Προς το περιεχόμενο

Θεωρία - Αρμονία-Keyboard


nobody_j

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

εδώ και αρκετά χρόνια ασχολούμαι με την παραγωγή ηλεκτρονικής μουσικής, παρ' όλα αυτά δεν έχω καταφέρει να ολοκληρώσω πολλά κομμάτια.

Εκτιμώ οτι οφείλεται στο γεγονός ότι δεν ξέρω καν τις βασικές αρχές της θεωρίας - αρμονίας της μουσικής (διορθώστε με αν χρησιμοποιώ τους όρους λανθασμένα).

Δεν γνωρίζω από ακόρντα, τονικότητες κτλ.

 

Σύμφωνοι, ισχύει αυτό που λένε οτί αν ακούγεται καλό τα άλλα είναι περιττά, ωστόσο, επειδή πραγματικά εχω απηυδήσει κι επειδή τυχαίνει να έχω αρκετούς γνωστούς που γράφουν ηλεκτρονική μουσική και όλοι ξέρουν, έστω τα βασικά, σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα.

Η βοήθεια σας λοιπόν θα μου ήταν πολύτιμη. Τι μαθήματα χρειάζονται στην περίπτωση μου?

 

Αυτό που θέλω να επιτύχω είναι να γράφω το μπάσσο π.χ και ΝΑ ΞΕΡΩ εκ των προτέρων ποιές άλλες νότες θα μπορούσα να παίξω από πάνω με κάποιο lead synth ωστέ να φτιαχτεί ένα riff, ένα theme, κάτι. Έπειτα, αλλαγές στην τονικότητα...διάβασα κάπου, κάποτε ότι το παν στη μουσική είναι οι εναλλαγές.

Είναι θεωρία αυτό? Είναι αρμονία?

 

Ξέρω επίσης ότι δε θα γίνουμε όλοι τρομεροί συνθέτες, ότι στο κάτω κάτω ρε αδερφέ μπορεί να "μην το 'χω", άλλα έχω όρεξη να συνεχίσω την προσπάθεια.

 

Για την ιστορία, σπούδασα μουσική τεχνολογία στην Αγγλία κι έχω κάνει αρκετές αξιόλογες παραγωγές album, singles κτλ. δυστυχώς όμως μόνο για τρίτους.

Έπαιζα χρόνια μουσική ως DJ σε μεγάλα μαγαζία στη Γερμανία και στην Αγγλία ενώ τα ακούσματα μου σε καμία περίπτωση δεν περιορίζονται σε αυτά της ηλεκτρονικής μουσικής, οπότε ξέρω τι ζητάω, δεν πηγαίνω στα τυφλά.

Τι λείπει ρε γαμώτο για να συμπληρωθεί το πάζλ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου η θεωρία - αρμονία της μουσικής δεν είναι απλή υπόθεση. Ας πούμε ότι είναι μια γλώσσα (αρκετά σύνθετη ομολογουμένως) που για να φτάσεις στο σημείο να τη χρησιμοποιείς με άνεση θέλει σύστημα, υπομονή και χρόνο. Για να αποκτήσεις την ικανότητα  να κάνεις αλλαγές σε τονικότητες (μετατροπίες)  πρέπει να μάθεις πρώτα νότες, διστήματα, κλίμακες, συγχορδίες και αρκετά άλλα βασικά. Φυσικά πρέπει να μάθεις και ένα στοιχειώδες πιάνο, αφού θεωρητικά χωρίς πιάνο δεν υφίστανται (πρέπει να παίζεις αυτά που γράφεις) , το οποίο είναι ακόμα ένα θέμα.

 

Από το ποστ σου καταλαβαίνω ότι δεν είσαι και πολύ μικρός, οπότε συμπεραίνω πως και ο χρόνος σου δεν είναι άφθονος. Η δική μου γνώμη είναι αν είναι να κάνεις κάτι κάντο καλά ή μη το κάνεις καθόλου. Αν θέλεις λοιπόν να το δεις σοβαρά (μιλάμε για μια αρκετά ολοκληρωμένη μουσική παιδεία, με διάρκεια 3 - 4 χρόνια) βρες ένα καλό ωδείο και πάνε γράψου στο ειδικό αρμονίας. Από κει θα πάρεις όλα τα εφόδια που θα χρειαστείς σε ένα πακέτο. Αν πάλι (που είναι και το πιο πιθανό), θες κάτι πιο light (με τον ανάλογο συμβιβασμό σε θέμα γνώσης φυσικά), βρες έναν καλό θεωρητικό και πες του τι θες για να κάνετε ιδιαίτερο.

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν και ο φίλος quintiplet έχει δίκιο, θα ήθελα να εκφράσω τη γνώμη ότι χρόνος που θα απαιτηθεί για να μάθεις ό,τι χρειάζεσαι δεν είναι δεδομένος: το ότι σε ένα ωδείο θα αρχίσεις να κάνεις στοιχεία αρμονίας στο 4ο έτος ας πούμε, για σένα δεν σημαίνει τίποτα. Τον ίδιο "όγκο" γνώσης μπορείς να τον αποκτήσεις αρκετά πιο σύντομα, αν υπάρχει σωστή μέθοδος, σωστός δάσκαλος και τέλος -και μην το πάρεις στραβά αυτό- η δική σου ικανότητα να προσλαμβάνεις γρήγορα γνώσεις.

 

Κυκλοφορούν διάφορες μέθοδοι τόσο σε μορφή βιβλίων/αυτομάθησης όσο και από δασκάλους και σχολεία. Δυστυχώς το ποια σου ταιριάζει μάλλον μόνο εσύ μπορείς να το αποφασίσεις.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου