Προς το περιεχόμενο

Emg Active Μαγνητες !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια προτεινετε μου καλυτερο μοντελο emg active μαγνητων για ροκ και μεταλ ηχους, καθως και τι αλλο πρεπει  να προμηθευτω και να αλλαξω για να κανω μεταβαση απο passive σε active συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικά αυτά που ρωτάει ο Nikoubis.

Επίσης, θα χρειαστείς και προενίσχυση και ενδεχομένως σκάψιμο για να χωρέσει μαζί με την μπαταρία, αλλά αυτό εξαρτάται από το όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικά αυτά που ρωτάει ο Nikoubis.

Επίσης, θα χρειαστείς και προενίσχυση και ενδεχομένως σκάψιμο για να χωρέσει μαζί με την μπαταρία, αλλά αυτό εξαρτάται από το όργανο.

 

Οι emg δε χρειάζονται απαραίτητα εξτρα προενίσχυση, δουλέυει το active σύστημα μόνο με τους μαγνήτες. Χώρο για μπαταρία όντως χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι μπάσο θα τους βάλεις; Τι μαγνήτες έχει τώρα και τι δε σου αρέσει; Τι εννοείς όταν λες ροκ και μέταλ ήχους;

Eνα ταυρακι εχω , ΕΒ-3 SG... ναι οντως θελει σκαψιμο για τον ενα μαγνητη και για την μπαταρια...η μπαντα που βρισκομαι και γενικα το στυλ που παιζω περισσοτερο ,ειναι proggressive rock και heavy metal !! δεν γνωριζω και πολλα απο μαγνητες απλα απο μια ανζτηση που εκανα ειδα οτι απο τους πιο εμπιστους μαγνητες εχει η emg ! και ρωταω μηπως εχετε να προτεινετε καποια καλο μοντελα που ειτε εχετε χρησιμοποιησει ή ακουσει !
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 μπάσσα έχουν περάσει απ'τα χέρια μου, σ'ένα δεν χρειάστηκε να βάλω EMG για να πετύχω ήχο, είτε μέταλ ήθελα ή οτιδήποτε άλλο. Ψάξου με τα υπόλοιπα του ήχου σου, δεν χρειάζεται να το σκάψεις το καημένο για EMG ή οτιδήποτε άλλο. Πρώτα ψάξου με τον ενισχυτή σου, μετέπειτα με τυχόν πετάλια και τέλος ψάχνεσαι με το μπάσσο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι emg δε χρειάζονται απαραίτητα εξτρα προενίσχυση, δουλέυει το active σύστημα μόνο με τους μαγνήτες. Χώρο για μπαταρία όντως χρειάζονται.

 

Α μερσί, δεν το γνώριζα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επεκταθώ λίγο στα όσα είπε ο X-minor με  τα οποία συμφωνώ:

 

2 active emg θα σου πάνε γύρω στο 200άρι χοντρικά, για ένα μπασο που ο thomann το έχει 277. Χώρια το τι θα δώσεις για σκαψίματα. Μιλώντας για σκαψίματα, πέραν απο αυτό της μπαταρίας, το μέγεθος των μαγνητών του EB-3 δεν είναι κάτι τόσο συνηθισμένο ώστε να έχεις πολλές επιλογές που να μπαίνουν χωρίς σκάψιμο. Σίγουρα οι κλασικοί emg 35 δεν είναι τέτοιου μεγέθους και δεν είμαι καν σίγουρος αν έχει η emg επιλογές σε αυτό το σχήμα και μέγεθος.

 

Οπότε ναι: ψάξου όπως είπε ο X-minor με τα υπόλοιπα και το τι μπορείς να κάνεις με το τωρινό σετάπ σου. Οσο πιο πολύ παίζεις τόσο καλύτερα θα καταλάβεις αν και σε τι βαθμό σε περιορίζει κάποιο κομμάτι του εξοπλισμού και θα μπορείς να κάνεις πολύ πιο στοχευμένες και αποτελεσματικές αλλαγές και αναβαθμίσεις,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

οπως φαίνεται το σκαψιμο που έχει ήδη το όργανο από φωτογραφίες που είδα στο internet νομίζω  ότι ο χώρος είναι επαρκής για μπαταρίες. όσο αφορά στους μαγνήτες, έχει περάσει από τα χέρια μου ένα pj μοντέλο το οποίο μου άρεσε πολύ. Καταλαβαίνω το επιχείρημα σχετικά με την τιμή του οργάνου, αλλά δεν θα μπορούσε ο αντίλογος να είναι ότι ένα active σύστημα έχει νόημα σε φτηνό μπάσο από τη στιγμή που τα ξύλα του δεν έχουν να δώσουν πολλά στον ήχο; δεν ξέρω. εγώ θα τους πρότεινα γιατί μου άρεσαν προσωπικά και κάνουν και το όργανο αθόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως φαίνεται το σκαψιμο που έχει ήδη το όργανο από φωτογραφίες που είδα στο internet νομίζω  ότι ο χώρος είναι επαρκής για μπαταρίες. όσο αφορά στους μαγνήτες, έχει περάσει από τα χέρια μου ένα pj μοντέλο το οποίο μου άρεσε πολύ. Καταλαβαίνω το επιχείρημα σχετικά με την τιμή του οργάνου, αλλά δεν θα μπορούσε ο αντίλογος να είναι ότι ένα active σύστημα έχει νόημα σε φτηνό μπάσο από τη στιγμή που τα ξύλα του δεν έχουν να δώσουν πολλά στον ήχο; δεν ξέρω. εγώ θα τους πρότεινα γιατί μου άρεσαν προσωπικά και κάνουν και το όργανο αθόρυβο.

 

Δεν ξέρω από που να πρωτοπιαστώ είναι η αλήθεια, οπότε θα μείνω στα bold.

 

Η τιμή του οργάνου δεν έχει να λέει. Προσωπικά θα'βαζα και σε μπάσσο των 50 ευρώ απ'τα σκουπίδια (που λέει ο λόγος) 500 ευρώ μαγνήτες αν αυτό μου'κανε κούκου και δεν θα'δινα σημασία σε κανέναν που πιθανώς να το χαρακτήριζε χαζό.

 

Φθηνό μπάσσο δεν σημαίνει πάντα άχρηστο/κακό/οτιδήποτε μπάσσο. Ένα το κρατούμενο. Δεύτερον, οι active δεν είναι πανάκεια και βρίσκω εξαιρετικά λάθος αυτή την προοπτική. Τρίτον -και πάμε σε ταμπού θέμα τώρα- μιλάμε για ηλεκτρικά όργανα. Μέχρι ένα σημείο είναι τα ξύλα. Όλο το υπόλοιπο είναι μαγνήτες και, ακόμα σημαντικότερα, χέρια. Όλα τ'άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε και να'χαμε να πούμε.

 

Τέλος, οι active είναι μεν όντως σχετικά πιο ήσυχοι απ'τους passive. Παρ'όλα αυτά, χάνεις αρκετά σε δυναμικές. Αν κάποιος κυνηγάει κάτι τέτοιο, πάσο. Δεν είναι αποκλειστικά "plus" αυτό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου