Προς το περιεχόμενο

video clip για κλασσική μουσική;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν,

 

Οι πιό πολλοί ξέρετε ότι ασχολούμε με την σύγχρονη κλασσική μουσική. Για παράδειγμα:

www.nikolas-sideris.com/stuff/exeliksis.mp3

 

Θέλω, λοιπόν, να φτιάξω ένα βίντεο (για youtube) για το κομμάτι αυτό. Η περιγραφή του κομματιού είναι: Σύγχρονο, διάφωνο, για έγχορδα, μεγάλο σε διάρκεια... Είναι κοντά στα 12 λεπτά νομίζω.

 

Τι θα μπορούσα να φτιάξω για βίντεο; Δεν έχω βίντεο από την ορχήστρα, άρα πρέπει να γίνει κάτι καινούριο. Και δε μιλάω για αυτό αλλά και για άλλα κομμάτια...

 

1. Μια ιδέα είναι να υπάρχει η παρτιτούρα και να δείχνει στο βίντεο αλλά είναι πολύ στατικό (πχ:

(το έκανα εγώ, με κάπιοα ελάχιστα βλακώδη εφέ σε κάποια σημεία)... Αν μπορούσε να υπάρχει ένα είδος μουσικής απεικόνισης αλλά με διαφορετικό τρόπου και... κινούμενη;

2. Κάτι άλλο; Βίντεο; Αλλά 12 λεπτά; Κάηκα... άσε που δε παίζουν χρήματα για να γυρίσω με κανονικό φιλμ...

 

Ότι ιδέες έχετε... ρίξτε τις παρακαλώ...

 

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχικα εισαι διατεθιμενος να βγεις εξω και να αρχιζεις να τραβας βιντεο ή φοτογραφιες? Ενα πολυ ωραιο πλανο που προσθετει και ενα ωραιο "εφε" στα κομματια ειναι να αφησεις την βιντεοκαμερα σε πολυ χαμηλο υψος (σχεδον στο πατωμα) να τραβαει επι *προσθεσε τα λεπτα του κομματιου* την θαλασσα - κυματα και απο πισω το ηλιοβασιλεμα και αμα θες κι ολας δν βγαζεις τον ηχο και ακουγετε πισω απο το κομματι το σπλατς σπλουτς των κυματων. Κατι τετοιο απευθυνεται μαλλον σε ηρεμη κλασσικη μουσικη και δν ξερω αμα εχεις τετοια κομματια ή οχι γιατι το κομματι που ποσταρες μου φανηκε πολυ intense... Βεβαια εαν εκεινη την ημερα εχει καταιγιδα και κυματα 2 μετρων τοτε κανει και για τετοια κομματια  ;D

 

Αμα σκεφτω κατι αλλο θα σου πω... Γενικα μου ερχονται αρκετες ιδεες αλλα κυριως αφορουν τοπια και αργες κινησεις...

 

Υ.Γ ενα ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΕΙΡΟ "βιντεακι" που ειχα κανει για τον δασκαλο της κιθαρας μου ειναι αυτο

. Σκεψου ας πουμε την φοτο που εχω στο 00:25 αλλα με μια μικρη κινηση κυματων και μια φυσικη αλλαγη των χρωματων του ουρανου καθως βραδιαζει. Κατι τετοιο γενικα ειναι αρκετα ευκολο να το κανεις και ειναι αρκετα "πιασαρικο" κατα την γνωμη μου. ΑΑΑ και μην ακουσω καμια δικαιολογια "δν εχουμε τοσο ωραια τοπια στην ελλαδα"!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αρχηγε μου απο οτι καταλαβες ο αλλος αρχηγος θελει κατι σχετικα με τη μουσικη του,φανταζομαι αν ειχε βιντεο απο το πιανο/ορχηστρα/οτιδηποτε σχετικα με την αναπαραγωγη του κομματιου κατι τετοιο θα μονταρε(επεσα μεσα Νικολα;)Οχι δεντρα και κυματα και ασχετα,που ωραιο ειναι να φανταζεσαι διαφορα ωραια τοπια οταν ακους καποια μουσικη που σε χαλαρωνει αλλα πιστευω οτι ο δημιουργος δεν θελει κατι τετοιο. Φιλικα

 

Η δικη μου αποψη  Νικολα ειναι οτι οταν ακουει κανεις ενα κομματι πρεπει να απλα να το ακουει και να χανεται μες στη μαγεια του,οπως καναμε παλια με τις κασετες και τα cd και ακουγαμε ωρες στο καθιστικο χαλαρα κ ωραια... πριν μας παρει η μπαλα των pc και των multimedia.Αν το βιντεο θα προοριζεται μονο για youtube ισως και να μην καιγομουν τοσο να τα ανεβασω...Πιστευω αυτο που εκανες ηδη ειναι υπεραρκετο.Προσωπικα , αυτος που θα εκτιμησει τη μουσικη σου δεν θα εχει αναγκη απο το να εντυπωσιαστει με κατι αλλο περα απο αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου ειναι οτι αν το ανεβασεις στο youtube πρεπει να εχει και ενα ενδιαφερον βιντεο που θα κρατησει πιο ευκολα τον αλλον...μπορεις να βαλεις ενα πιανο που θα πιεζονται τα πραγματικα πληκτρα της καθε νοτας...

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά βίντεο? Αυτό θέλει σεμινάριο montaz για να τα καταφέρεις σωστά κι όμορφα... Αν θες να μπεις στη διαδικασία της μαγνητοσκόπησης πρέπει να βρεις κάποια καλά θέματα, που να σου δώσουν γύρω στα 20-25 πλάνα ώστε να μπορείς να κάνεις rotation και ίσως με βάση το μουσικό θέμα να βρεις και κάποιον φίλο σου ηθοποιό ή μία ερασιτεχνική θεατρική ομάδα που να μπορέσει να στα σκηνοθετήσει και να τα κάνει "θεατρικό έργο" συνδυάζοντας ταυτόχρονα τις "κλασσικές κουλτούρες" του θεάτρου και της κλασσικής μουσικής με μία μοντέρνα προσέγγιση... Προφανώς με την θεατρική ομάδα έχεις βρει πρωταγωνιστές και για το video clip και είστε και οι 2 κερδισμένοι γιατί κάνετε και οι 2 διαφήμιση αλλά και γιατί δεν θα είναι πολυέξοδο... Αλλά θα χρειαστείς 1 καλή κάμερα και πολύ υπομονή για να κάνεις ΠΟΛΛΕΣ λήψεις... Καλά κουράγια...

(ωραίο τραγούδι btw και ωραίοι ρυθμοί... και το λέω εγώ που δεν μ'αρέσει η κλασσική μουσική καθόλου!)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καταρχήν δεν είναι για το βίντεο που πόσταρα, αλλά για άλλη μουσική (άλλες μάλιστα... δεν είναι ένα έργο δυστυχώς).

 

Όσο το σκέφτομαι τόσο:

α. Καταλαβαίνω ότι μου είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κάνω κάτι μόνος μου.

β. Καταλαβαίνω ότι δε με παίρνει να αρχίσω τα γυρίσματα (καλή κάμερα, ηθοποιούς, κλπ).

γ. Πρέπει να βρω κάποιον επίσης τρελλό για να συμφωνήσουμε και να γίνει δουλειά.

δ. Πριν από οτιδήποτε όμως χρειάζεται ένα σενάριο... έτσι δεν είναι;

 

Ευχαριστώ για τις γνώμης και το άκουσμα της μουσικής! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από μένα.

 

Νικόλα προσωπικά πιστεύω ότι είναι δύσκολο να βρούμε κάτι να ταιριάζει στη μουσική του 20ου-21ου αι.

Καλό θα ήταν να μας πεις τον τίτλο να έχουμε μια ιδέα για τις σκέψεις σου.

Ασχολούμαι κι εγώ με την σύγχρονη μουσική, και πιστεύω ότι είναι δύσκολή η απεικόνηση της.

 

Μια καλή ιδέα είναι να βρεις κάποιους πίνακες από την εποχή του ιμπρεσιονισμού των καλλιτεχνών για να βοηθήσει στην κατανόηση του εργου.

 

Δες λίγο αυτό το κανάλι στο youtube

http://www.youtube.com/user/TheWelleszCompany?feature=g-all-c

 

Υ.Γ. Πολύ καλό το έργο για πιάνο.

Σου αρέσει ο Schoenberg ε;;;; :)

Κι εμένα πολύ ;)

Των εγχόρδων δεν πρόλαβα να το ακούσω ακόμη.Θα το ακούσω το βράδυ μάλλον.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolas,

 

Δες το παρακάτω βίντεο:

 

Bach, Double Violin Concerto in D Minor, 1st mvt. BWV 1043

 

Δεν ξέρω ΠΩΣ τα κάνει (έχει αρκετά, θα τα βρεις στα related αν δεις το βίντεο στο YouTube, αλλά τα βρίσκω θαυμάσια διότι α) εξασφαλίζουν κάποιο action στην οθόνη ώστε να μην βαριέται το μάτι, β) βοηθούν πραγματικά στη κατανόηση της ροής του κοματιού.

 

Άλλη ιδέα είναι να κάνεις ένα slide show. Έχω δει και χαζο-ρομαντικές εκδοχές της ιδέας (σε κομάτια του Τσαϊκόφβσκυ π.χ.) και "τρομακτικές" εκδοχές (σε κομάτια συνθετών του 20ου αιώνα π.χ. Πεντερέτσκι). Αν αποφύγει κανείς την υποβόσκουσα κιτς αισθητική, λειτουργούν επίσης πολύ καλά σα συνοδοί τέτοιων κοματιών.

 

Αυτά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι σε ενέπνευσε για αυτή τη σύνθεση, κάποιες σκέψεις σε οδήγησαν εκεί, το λογικώτερο νομίζω θα ήταν να πατήσεις εκεί ως έμπνευση και για το οπτικο μέρος, και κατόπιν να δεις αν και πώς μπορείς να φτιάξεις κάτι σχετικό

 

ο,τιδήποτε άλλο πιστεύω θα ήταν επίπλαστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

νιντζα... Ευχαριστώ για το ποστ και την γνώμη!

 

Για τους πίνακες το έχω σκεφτεί, αλλά ελπίζω σε κάτι μη-στάσιμο... και για αυτό το ψάχνω πιο πολύ... :)

 

Το κομμάτι που έχω στο μυαλό μου (και αυτό που μπορώ να μοιραστώ τέλος πάντων γιατί είναι αρκετά) είναι αυτό:

www.nikolas-sideris.com/stuff/exeliksis.mp3

 

Ο τίτλος είναι "εξέλιξης" και προσωπικά, όταν αναφέρομαι σε 'σενάριο', μάλλον πιο πολύ σε μια κεντρική ιδέα στέκομαι, παρά κάτι πιο πολύπλοκο. Ας πουμε στην προκειμένη περίπτωση του "εξέλιξης" τα πράγματα όσο πάνε και γινονται πιο πολύπλοκα, πιο εντατικά, πιο δυνατά, πιο δυαιρεμένα, κλπ. Άρα αυτό θα σκεφτόμουν, με γραφικό τρόπο... Μια γραμή που κινείται και σιγά σιγά χωρίζεται, διαλύεται, κλπ... Αλλά βέβαια ούτε να το κάνω ξέρω, ούτε τίποτε...

 

Προσπαθώ να το σκεφτώ αφαιρετικά... με όχι συγκεκριμένο τρόπο! Πιό πολύ ως εφέ, παρά ως κανονικό βίντεο... Ακόμη και εικόνες μίας πολής να είχα, θα ήθελα να τις πειράξω, για να μην υπάρχει απαραιτήτως μια 'συνοχή'...

 

Παναγιώτη: Τα έχω δεί... Αυτό που πόσταρες έγινε με midi (νομίζω), και υπάρχουν και άλλα πιο πετυχημένα

για παράδειγμα

 

Slide show ναι, αλλα και πάλι είναι κάπως στατικό (όπως το βίντεο που πόσταρα με την πάρτιτούρα πάνω)... και ακριβώς να αποφύγω το κιτς... Ήλπιζα να δεις το θρεντ φυσικά! ;)

 

Κάπως έτσι τέλος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου