Προς το περιεχόμενο

Αντοχη/ταχυτητα στην μεταλ κιθαρα τις εμπειριες σας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα! ;D

 

Μιας και τελειωσα την βραδυνη μου εξασκηση θα ηθελα την προσωπικη σας εμπειρια πανω σε καποιες αποριες.

 

Τα δεδομενα:

1. παιζω κιθαρα καμια 10ετια

2. εχω κανει και μαθημα (5χρονια) και μονος μου

3. εχω κανει τα βιβλια του στετινα και του πετρουτσι

4. στις μπαντες που παιζω η τεχνικη που εχω τωρα μου αρκει (και εδω που τα λεμε εδω και 4 χρονια δεν χρειαστηκε να μελετησω ιδιαιτερα).

 

Τι θελω να πετυχω

ενω λοιπον παιζω ολα αυτα που θελω να παιξω αποφασισα μιας και εχω χρονο να ανεβασω "ταχυτητα" στο παιξιμο μου..χρονος υπαρχει καθοτι ανεργος, οποτε τον σπαταλαω εκει. παιζω ανετα ριφφ στα 180bpm  (alternate 16α / downstrokes 8α ) και θελω να φτασω κατι ωραιες ταχυτητες 210+

 

Που χρειαζομαι την εμπειρια σας:

Για εξασκηση χρησιμοποιω τραγουδια απτους fear factory, haunted, slayer ειτε και επιτοπια ριφφ κλπ κλπ

το ερωτημα ειναι το εξης,

1. εσεις πατε το κομματι/riff  βημα βημα με το μετρονομο μεχρι να βγει ΟΛΟ τελεια και μετα ανεβαζετε bpm ή

2. ανεβαζετε το μετρονομο πανω απτα ορια σας ακομα και αν δεν παιζεται καλα το ριφφ το παλευετε με σκοπο να "πιεσετε" τον εαυτο σας?

3. ποιο θεωρειτε οτι ειναι πιο αποδοτικο?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Υγ: Μια προφανης απαντηση ειναι "κανε οτι εκανες μεχρι τωρα για να παιξεις πιο γρηγορα" αλλα δεν θυμαμαι τι εκανα..εννοω οτι τοτε ειναι απειρο χρονο καθοτι φοιτητης, επαιζα εδω και εκει σε μπαντες κλπ κλπ Τωρα με νοιαζει ποσο το γρηγορο παιξιμο θα γινει ακομα πιο γρηγορο με αποδοτικο τροπο!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα!!

Αν κ δεν είμαι κ ο πιο γρήγορος κιθαρίστας (παίζω περίπου στα δικά σου δεδομένα όπως τα περιγράφεις), συνήθως όταν έχω χρόνο, πάω το κομμάτι βήμα βήμα σιγά και ανεβάζω το μετρονόμο σταδιακά...Βέβαια μετά απο κάποια ώρα, όταν παίζω το ίδιο και το ίδιο, αρχίζω και κολλάω, οπότε το προσπαθώ το κομμάτι σε αρκετά παραπάνω ταχύτητα, έστω και αν δεν το παίζω τέλεια, για να ξεκολλήσω λίγο τα δάκτυλα και τον εγκέφαλο..

 

Επιμονή κ υπομονή θέλει (και χρόνο βεβαια...) ;D

 

Επίσης νομίζω ότι για ανάπτυξη ταχύτητας βοηθάει και η κλασσική μουσική (πχ Paganini κτλ), για την οποία υπάρχουν αρκετά βιβλία και βίντεο για ηλεκτρική κιθάρα..

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξασκηση χρησιμοποιω τραγουδια απτους fear factory, haunted, slayer ειτε και επιτοπια ριφφ κλπ κλπ

 

Έεεεετσι  :)

 

Χωρίς να είμαι και κανάς υπεργρήγορος κιθάρερ (ούτε καν γρήγορος θα έλεγα) η μπάντα που τα τραγούδια της μοιάζουν πραγματικά με ασκήσεις ακρίβειας σε ανεβασμένες ταχύτητες, είναι η Lamb of god (προφανώς δεν είναι η μόνη, αλλά αυτή ξέρω αυτη προτιμώ  ;D ). Alternate picking (όχι ξύσιμο, θέλει πειθαρχημένο δεξί) οπωσδήποτε και διαφορετική νότα σε κάθε beat. Μεγάλο λούκι (γι' μένα τον κουλό).

 

Για κανονικές ασκήσεις δεν ξέρω γιατί τις βαριέμαι  ;D

 

Οι Fear Factory βοηθάνε πιο πολύ στο κοφτό ρυθμικό παίξιμο με μπόλικες τριπλέτες. Πολύ καλή εξάσκηση για το δεξί και για το stay on beat αλλά όχι γενικά για γρήγορο παίξιμο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σου μέρα Μίλτο! Αν έχεις παρακολουθήσει το "Rock Discipline" του Petrucci, θα έχεις διαπιστώσει πως και τα 2 που αναφέρεις, είναι θεμιτά. Όπως επίσης το οτι καλύτερο είναι, μια δύσκολη φράση (ή solo ¨η και ολόκληρο κομμάτι κατ'επέκτασιν), να τη σπας σε μικρά κομμάτια, να τα μελετάς ξεχωριστά και μετά να τα συνδέεις. Αν θυμάμαι καλά, ο Shawn Lane είχε διαφορετική άποψη. Έπαιζε πολύ γρήγορα τιες φράσεις του (προφανώς τις είχε μελετήσει πριν πολύ αργά, για να ξέρουν τα χέρια του τι πρέπει να κάνουν) και με τις πολλές επαναλήψεις "καθάριζε" τις νότες του. Κοινώς, κάνε ότι έχεις κέφι κάθε φορά για να μη βαριέσαι  ;)

 

Απο εκεί και πέρα... μιας και έχεις άφθονο χρόνο στη διάθεσή σου... μήπως καλύτερα να ασχοληθείς περισσότερο με εκμάθηση θεωρίας/αρμονίας και με πολλή ακρόαση διαφόρων μουσικών στυλ για να επεκετείνεις τη μουσική σου αντίληψη; Διότι, καλή η ταχύτητα, αλλά αν δε μπορείς να βγάλεις μουσική απο αυτή, τι να την κάνεις; Εκτός και αν πηγαίνεις για "πρωταθλητισμό"  :P

 

Δεν απαξιώνω προφανώς την ταχύτητα μιας και θεωρώ πως είμαι αρκετά "γρήγορος" στο παίξιμο, αλλά το θέμα πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ η μουσική και όχι οι "χ" νότες το δευτερόλεπτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους,

 

Φίλε Miltos23, με το να πιέσεις τον εαυτό σου και να προσπαθείς να παίξεις σε tempo που ακόμη ‘‘δεν έχεις’’, το πρώτο και πιό σίγουρο που θα καταφέρεις θα είναι να χαλάσεις το παίξιμό σου, την τεχνική σου -και με κίνδυνο τραυματισμού αν το παρακάνεις. Στο τέλος θα αντιληφθείς ότι ο χρόνος που έχεις αφιερώσει σε αυτήν την μέθοδο σου έχει προσφέρει πολύ μικρή συγκριτικά πρόοδο.

 

Τελικά ο πιό γρήγορος τρόπος για να παίξεις...γρήγορα είναι να ανεβάζεις σταδιακά το tempo του μετρονόμου σου προσπαθώντας να είσαι όσο το δυνατόν πιό ακριβής ρυθμικά... Τόσο που να μήν μπορείς να ξεχωρίσεις τον κτύπο του μετρονόμου από την νότα που πέφτει στο beat. Θα παρατηρήσεις ότι ο ρυθμός με τον οποίο θα ανεβαίνεις σε tempo θα είναι πολύ γρηγορότερος.

 

Αν κουράζεσαι είναι προτιμότερο να παίζεις για λίγο χωρίς μετρονόμο παρά να κάνεις άλματα στα tempo.

 

Παρένθεση

Ο μόνος ηλεκτρικός κιθαρίστας που έχω δεί να παρατηρεί την σημασία της ρυθμικής ακρίβειας στην επίτευξη ταχύτητας (μπορεί να το έχουν παρατηρήσει και άλλοι-δεν παρακολουθώ το είδος) είναι ο Θοδωρής Ζήρας.

 

Αυτά

Καλή συνέχεια και καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρένθεση

Ο μόνος ηλεκτρικός κιθαρίστας που έχω δεί να παρατηρεί την σημασία της ρυθμικής ακρίβειας στην επίτευξη ταχύτητας (μπορεί να το έχουν παρατηρήσει και άλλοι-δεν παρακολουθώ το είδος) είναι ο Θοδωρής Ζήρας.

 

 

τετοια να ακουω για το δασκαλο! πραγματικα φοβερος δε περιμενα σε 6 μαθηματα τετοια διαφορα σαν αρχαριος. και οφειλεται 100% στην τεχνικη εξασκησης πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, νιάτα.... :)

Προσωπικά, πολύ πρόσφατα (και μετά απο καμμιά 25αριά χρόνια ενασχόλησης με το σπόρ) συνειδητοποίησα την αξία (και την δυσκολία) του να μπορείς να παίζεις αργά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, νιάτα.... :)

Προσωπικά, πολύ πρόσφατα (και μετά απο καμμιά 25αριά χρόνια ενασχόλησης με το σπόρ) συνειδητοποίησα την αξία (και την δυσκολία) του να μπορείς να παίζεις αργά :)

 

+ πολλά!

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Σε αργά tempo απαιτείται πολύ μεγαλός βαθμός συγκέντρωσης και πάρα πολύ καλή αίσθηση του ρυθμού-σε μεγάλες αξίες που είναι και το πακέτο-

 

Όπως πολύ σοφά είπε κάποια στιγμή ένας δάσκαλος

...αν μπορείτε να παίξετε αργά, μπορείτε να παίξετε και γρήγορα ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ πολλά!

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Σε αργά tempo απαιτείται πολύ μεγαλός βαθμός συγκέντρωσης και πάρα πολύ καλή αίσθηση του ρυθμού-σε μεγάλες αξίες που είναι και το πακέτο-

 

Όπως πολύ σοφά είπε κάποια στιγμή ένας δάσκαλος

...αν μπορείτε να παίξετε αργά, μπορείτε να παίξετε και γρήγορα ;)

 

+ 1000

με το αργά και σταθερά πας παντού  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες. Αργά και σταθερά. Όταν παίζεις τέλεια το ριφφ σε ένα τέμπο, ανέβασέ το λίγο. Και σιγά σιγά προσπαθείς να φτάσεις το original τέμπο του κομματιού.

 

Με το να ανεβάζεις γρήγορα το τέμπο χωρίς να μπορείς να παίξεις σωστά, νομίζω ότι κάνεις χειρότερα τα πράγματα γιατί χαλάει η τεχνική και ο ήχος.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου