Προς το περιεχόμενο

video clip για κλασσική μουσική;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το time lapse είναι πολύ καλή φάση,αλλά δεν το υποστηρίζουν όλεs οι μηχανέs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νικόλα,

θα έλεγα ότι μου αρκεί το slide show που έχεις κάνει με τις παρτιτούρες.

 

Με έχει προβληματίσει κι εμένα αρκετά το τι “εικόνα” θα μπορούσε να συνοδεύει τα τραγούδια μου ή τα κομμάτια των snoozeloop στο youtube, καθώς και στις ζωντανές εμφανίσεις. Καιρό τώρα σκέφτομαι διάφορα και κάνω δοκιμές. Για την ώρα τίποτα δε μου έχει λειτουργήσει και τίποτα δε με ικανοποιεί. Φοβάμαι πως όταν συνδυάζω συγκεκριμένες εικόνες με κάποιο μουσικό έργο, περιορίζω τη φαντασία του ακροατή, τον μετατρέπω σε θεατή και τον αναγκάζω να λάβει συγκεκριμένο μήνυμα.

Αυτό που κάνεις με την παρτιτούρα, μπορεί να είναι "βαρετό", αλλά υπάρχει εκεί για κάποιον που θέλει να βλέπει κάτι να σαλλεύει, χωρίς όμως να του περιορίζει τη φαντασία. Είναι συγκεκριμένο για την κάθε στιγμή και συνδέεται συμβολικά με αυτό που ακούμε.

Το timelapse είναι ωραίο πράμα{τελευταία πολύ της μόδας}, ειδικά αν βρεις μια πρωτότυπη λεπτομέρεια να παρουσιάσεις που να δένει και με το εκάστοτε κομμάτι.

Αλλιώς κατ εμέ, δεν υπάρχει λόγος να βάλεις τίποτα. Και μόνο μια κάρτα με τον τίτλο του κομματιού ή το εξώφυλλο του δίσκου που το περιέχει, μου είναι αρκετό.

 

Το time lapse είναι πολύ καλή φάση,αλλά δεν το υποστηρίζουν όλεs οι μηχανέs.

μπορεί να γίνει με απλές φωτογραφίες τραβηγμένες περιοδικά. Δεν είναι απαραίτητο να γίνει με αυτόματη λήψη.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον θέμα και ωραία ποστς από όλους. Μερικές παρατηρήσεις/απορίες :

...παω να δω τωρα τη σελιδα του matawan...

Μιλάμε για το www.theguitarded.com ή κάτι άλλο, αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για το www.theguitarded.com ή κάτι άλλο, αν επιτρέπεται;

 

επισης στο  hxxp://www.archive.org/details/movies  βρισκεις παρα πολλα videos public domain, αν εχεις ορεξη για λιγο κοψε-ραψε. μπορεις να κανεις ωραια πραγματα με ετοιμο υλικο. (για καποιο λογο μου βγαινει λαθος το url οταν το ποσταρω εδω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μπορεί να γίνει με απλές φωτογραφίες τραβηγμένες περιοδικά. Δεν είναι απαραίτητο να γίνει με αυτόματη λήψη.

 

Ναι σύμφωνοι, αν δεν βαριέσαι ανά 5λεπτο για κάνα 8ωρο να τραβάς φωτογραφίες. ;D

Λέω 8ωρο, γιατί είναι εύλογος χρόνος να παρουσιάσεις κάτι αξιόλογο, εκτός αν κάνουμε σε time lapse την παρασκευή frappe!  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι σύμφωνοι, αν δεν βαριέσαι ανά 5λεπτο για κάνα 8ωρο να τραβάς φωτογραφίες. ;D

Λέω 8ωρο, γιατί είναι εύλογος χρόνος να παρουσιάσεις κάτι αξιόλογο, εκτός αν κάνουμε σε time lapse την παρασκευή frappe!  ;D ;D ;D

 

Το έχω σκεφτεί κι εγώ... Το έκανα το καλοκαίρι... Μετά πήγα για μπάνιο και μαγικά υπήρχε ένα κενό 2 ωρών στο time lapse. Οπότε είπα να το ξανακάνω την επομένη. Και πάλι το δυωράκι υπήρχε... Οπότε και τα παράτησα...

 

Παιδιά 1000 ευχαριστώ για τις ιδέες, τα ΠΜ, κλπ. ΕΙΣΤΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ (και Λάκη, την ιδέα του Νίκου την σκέφτομαι ξανά και ξανά... σίγουρα θα βρεθεί κατάλληλο κομμάτι να τη χρησιμοποιήσω!)

 

EDIT: Ναι, το είδα αλλά θα το αφήσω για να δείξω πόσο ηλίθιος μπορεί να είμαι... ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ!!! Όχι με η! πωπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βασικά ό,τι και να κάνεις , το video έχει fun!! Διασκέδασέ το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σελίδα του Matawan είναι μια που είχα ανακαλύψει κι εγώ πριν από μερικά χρόνια, και που είναι ένας χαώδης θησαυρός από copyright free και δωρεάν προς κατέβασμα παλιές b movies (oρισμένες από αυτές σούπερ καλτ), προπαγανδιστικά φιλμάκια, επίκαιρα, bootlegs από πάμπολλα γνωστά και μη συγκροτήματα (από Grateful Dead μέχρι Dream Syndicate, Sonic Youth κλπ), παλιά ραδιοφωνικά σόου (εκεί μπορεί πχ. κάποιος να βρει την εκπομπή του Orson Welles που είχε προκαλέσει πανικό με την υποτιθέμενη εισβολή εξωγήινων) και διάφορα άλλα. Μια από τις πιο αξιόλογες και μη γνωστές στο ευρύ κοινό γωνιές του διαδικτύου. Για να την τσεκάρει κάποιος όλη θέλει πολύ χρόνο, και πάλι μάλλον θα έχει χάσει μπόλικο υλικό.

 

Και ένα πολύ όμορφο βίντεο με time lapse - ίσως το ωραιότερο που έχω δει, και επίσης πολύ συμβολικό:

 

Jean Michel Jarre in Santiago de Compostella July 31st 2010 - Time Lapse

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Hi, είμαι ο Νίκος, μόλις συνδέθηκα με το noiz.gr και είμαι πολύ χαρούμενος που διαβάζω τα σχόλιά σας για τα clipάκια μου που παρέθεσε ο παιδικός μου φίλος ο Λάκης. Πραγματικά το video looping είναι περισσότερο για ηλεκτρονική μουσική. Αυτό που (αν) "εντυπωσιάζει" είναι οι εναλλαγές στα πλάνα και στον ήχο κομματιάζοντας το μέτρο εκεί που κάποιος δεν το περιμένει. Μέχρι τώρα είμαστε συνηθισμένοι να βλέπουμε drummers ή κιθαρίστες να παίζουν ολόκληρες φράσεις. Σε αυτά που λέει ο Λάκης δεν διαφωνώ, δηλαδή στο να ψαχτείς με πλάνα, φωτισμό, special fx και timelapse. Κάτι σαν αυτό:

Οn the other hand νομίζω πως έχω το κατάλληλο inspiration-video για τον Νικόλα:

Partiels

To πρόγραμμα είναι Freeware και το κατεβάζεις εδώ: http://www.ultrafractal.com/download/

Συνιστώ και τα υπόλοιπα video από αυτό το κανάλι για να γίνει κατανοητή η δουλειά που πρέπει να γίνει με το animation.

Να προειδοποιήσω, δεν είναι και τόσο εύκολο όσο φαίνεται θα πρέπει να συνθέσεις τα γραφικά όπως έκανες και με την μουσική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα κομμάτια προορίζονται για πιο "σοβαρά" αυτιά, το μόνο που θα πρόσθετα σε αυτό που ήδη έκανες, θα ήταν οι παρτιτούρες να άλλαζαν σελίδα σαν να τις γύριζε χέρι.

Είναι κάτι που γίνεται πολύ εύκολα, σχεδόν με όλα τα προγράμματα επεξεργασίας video.

Αυτό που ήδη έχεις κάνει, μου αρέσει ακριβώς γιατί είναι απλό και "βαράει" εκεί που πρέπει.

Φιλικά, Φάνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου