμης σε αυτά...) και όντως!!! με ένα 25αρικάκι έκανα την δουλειά μου και κυρίως.... βρήκα την ηρεμία μου χωρίς να με νοιάζει τι και πως κλπ!

 

Και πάλι σας ευχαριστώ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update απτό... μέτωπο.. παίδες πήρα και 2 καλώδια xlr σε καρφί balanced όμως και.... Επίσης χάθηκαν οι οποίες παρεμβολές σαν το behringer... οπότε είτε σύνδεση απλά καλώδια μέσω behringer είτε καλώδια balanced όμως κατ ευθείαν στην κάρτα ήχου  και λύνεις το πρόβλημα... 

Screenshot_20200118-230644_Chrome.jpg

Επεξεργασμένο από Pavlos Ice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου