Προς το περιεχόμενο

Δύο διαφορετικά μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για δύο διαφορετικούς λόγους επισκέφθηκα δύο διαφορετικά μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη πρόσφατα. Πόσο διαφορετικές εντυπώσεις αποκόμισα...

 

Μαυρομουστάκης (Καστριτσίου): Ήθελα να αγοράσω μια Ibanez Prestige. Όταν πάω να αγοράσω κάτι είμαι πάντα πολύ διαβασμένος. Ήξερα για την κιθάρα, είχα τα λεφτά στην τσέπη, απλώς ήθελα να παίξω τη συγκεκριμένη και να δω αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα και να διαπραγματευθώ όσο μπορούσα. Η τιμή ήταν αρκετά ψηλή σε σχέση με Thomann αλλά ήλπιζα να την κατεβάσω σε κάποιο επίπεδο στο οποίο δεν θα αισθάνομαι κορόϊδο που ψωνίζω από τη γειτονιά μου.

 

Είμαι κάποιας ηλικίας και κιθαριστικής ικανότητας. Δεν είμαι κανένας πιτσιρίκος. Μπαίνω, σταματάω μπροστά στην κιθάρα, με ρωτάει ένας υπάλληλος τι θέλω, του λέω ενδιαφέρομαι για μια Ibanez RG Prestige χωρίς να διευκρινίσω για ποια. Φωνάζει τον (κιθαριστικά) υπεύθυνο πωλητή. Του λέω ότι ενδιαφέρομαι για μια Ibanez RG Prestige, θέλοντας να δω αν έχουν κάποια άλλη στο μαγαζί εκτός από αυτή που έβλεπα. Και εκεί αρχίζει το χάος. Μια μπουρδολογία περί μανικιών και  μαγνητών, σχετικών και άσχετων με τις RG Prestige, και ημιγνώσεων από το νετ με σκοπό τελικά να πάρω τη μόνη RG Prestige που έχουν. Επειδή τα βαριέμαι αυτά, αρχίζω να τον ρωτάω συγκεκριμένα αν έχουν κάποια άλλα RG Prestige μοντέλα. Τα μισά δεν τα ξέρει, στα άλλα μπερδεύει τους αριθμούς.

 

Αλλά αυτό που με ενοχλεί είναι ότι, ό,τι λέει, το λέει με το authority που αμφιβάλλω αν έχουν οι καλύτεροι τεχνίτες της Ibanez. Όλα με ένα υφάκι, "Εμένα θα ακούς, εγώ ξέρω". Είπα ευχαριστώ και σηκώθηκα και έφυγα. Αυτή η RG Prestige θα μείνει καιρό στη βιτρίνα.

 

Ζάχος (απέναντι από το σίνεμά Βακούρα): Σήμερα και μετά από προτάσεις φίλων και noizάδων πήγα στο Ζάχο, πρώτα από όλα για να δω το μαγαζί, επειδή δεν το είχα δει ποτέ.

 

Όταν μπηκα, το αφεντικό πουλούσε ένα βιολί σε μια μαμά αν καταλαβα καλά για το παιδάκι της. Φιλικότατος, χωρίς να πουλάει μούρη, ούτε να προσπαθεί να πουλήσει κάτι ακριβότερο ή παραπανίσιο.

 

Μίλησα σε κάποιον άλλο υπάλληλο και του είπα ότι θέλω να μιλήσω με τον τεχνικό. Του εξήγησα τι θέλω (refret)  και μου είπε ότι δεν έχουν κάποιο in-house τεχνικό - εκεί παρενέβη το αφεντικό και μου ζήτησε να περιμένω να τελειώσει με την πελάτισσα και θα με εξυπηρετούσε. Μέχρι να τελειώσει, ο πωλητής μου έδειξε τη δικιά του strat και είπαμε δύο πράγματα.

 

Όντως, όταν το αφεντικό τελείωσε μου είπε ότι παρόλο ότι δεν εργάζεται κάποιος τεχνικός εκεί, μπορούσαν να κρατήσουν τη κιθάρα μου και να τη στείλουν σε έναν τεχνικό, με τον οποίο συνεργάζονται, για το refret που ήθελα. Μάλιστα τηλεφώνησε στον τεχνικό επί τόπου για να του μιλήσω, έγινε η συνεννόηση, γρήγορα και ωραία. Αύριο η κιθάρα πάει για τη δουλειά. Δεν ξέρω καν αν παίρνουν κάποιο ποσοστό.

 

Εν τω μεταξύ, όσο το αφεντικό ήταν απασχολημένο, γύρισα λίγο το μαγαζί και είδα εξαιρετικές τιμές, παρόμοιες, από όσο θυμάμαι με Thomann.

 

Τώρα πείτε μου. Σε ποιο μαγαζί θα επιστρέφατε για να αφήσετε τα χρήματά σας και ποιο θα προτείνατε;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε εχεις απολυτο δικιο για το μαυρομουστακη!!! Πολυ ξερ' ολας ο τυπακος και μου τη δινει.(νομιζω ειναι ο γιος του Μαυρομουστακη, αλλα με καθε επιφιλαξη) απλος επειδη ειναι ενα απο τα μεγαλα μαγαζια της θεσ/νικης κατι με τραβαει και οταν ειναι να δω κατι παω και σ' αυτον...Απορω...αφου τα 3/4 απο αυτα που πουλαει τα κατακρινει οτι ειναι μαπα ή εχουν διαφορα προβληματα τί τα περνει στο μαγαζι του. Στον τσελιο π.χ. σου λεει αυτα ειναι καλα για την τιμη τους τα αλλα ειναι πολυ καλα και καποια ελαχιστα δεν σου κανουν γιατι ειναι υπερβολικα επαγγελματικα... μου τη σπανε κατι τετοιοι τυποι και μαλλον δεν θα ξαναπαω ποτε.

Που ακριβως ειναι το μαγαζι που λες γιατι το εχω ακουσει κι εγω αλλα δεν ξερω που ειναι.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ζάχος εντω μεταξύ δούλευε στο κατάστημα του Μαυρομουστάκη πριν ανοίξει το μαγαζί(ενημερωτικά  ;) )

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκείνος ο απαίσιος τυπάς (εκείνον με τη μεγάλη μύτη λέω γιατί είναι 2 στις κιθάρες) που εδώ και πολλά χρόνια κάνει τον πωλητή στον μαυρομουστάκη είναι πραγματικά άθλιος στην εξυπηρέτηση και στις "συμβουλές".  Καλύτερα να πας εκεί έτοιμος να πάρεις αυτό που θες ή απλά να ρωτήσεις για τιμή γιατί αν τολμήσεις να ρωτήσεις κάτι άλλο ή να ανοίξεις κουβέντα με τον συγκεκριμένο  θα στο βγάλει απ τη μύτη. Ειλικρινά αφόρητος και απορώ πως τον κρατάνε στο μαγαζί. Σαν μαγαζί όμως αν και  έχει λίγο ανεβασμένες τιμές στις κιθάρες (στα πλαίσια του λογικού) το θεωρώ ποιοτικό (έχει και πολύ καλή βιβλιοθήκη).

 

Ρίξε και μια ματιά στον Ριχάρδο για οτιδήποτε ψάχνεις, εμπορεύεται σε καλές τιμές

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω ήδη πει σε άλλο τόπικ συνεργάστηκα με τον Ζάχο (πήρα ένα πιάνο Roland rd-300sx) και στην συνεργασία μου φάνηκε άψογος. Μου έδειξε τις καλύτερες επιλογές μου είπε τις τιμές που ήταν ακριβώς ίδιες με του thoman, φάνηκε ψαγμένος και τέλος με έστειλε κ στον Στόλλα και στο Bon-studio να δοκιμάσω κάποια απο τα πιάνα που είχαμε πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι τακτικος πελατης στο ζαχο...Ειναι άψογος επαγγελματιας!!!Σε όλα του...και σε συμπεριφορα και σε τιμές(πιο φθηνος απο πολλους στη Θεσσαλονικη) και σε εξυπηρετηση!!Και πανω απ' ολα ειναι ευθύς με τους πελατες του!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σπαστικό, κατα την άποψη μου η οποία είναι βασισμένη στην εμπειρία μου, στο πρώτο μαγαζί, είναι το γεγονός οτι άν θες να αγοράσεις κάποια κιθάρα σπάνια θα σε αφήσει να παίξεις... Απλά θα ακούς και θα τον κοιτάς που παίζει!

Μία ατάκα πάντως που μου έμεινε όταν πήγα με ένα φίλο μου να ακούσει και να αγοράσει κιθάρα ήταν η εξής (με ύφος ψιλο τσαντισμένο):

"σίγουρα σκοπεύεις να αγοράσεις κιθάρα, έτσι?", δλδ μην με πηγαίνεις μέσα, να παίξω, για το χαβαλέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ζάχος που λετε ειναι το κλασσικο χορδαδικο στην Ναυαρινου;

 

Όχι εκείνο το κατάστημα λέγεται Χορδές ;) Ο Ζάχος είναι 3 μέτρα πιο δίπλα  :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου