Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος: Πληροφορίες για synthesizer etc...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες,

 

Γράφω πρώτη φορά σε αυτή την παρέα γιατι θα χρειαστω τις *γνωσεις* σας και την εμπειρια κάποιων εδω. Έχω ακούσει θετικά σχόλια για το ΝΟΙΖ και τα μέλη του όσον αφορά την ανταλλαγή πληροφοριών και την καλή διάθεση για βοηθεια στα νέα μέλη. (Ελπίζω να μην έπεσα σε παραπληροφόρηση) Για αυτο λοιπον είπα να ρωτήσω εδώ προτου απευθυνθω σε αγγλόφωνο forum.

 

Πρώτα απο όλα, θέλω να τονίσω οτι είμαι εντελός άσχετος με το αντικείμενο για το οποιο θα γίνει λόγος.

 

Τώρα, λίγα πράγματα για μένα για να καταλάβετε την περίπτωση!!΄

Είμαι 17 χρονών και φέτος πάμε γκάργα για 3 Λυκειου (Θα λετε τι μας νοιαζει η ηλικια σου, αλλα αργοτερα θα καταλαβετε γιατι την ανεφερα)

Εδώ και έναν χρόνο, μαθαίνω ντραμς, τα πάω καλά μεχρι τώρα, είμαι υπερβολικα πορομενος,μάλιστα, εξαιτιας του υπερβολικου χρονου που αφιερωνω σε αυτα, κοντεψα να μην βγαλω την 2 λυκειου...δυστηχως...αλλα σε τετοια φάση ειμαι.

Τεσπα...και εκει που νόμιζα οτι μόνο τα ντραμς ειναι ο λόγος που ζω...τσουπ...εμφανιστηκε κάτι άλλο.

 

Το synthesizer.

 

Θα αναρωτιέται, πως ειναι δυνατόν, κανεις απο ντραμς (φυσικα) να ποροθει με κατι ψηφιακο, με κουμπια και λαμπακια...

Θα πω μόνο οτι με τρελένει η μελωδία του, και γενικώς η *ηλεκτρονική* φαση, τα μιξαρισματα, τα εφε κτλπ...

 

Και, έτσι, σκέφτηκα, γιατι να μην δοκιμάσω.

Για αυτο, θα ηθελα, παρακαλω, επειδη, δεν έχω ιδέα στις λεπτομέρεις του συνθ. Θα μπορούσε κανείς να μου πει κανα δυο πραγματάκια για αυτο, ωστε να με κανει να καταλαβω. περι τινους προκειτε ρε αδερφε... δηλαδη...σε τι διαφέρει απο ενα αρμονιο? Και τα δυο εχουν πληκτρα κτπλ....Δηλαδη, να μου εξηγησετε την φιλοσοφια του συνθ. Και για να μαθει κανεις συνθ...χρειαζεται να μαθει πρωτα πιανο? η τπτ αλλο? Η απεθειας κανει ασκηση πανω σε synthesizer?

 

Αμα δηλαδη, ερχοσουν εσυ και με ρωταγες να σου πω για τα ντραμς θα σου ελεγα. Χταποδι,Ρυθμος και Γκομενομαγνητης. Δηλαδη, κουνας ταυτοχρονος χερια,ποδια, με διαφορετικη ταχυτητα, παιζεις ρυθμικα, δηλαδη οχι οτι σου ερθει στον εγκεφαλο και σε κλεισουν μεσα για ηχορυπανση, και...όλες γουσταρουν να έχουν εναν ντραμμερ σε παρτυ, να χωνει ζωντανους ρυθμους!!!!!

 

Τώρα το δευτερο σκέλος του θέματος.

Ωραία, καταλαβαμε τι ειναι το συνθ. Τώρα, απο πλευρας....καριερας?

Υπαρχει περιπτωση να συνδυαστει ντραμς και συνθ? Δηλαδη...με το φτωχο μου το μυαλο εγω θα σκεφτομουν...θα ηχογραφω τα ντραμς μου, και μετα θα χωνω μελωδιες πανω τους με το συνθ μου...Ισχυει κάτι τετοιο ή έχω πολύ φαντασία? Δηλαδή, με κάποιο τρόπο, οι γνώσεις μου πάνω στα ντραμς, να εφαρμοστούν πάνω στο συνθ. Και το αντιθετο...αν και το βλεπω δυσκολο.

 

Μετα, πέρα απο τον περιεργο συνδυασμο, ντραμς και πληκτρα. Τι άλλη προοπτική θα μου έδινε το να μάθω συνθ?

Έχω ακούσει επίσης, για Μουσικη Τεχνολογια. σπουδες. Αλλα μοναδική σχολη ειναι ΤΕΙ στην Κρητη...με οχι τα καλυτερα λογια για αυτη. Τουλαχιστον στο εξωτερικο. Θα μπορουσε κάτι να γίνει? Απο οτι καταλαβα η Μουσικη Τεχνολογια ασχολειται πολυ με προγραματισμο, μιξαρισμα, και πολλές φορες ειδα την λέξη synthesizer. Δηλαδη, Μουσικη Τεχνολογια και Συνθ πάνε πακέτο?

 

Λοιπόν...αυτά! Σορρυ που σας κούρασα, με τις ελεεινές ερωτήσεις μου.Αλλά γουστάρω πολύ να γίνω μουσικός. Δεν θελω δουλεια γραφειου. Μου την σπαει τρελα οταν με ρωτανε...*Τι σχολη θα πας?* Και με κοιτανε περιεργα οταν τους λεω, θα προχωρησω επαγγελματικα τα ντραμς. Δηλαδη, έλεος σε αυτην την ζωη όλοι γιατροι πρεπει να γινόμαστε?

 

Ο καθηγητης ντραμς μου, ιδια φαση με μενα. Μικρος πορομενος με τα ντραμς, στο σχολειο σκατα...κ' ομως. Αμερικη πηγε, σπουδασε ντραμς, και τώρα μονο απο τα ιδιαιτερα που κανει, χεζεται στο χρημα, συν οι συναυλιες κτλπ.

 

Οπότε απο την πλευρα μου...πώς το βλέπω. Να προχωρησω ντραμς, και παραλληλα να γευστω λιγο το συνθ. Δεν θα μου εξασφαλιζε ενα πιο σιγουρο μέλλον? Αν (χτυπα ξυλο) δεν πετυχω στα ντραμς...να γνωριζω και κατι άλλο. Σαν να μαθαινεις μια δευτερη γλωσσα ρε παιδι μου. Ελληνικα..και πας να μαθεις και Αγγλικα... κακο κανει?

 

Αυτα είχα να πω, ζαλιστηκα στο γραψιμο, πιθανον να ξεχασα και να ρωτησω κατι άλλο, αλλα δεν πειράζει, αν έχω καμια εξτρα απορια, θα την εκφρασω :P

 

Οπότε περιμένω απαντησεις και κατανοηση για την τρελα μου :D

 

Thanks in advance...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε!

και καλως μας βρηκες! ;D ;D

 

 

 

Τώρα το δευτερο σκέλος του θέματος.

Ωραία, καταλαβαμε τι ειναι το συνθ. Τώρα, απο πλευρας....καριερας?

Υπαρχει περιπτωση να συνδυαστει ντραμς και συνθ? Δηλαδη...με το φτωχο μου το μυαλο εγω θα σκεφτομουν...θα ηχογραφω τα ντραμς μου, και μετα θα χωνω μελωδιες πανω τους με το συνθ μου...Ισχυει κάτι τετοιο ή έχω πολύ φαντασία? Δηλαδή, με κάποιο τρόπο, οι γνώσεις μου πάνω στα ντραμς, να εφαρμοστούν πάνω στο συνθ. Και το αντιθετο...αν και το βλεπω δυσκολο.

 

Μετα, πέρα απο τον περιεργο συνδυασμο, ντραμς και πληκτρα. Τι άλλη προοπτική θα μου έδινε το να μάθω συνθ?

Έχω ακούσει επίσης, για Μουσικη Τεχνολογια. σπουδες. Αλλα μοναδική σχολη ειναι ΤΕΙ στην Κρητη...με οχι τα καλυτερα λογια για αυτη. Τουλαχιστον στο εξωτερικο. Θα μπορουσε κάτι να γίνει? Απο οτι καταλαβα η Μουσικη Τεχνολογια ασχολειται πολυ με προγραματισμο, μιξαρισμα, και πολλές φορες ειδα την λέξη synthesizer. Δηλαδη, Μουσικη Τεχνολογια και Συνθ πάνε πακέτο?

 

 

 

κατ αρχην, γνωμη μου ειναι πως οτι και να μαθαινεις σχετικο με την μουσικη, ειναι χρησιμο.

 

οπως και να το κανουμε, ενα οργανο παραπανω, θα σου ανοιξει τους οριζοντες και θα σε οδηγησει σε διαφορετικους δρομους απο αυτους που θα εμενες αν ειχες μονο τα τυμπανα!

 

τωρα πιο συγκεκριμενα!

 

το να ηχογραφεις τα ντραμς και να προσθεσεις απο πανω οτιδηποτε θελεις ειναι βατοτατο. και πανω κατω, ειναι αυτο που γινεται σχεδον σε ολους τους δισκους που κυκλοφορουν! ;D ;D ;D

 

φυσικα σε αυτη την περιπτωση, χρειαζεσαι και τον απαραιτητο εξοπλισμο. μικροφωνα, κονσολες, ισως pc και εγω δεν ξερω τι αλλο.

και οσο ευκολο και αν ακουγεται... δεν ειναι! ;D ;D ;D

 

 

χωρις να θελω να σε στεναχωρησω, μας τα λες καπως μπερδεμενα!

ρωτας ας πουμε τι προοπτικες θα σου εδινε το να ''μαθεις'' συνθ!

 

δεν ειναι ποδηλατο!

πιο σωστο θα ηταν να πεις'' τι εχω να κερδισω αν ασχοληθω με τα συνθια!''

τωρα αυτο ειναι σχετικοτατο.

θα βρεις μπροστα σου εναν ολοκαινουριο κοσμο και σε επιπεδο συνθεσης του ηχου και σε επιπεδο παραγωγης αλλα και σε επιπεδο μουσικης αντιληψης!

 

συγνωμη που τα λεω μπερδεμενα, αλλα δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα το να κουβεντιασουμε για το τι''κερδιζεις'' ασχολουμενος με την μουσικη!

αλλωστε μην ξεχνας πως μιλας σε ενα φορουμ που η μεγαλη μαζα των ανθρωπων που το παρακολουθουν δεν ζουν απο αυτο, αλλα το παρακολουθουν επειδη εχουν μεγαλη αγαπη στο αντικειμενο!

 

οπως ειχε πει και καποτε ο Wow!

''Εμείς είμαστε τα κακά παιδιά. Εκείνοι που οι γονείς δεν

θέλουν να κάνουν παρέα τα παιδιά τους διότι μπορεί να

οδηγηθούν σε ακραίες τοποθετήσεις ζωής (όπως "τι να το

κάνω το ****πτυχίο", ή "θα πάω να πάρω μία κιθάρα και θα

παίζω τα fucking blues", ή "σπάστη τη τηλεόραση, βάλε

ένα δίσκο του Nick Cave" κλπ). Η ενασχόληση με τη

μουσική μας έχει καταστρέψει, μας οδήγησε στο κάπνισμα,

τις γκόμενες, το άσκοπο σεξ, τα περιτά ταξίδια, την

ανάγνωση απαγορευμένων βιβλίων, την κατανάλωση αλκοόλ.

Επίσης μας τρώει όλα μας τα λεφτά''

 

αυτο αν και μερικως ασχετο, μου ερχεται παντα στο μυαλο οταν με ρωταει καποιος τι κερδιζεις απο την μουσικη!

σιγουρα βγαινεις πιο πλουσιος σε εμπειριες αλλα χανεις σε χρηματα!

 

τωρα, οσον αφορα το αλλο θεματακι που ανοιγεις, μουσικη τεχνολογια και συνθ δεν πανε πακετο κατα την γνωμη μου...

εξαρταται ομως τι εχει ο καθενας στο μυαλο του οταν μιλαμε για μουσικη τεχνολογια!

ας πουμε, εγω μιλω κυριως για τεχνικες ηχογραφισης και επεξεργασιας αυτης και οχι τοσο για την γεννηση του ηχου απο το μηδεν, πραγμα με το οποιο ασχολουνται οσοι εχουν νταραβεριστει με τους συνθετητες!

 

ισως να τα εχω και εγω ψιλομπερδεμενα μεσα στο κεφαλι μου, οποτε ειναι μια καλη ευκαιρια, αν καποιος διαφωνει να γινει μια κουβεντα!

 

και τελος, για να σχολιασω λιγο και το τελευταιο μερος του ποστ σου, ειτε με συνθ ειτε χωρις, ειτε με ντραμς ειτε χωρις, ειτε με τρομπονι ,που λεει ο λογος, ειτε χωρις το μελλον σου δεν θα στο εξασφαλισει τιποτα, αν μιλαμε για μουσικη!

και ολο αυτο το '' θα ασχοληθω με τα τυμπανα γιατι δεν γουσταρω δουλεια γραφειου'' ειναι και λιγο ουτοπικο!

για να καταφερεις να ζησεις απο την μουσικη πρεπει οχι μονο να στρωσεις **** για πολλα χρονια ωστε να γινεις τοσο καλος που να μπορεις να σταθεις σε ολες τις περιστασεις, αλλα να σου ερθουν και ευνοικα οι καταστασεις!!

στο λεω γιατι σε βλεπω να ειναι ανωμαλη η επαναφορα σου στην πραγματικοτητα!

μην πιστευεις δηλαδη πως θα ασχοληθεις με την μουσικη και θα τα ''αρπαξεις'' η πως θα ναι ολα ευκολα!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες,

 

Μετα, πέρα απο τον περιεργο συνδυασμο, ντραμς και πληκτρα. Τι άλλη προοπτική θα μου έδινε το να μάθω συνθ?

Έχω ακούσει επίσης, για Μουσικη Τεχνολογια. σπουδες. Αλλα μοναδική σχολη ειναι ΤΕΙ στην Κρητη...με οχι τα καλυτερα λογια για αυτη. Τουλαχιστον στο εξωτερικο. Θα μπορουσε κάτι να γίνει?

 

γιατι στο εξωτερικο και οχι στο εσωτερικο αληθεια?

υπαρχουν πολλες σχολες που ασχολουνται με το αθλημα και πολλες απ αυτες εχουν και καλο ονομα στην αγορα!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον φίλε,

 

Τώρα κοιτα, όντως μπορει να μην εκφράστηκα σωστά, γιατι εκείνη τη στιγμή είχα τόσα στο μυαλό μου που ήθελα να θέσω. Και μπορεί να παρεξηγήθηκα εξαιτίας της έκφρασης μου. Σε καμία περίπτωση δεν θα μάθαινα οποιοδήποτε όργανο για το χρήμα ή την δοξα. Το κάνω καθαρά επειδή το γουστάρω και με τρελένει.

 

Ξεκίνησα με ντραμς, και τώρα ανακάλυψα το synthesizer. Τι να κάνω? Να βαράω το κεφάλι μου που δεν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα? Τώρα που το έμαθα, λέω να δοκιμάσω. Σωστά είπες και συμφωνώ οτι ένα δευτερο όργανο θα ανοίξει ορίζοντες.

Απλά οι περισσότεροι θα έλεγαν *Άμα αρχίσεις άλλο όργανο, θα αποροφηθείς και θα αφήσεις το άλλο* Και όντως, εδώ που τα λέμε, με φοβίζει αυτο.

 

Σχετικά με τις σχολές, η μόνη σχολή που *ειδικεύεται* στην Μουσική Τεχνολογία, είδα οτι ειναι ΤΕΙ στο Ρέθυμνο, με 9000 μορια, και έχω ακούσει αρνητικά σχόλια για την σχολη. Και γενικώς όλοι στον κύκλο μου (απο συγκροτηματα) Που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία, μου λένε οτι καμία σχολη δεν αξιζει στην Ελλαδα. Αμα θες να ασχοληθεις σοβαρα, πηγαινεις στο εξωτερικο με τα ιδια λεφτα που θα εδινες για εδω.

Μπορεί να κάνω λάθος, άν θές πες μου ποιες σχολές εννοουσες εσυ, να τις κοιτάξω.

 

Τώρα, ας μην κολήσουμε σε μικρολεπτομέρειες. Πάνω κάτω κατάλαβες την περίπτωση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!Για τα συνθεσαιζερς λοιπον:η διαφορα τους με τα αρμονια ειναι οτι τα αρμονια εχουν καποιους στανταρ ηχους μεσα και ρυθμους φυσικα,τους ηχους αυτους δεν μπορεις να τους επεξεργαστεις ομως παρα πολυ ωστε να αλλαξουν(βεβαια αυτο ισχυε στα παλια αρμονια γιατι υπαρχουν τωρα καποια νεα που ειναι και συνθ και πολλα παραπανω)Ενω τα συνθ εχον καπως διαφορετικη αρχιτεκτονικη ωστε να επικεντρωνονται περισσοτερο στη συνθεση ηχων.Φυσικα υπαρχουν πολλες μορφες συνθεσης τις οποιες θα κατανοησεις καλυτερα μονος εαν ασχοληθεις τελικα.γενικα εαν σε ενδιαφερει ψαξε το...στο ιντερνετ θα βρεις τα παντα.Εγω οτι εχω μαθει το εκανα μονος μου με ψαξιμο κτλ.Μπορεις να ασχοληθεις με συνθεσαιζερ hardware ή και software.Kαλυτερα να ασχοληθεις με κατι στον υπολογιστη για αρχη ωστε να μαθεις και μετα βλεπεις τι κανεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχολή στην Ελλάδα δεν θα σε ειδικεύσει για drums ή synth. Όμως, θα σου δώσει πολύ καλές θεωρητικές βάσεις ώστε να φύγεις στο εξωτερικό.

Έξω είναι πιο δύσκολα τα πράγματα γιατί έχεις έντονο ανταγωνισμό. Πρέπει να διαβάζεις και να γίνεις όσο καλύτερος μπορείς.

Φυσικά το κόστος είναι μεγαλύτερο έξω.

Είμαι υπέρ της άποψης να πας στο ΤΕΙ στο Ρέθυμνο ή σε όποιο τμήμα σου αρέσει (αν δεν θες ΤΕΙ πήγαινε στα ΑΕΙ αλλά πρέπει να δώσεις ειδικά μαθήματα για να μπεις στη σχολή. Τα ΑΕΙ είναι 5 χρόνια.). Έτσι, θα γλιτώσουν αρκετά χρήματα οι δικοί σου και αν έχεις πρόβλημα μαζί τους θα τους λες "Έλα μωρέ, στη χειρότερη θα δώσω ΑΣΕΠ να διοριστώ σε σχολείο καθηγητής". Δεν νομίζω πως θα σου φέρουν αντίρρηση έτσι...

Οπότε προλαβαίνεις να πάρεις κάποιες γνώσεις που θα σου φανούν χρήσιμες έξω, έχεις το χρόνο να πειραματιστείς και να δεις μήπως βρεις και κάτι άλλο που θα σου αρέσει περισσότερο, ταυτόχρονα θα γίνεσαι καλύτερος στα όργανα που επέλεξες και θα είσαι έτοιμος στα 22-23 να φύγεις στο εξωτερικό.

 

Γενικά μην βιάζεσαι, και όσο και να ενθουσιάζεσαι προσπάθησε να τα βλέπεις τα πράγματα όπως είναι. Στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα, για να επιβιώσεις ως drummer θα παίζεις και μουσικές που δεν θα σου αρέσουν απαραίτητα. Αλλά και αυτό είναι δουλειά!

 

Καλή τύχη!

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου