Προς το περιεχόμενο

Θέλω την βοήθειά σας για την τεχνική της κλασσικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους σας.!!!  :P

 

Όπως αναφέρω και στον τίτλο θα ήθελα την βοήθειά σας στην κλασσική κιθάρα όσο αφορά την τεχνική παιξίματος..

(δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στην αναζήτηση)

 

Ως τώρα παίζω μόνο ηλεκτρική κιθάρα (περίπου 8 χρόνια) και η τεχνική της κλασσικής είναι τελείως άλλο πραγμα...

 

Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνεται κάποιο βιβλίο(ή αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο ιντερνετ) που να εξηγεί τις διάφορες τεχνικές του αριστερού αλλα κυρίως του δεξιού χεριού με τα δάχτυλα..

 

Ευχαριστώ !!! :D

 

 

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ'όσον παίζεις ηλεκτρική αν πας σε έναν δάσκαλο θα προχωρήσεις πού γρήγορα και θα μπορεί να βλέπει τα λάθη σου και να σε διορθώνει πριν τα συνηθίσεις. Σου το λέω γιατί εγώ είχα συνηθίσει να παίζω με το δεξί μου χέρι λίγο στραβά και είδα και έπαθα για να το διορθώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερο θα ηταν αν θες να μαθεις να παιζεις σωστα να πας σε ενα δασκαλο...γιατι μονος σου θα μπλεξεις μπουτια με τη σωστη σταση του σωματος κ το υποποδιο.....ενα βιβλιο γενικα το οποιο κανουν απο την αρχη αρχαριοι στην κλασσικη ειναι το Debuto του Ε.Μπουντουνη αλλα και παλι μου φαινεται δυσκολο χωρις καθοδηγηση να βγει σωστα..

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστη σταση και η σωστη κινηση/τοποθετηση των χεριων ειναι η βαση για την κλασσικη κιθαρα...θα μπορουσες να βρεις εναν δασκαλο ή φίλο για 1-2 "σεμιναριακα" μαθηματα, αν θες να αποφυγεις το κοστος  ...

 

Σιγουρα καποιος απο το νοιζ θα μπορουσε να βοηθησει σε αυτη τη βαση, και να σε προμηθευσει με διαφορα βιβλια (συνηθως ενα δεν καλυπτει αυτο που θες). Διαφορετικα ισως απο καποιο βιβλιο που να συνοδευεται με καποιο βιντεο εκμαθησης?

 

Στανταρντ βιβλιο τεχνικης θεωρειται η μεθοδος του Emilio Pujol. Ισως σου κανει γιατι εχει πολυ κειμενο (δεν ειναι μονο νοτες, εχει πολλες επεξηγησεις για τον τροπο κρουσης, τη σωστη σταση κλπ) Μπες σε ενα μαγαζι και χαζεψε την , δες αν σου κανει ... (το 2ο βιβλιο ειναι για αρχαριους). γενικα, τραβα σε ενα Νακα ή παρομοιο και ριξε μια ματια!

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια !!!! Μάλλον απ ότι φαίνεται θα ξεκινήσω με έναν φίλο μου που διδάσκει σε ένα ωδείο ... για αρχή τουλάχιστον !!!

 

 

Ευχαριστώ !!!  :P

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Xμ... Το βρίσκω δύσκολο να τα καταφέρεις μόνος σου

χωρίς καθοδήγηση στο αρχικό-τουλάχιστον-στάδιο !

Ο λόγος ? Η κλασσική κιθάρα κι η τεχνική της είν' ένας

τελείως διαφορετικός κόσμος σαν φιλοσοφία και πρακτική.

Εδώ ο στόχος είναι να παίζεις σόλο δηλ.ν'αυτοσυνοδεύεσαι

κι αυτό είναι που παράγει μεγάλες διαφορές με όλα τ'άλλα στυλ.

Αν πάλι θέλεις απλά να μάθεις μερικά αρπέζ με τα δαχτυλα

τότε το βιβλίο του Julio Sagreras No 1 είναι μιά καλή λύση.

 

Καλή δύναμη,εύχομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κλασικη ο μονος τροπος για να μαθεις ειναι ο δασκαλος....και αυτο γιατι κλασικους κιθαριστες δεν βλεπεις ουτε σε συγκροτηματα για να μπορεσεις να ξεκλεψεις λιγο απο την τεχνικη τους, αλλα ουτε και τα τραγουδια της κλασικης κιθαρας ακουγονται "ευρεως" για να τα εμπεδωσεις με τον καιρο...... ;) στο λεει αυτο καποιος που πηγαινε 6 χροναι κλασικη και σταματησα λογο πανελλαδικων  >:( αλλα και ακομη ενας λογος ηταν τα χρηματα επειδη επρεπε να ξεκινησω υποχρεωτικη αρμονια και πιανο λογο επιπεδου και ταξης.... :-[  μετα αακαλυψα την ηλεκτρικη..... :D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε:

-Καταρχήν θα χρειαστεί να περάσεις από το δρόμο του ωδείου ή εναλλακτικά ιδιαίτερα, γιατί δυστυχώς η κλασσική κιθάρα δεν μαθαίνεται επαρκώς χωρίς καθοδήγηση

-Θέλει πειθαρχία και υπομονή ιδιαίτερη, καθώς μια μικρή έκπτωση σε τεχνική μπορεί να σε σκαλώσει σε ένα επίπεδο και να μη μπορείς να προχωρήσεις

-καλά βιβλία για να ξεκινήσεις είναι το βιβλίο του Julio Sagreras (ένα μπλε είναι θα το βρεις στο Νάκα ή στις εκδόσεις Παπαγρηγορίου-Νάκας(άλλος Νάκας όχι ο Φίλιππος) στην πανεπιστημίου) και "Οι Σπουδές του Carcassi"

-για πιο προχωρημένα και συγκροτημένα, "Ο βιρτουόζος κιθαριστής" του Κώστα Κοτσιώλη (είναι μαύρο και θα το βρεις και αυτό στον Παπαγρηγορίου-Νάκας)

 

Πάντως είναι πραγματικά μαγικό όργανο με ακόμη πιο μαγευτικό ρεπερτόριο, δεν θα το μετανιώσεις!

 

Good luck! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου