Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Traditional και μετατροπες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

Σεφτομαι εδω και καιρο να κανω καποιες μετατροπες στην Gibson Les Paul Traditional.

 

1. Σκεφτομαι να βγαλω τους Paf Classic 57 που φοραει και να βαλω P90 στον Neck και Μινι humbucker απο Gibson Firebird.

 

Oi μαγνητες που κατεληξα ειναι ο tonerider Rebel 90 (P90) kai o Seymour Duncan SM1 mini humbucker. καποια γνωμη για αυτους?

 

2. Θελω να βαλω ενα Bigsby B7 usa αλλα ειμαι μεταξυ στο να βαλω το βιμπρατο βαζοντας Vibramate V7 η να κανω κανονικη μετατροπη (τρυπημα της κιθαρας). Θα δω καποια διαφορα στην λειτουργια του Bigsby. Εχει δοκιμασει καποιος το Vibramate?

 

φυσικα θα με ρωτησετε γιατι να τα κανω ολα αυτα? Επειδη ακουω πολυ Neil Young και επαιξα μια συγκεκριμενη Les paul με τις παραπανω μετατροπες και μου αρεσε.

 

Επισης. Τι θα κερδισω βγαζοντας την ηδη υπαρχων γεφυρα της κιθαρας και βαζοντας ABR bridge? Αξιζει?

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Πάμε να τα πάρουμε με τη σειρά:

 

1. ΟΚ, απ' ότι βλέπω ο P-90 που κοιτάς είναι σε μέγεθος humbucker. Στον bridge τί ακριβώς πατέντα θα γίνει με μαγνήτη Firebird; Ιντριγκαδόρικο ακούγεται αλλά δε θυμάμαι να έχω ξαναδεί (από κοντά τουλάχιστον) κάτι παρόμοιο.

Με κάποιο ring λογικά, έ;

 

2. Αν ήμουν στη θέση σου δε θα τρυπούσα. Ίσως αυτό το thread σε βοηθήσει.

 

Για γέφυρα είμαι πολύ biased υπέρ αυτής που έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ στην SG (link) χωρίς μάλιστα να έχω Bigsby.

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Eγω, βλεποντας τις μετατροπες που θελεις να κανεις θα σε ρωτουσα μηπως εξ αρχης πηρες λαθος κιθαρα? Μηπως θα ηταν καυτερα να δωσεις την traditional και να παρεις απευθειας μια με τα specs που θελεις (και μιλαω κυριως για το τρεμολο)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχάς απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει mini humbucker με ειδικά pickup rings ώστε να μπορεί να αντικαθιστά έναν full size humbucker. Το πιο κοντινο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις έναν TV Jones Classic με English mount (όχι humbucker mount) στη γέφυρα που είναι επίσης αρκετά πιο "στενός" ηχητικά και έρχεται με ειδικά pickup rings για να χωράει σε full humbucker cavity. Βέβαια Firebird μαγνήτης, δεν είναι.

 

Δεύτερον δεν χρειάζεται να πας σε ιδιαίτερα εξωτικές λύσεις όσον αφορά τον Humbucker Sized P90. Τόσο η Gibson όσο και ο Seymour Duncan βγάζουν πολύ καλούς μαγνήτες (και πολύ κοντινούς ηχητικά). Και εκεί βέβαια όπως επιβεβαιώνει και ο "Guru" των P90s Jason Lollar λόγω της διαφορετικής γεωμετρίας η οποία πάιζει πολυ μεγάλο ρόλο στον τελικό ήχο ενός μαγνήτη δεν θα έχεις ακριβώς την αττάκα ενός P90. Το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο "σφιχτό" περισσότερο σαν overwound μονο με παρόμοια συχνοτική απόκριση.

 

Το Vibramate προσωπικά θεωρώ ότι δείχνει κάτι περισσότερο από άθλιο. Αν θες bigsby, βάλε bigsby.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βαλεις τους ιδιους μαγνητες με τον Young πρεπει να κανεις routing στην κιθαρα σου (κανα 50αρικο θα κοστισει),οπως πολυ σωστα σου ειπε και ο kpeyos  oi P90 σε humbucker casing δεν ακουγονται ακριβως οπως οι κανονικοι Ρ90.

 

Δεδομενου οτι η κιθαρα σου ουτε ιδιαιτερα ακριβη ,ουτε συλλεκτικη ειναι μη βαλεις  το vibramate (που κοστιζει ενα καρο λεφτα μια και μπορεις  να βαλεις μονο αμερικανικο Bigsby) αλλα θα εβαζα κατευθειαν ενα κορεατικο Bigsby για να μη καταληξει η κιθαρα να κοστισει διπλη απο τις μετατροπες... :)

 

Μαγνητες βαλε τον antiquity firebird του Seymour Duncan (μαμει και δερνει) και οποιον Ρ90 θες (και ο SD Antiquity P90 σκοτωνει)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πω μονο για τον rebel 90 της tonerider.τον ειχα neck σε tele και τωρα εχω p90's.η διαφορα ειναι μεγαλη.πολυ σφιχτος και δηνατος καμια σχεση με τους normal p90's.στην αρχη μου αρεσε αλλα μετα δεν μπωρεσα να τον διαχειριστω κυριος σε driven ρυθμησεις

 

οσο για την γεφυρα εαν θα το χρησημοποιεις βαλε bigsby εαν οχι  και εγω εβαλα

http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces/Electric_guitar,_Tune-o-matic_bridges/Locking_Roller_Bridge.html

σετ με

http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces/Electric_guitar,_non-trem_tailpieces/Gotoh_Aluminum_Stop_Tailpiece.html

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου