Προς το περιεχόμενο

Dynamic & condenser microphones σε μια κονσολα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ερωτηση για να στησω μικροφωνα για live. Αφορουν τα drums. Εχω εξι δυναμικα μικροφωνα και  τεσσερα condenser ( overhead) και η κονσολα μου ειναι η soundcraft efx12 & εχει μονο ενα κουμπι phantom power που λογικα δινει phantom power σε ολες τις xlr θυρες. Επειδη τα overheads χρειαζονται phantom οκ .τι γινεται ομως με τα δυναμικα μικροφωνα (snare toms ktl..) υπαρχει κινδυνος να γινει ζημια να καουνε αν ανοιξω το phantom power?  Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok thanxs για τις πληροφοριες, τελικα αγορασα εξωτερικο μετατροπεα phantom power  & κουμπωςα τα condenser mics (overheads) για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μπορώ να καταλάβω την ανησυχία σου που σε οδήγησε στην αγορά, αλλά για να μη βγουν λάθος συμπεράσματα, θα επιμείνω ότι η αγορά σου ήταν περιττή...

 

θα αρκούσε να μην "πειράζεις" τα καλώδια σου κι όλα θα ήταν μια χαρά... ::)

 

κι αν δεν εμπιστεύεσαι εμένα, το παρακάτω είναι η άποψη της soundcraft από το manual της κονσόλας σου...

 

"...BALANCED dynamic mics may normally be used with phantom power switched on..."  ;) :)

 

όσο για την βελτίωση του ήχου μέσω ΚΑΛΟΥ εξωτερικού τροφοδοτικού στο phantom, για την κατηγορία τιμής της κονσόλας σου η επένδυση είναι υπερβολική ως προς το προσδοκώμενο "ακουστό" αποτέλεσμα προς το καλύτερο (αν υπάρξει κάποιο)....

 

μεγιά βέβαια και ειλικρινά σόρυ αν σου μετριάζω την χαρά της απόκτησης, αλλά είμαι υποχρεωμένος να φωτίσω όλες τις πλευρές και για άλλους φίλους που διαβάζουν το θέμα και βρεθούν κάποτε στο δίλημμα...

 

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους 2 για τις πολυτιμες πληροφοριες . Το phantom που αγορασα ειναι το millenium PP4 με εισοδο τεσσαρων mics ( 2 overhead +1 hihats+1 ride).

https://www.thomann.de/gr/millenium_pp4.htm?ref=search_rslt_Millenium+phantom_132812_3

Μου βγηκε 82 ευρω το phantom + 3,98 ευρω (xlr cables) × 4 = 97.92 ευρω.

Δεν γνωριζα οτι η κονσολα μου efx 12 soundcraft μπορουσε να υποστηριξει balanced mics με phantom χωρις να τα καψει.

Στην τελικη ισως αν μου ειναι περιττο θα το ανεβασω στις αγγελιες του noiz.

Ευχαριστω κ παλι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου