Προς το περιεχόμενο

Tι ακριβως μηχανημα ειναι αυτο???


tragikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.facebook.com/ubartmar/videos/1173766012685964/

 

φαινεται να εχει αυτοματο mapping me to sampler του ableton

γνωριζετε τι ακριβως ειναι?

και επισης αυτη η διαδικασια που κανει πως ακριβως θα την λεγαμε? ειναι sampling?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να είναι κάποιο expansion pack για το Live, πιθανώς και κάποιο patch από max/msp. Δεν εχω τη max στο live μου, ούτε αναγνωρίζω το pack για να ξερω ποιο είναι ακριβως.

 

Πολύ ενδιαφέρον πάντως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βρήκα πως μπορεί να γίνει εναλλακτικά το software μέρος του, στο Live 9 χωρίς τη max/msp επέκταση. Για το hardware, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα ribbon ή οποιοδήποτε MIDI controller.

 

Ανοίγεις λοιπόν ένα κανάλι με το Sampler του Live όπου φορτώνεις το sample που θες.

 

Στην καρτέλα MIDI του sampler, μπορείς να κάνεις assign το knob ή controller που θες με destination το sample offset. Έτσι μπορείς να χειριστείς realtime το που ξεκινάει το sample.

 

Το ribbon είναι πιο βολικό σε αυτό, καθώς μπορεις να σημειώσεις πάνω ακριβώς κάποιες θέσεις. Με knobs ή το mod wheel θα πρέπει να κοιτάς που ακριβως είναι ο cursor.

 

Το παραπάνω είναι απλά θεωρητικό, καθώς έχω μαζεψει ολα τα κοντρολλερς μου για το σημερινό λάιβ, οπότε θα το τεστάρω αύριο μάλλον

 

Εναλλακτικά μπορεί να γίνει και μέσω της καρτέλας aux envelope του sampler, με τον ίδιο τρόπο, βάζοντας το κοντρολερ  να ελέγχει το peak του envelope με destination το sample offset πάλι.

 

 

edit:

 

Η granular είναι όλα τα λεφτά  ;D  ;)

 

Ναι, τότε ο τροπος μου δεν κάνει τότε ακριβώς το ίδιο, καθώς αυτό μαλλον σκανάρει το σαμπλ προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και ακολουθεί την πορεία του κέρσορα.

 

Ομως μου έδωσε ωραία ιδέα για το σαμπλ σταρτ κολπο και θα το δοκιμάσω ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σκέφτομαι είναι πως, με ένα απλό κλασσικό sampler, η τονικότητα του δείγματος λογικά θα αλλάζει, ανάλογα με την ταχύτητα που θα "δαχτυλιάζεις"  ;D το ribbon. Ενώ η granular κάνει σε real time micro looping  ;D ;D ;D και αποφεύγει αυτό το πρόβλημα.

 

Φυσικά θα μας πεις τα εμπειρικά αποτελέσματα (πάντα πιο σωστά και προτιμότερα ),  "αύριο μάλλον"  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σκέφτομαι είναι πως, με ένα απλό κλασσικό sampler, η τονικότητα του δείγματος λογικά θα αλλάζει, ανάλογα με την ταχύτητα που θα "δαχτυλιάζεις"  ;D το ribbon. Ενώ η granular κάνει σε real time micro looping  ;D ;D ;D και αποφεύγει αυτό το πρόβλημα.

 

Φυσικά θα μας πεις τα εμπειρικά αποτελέσματα (πάντα πιο σωστά και προτιμότερα ),  "αύριο μάλλον"  ;D ;D ;D

 

Συνεχίζοντας τη θεωρητική κουβεντα εν αναμονή εμπρακτων αποτελεσματων :P δε νομιζω να επηρεαστει τονικά το σαμπλ, αν το κοντρολερ στέλνει απλά την τιμή του sample start position και μονο. Απλά θα ξεκινάει από άλλη θεση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο και ενδιαφερον, βασικα αυτο που προκυπτει σαν ηχος προσωπικα στα αυτια μου δεν ακουγεται και τρομακτικα διαφορετικο απο ενα pad με 3 oscillators που κανει διαφορα τρελα modulations, αλλα εχει πολυ ενδιαφερον οτι κυριολεκτικα με οποιονδηποτε ηχο απλωνεται μια τετοια ατμοσφαιρα.

Ευχαριστω για τις απαντησεις! O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης απο οτι βλεπω εχει και η steinberg ena granular synth  το padshop

 

 

 

 

kαι εδω εναλλακτικος τροπος για το Ableton με χρηση πολλαπλων midi notes

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου