Προς το περιεχόμενο

Η μουσική δεν φτιάχνει τον χώρο,αλλά ο χώρος τη μουσική


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αφορμή στάθηκαν διάφοροι χώροι,δημόσιοι ή ιδιωτικοί, τόσο σε κόσμο όσο και σε διάκοσμο,που μου έδωσαν την εντύπωση του φάλτσου σε σχέση με τη μουσική (ή ήχους) , που εκπεμπόταν εκεί.

Λέω εγώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δυο. Και η μουσικη φτιαχνει τον χωρο, π.χ. cymatics, chladni plates κτλ.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O David Byrne στο πολύ ενδιαφέρον βιβλίο του How music works, αναφέρει ότι ο το περιβάλλον οδηγεί τη μουσική και κατά συνέπεια η αρχιτεκτονική "προηγείται" της μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O David Byrne στο πολύ ενδιαφέρον βιβλίο του How music works, αναφέρει ότι ο το περιβάλλον οδηγεί τη μουσική και κατά συνέπεια η αρχιτεκτονική "προηγείται" της μουσικής.

 

Δεν το διάβασα, αλλά φαίνεται να συμφωνούμε.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

LK, νομίζω είναι πολλές οι παράμετροι που τείνουν να διαμορφώσουν ένα αποτέλεσμα σε επίπεδο αισθητικής αρμονίας, όταν δε εμπλέκονται και άνθρωποι γίνεται ιδιαίτερα εύπλαστη η τελική αξιολόγηση, άσε που καταλήγει διαρκώς μεταβαλλόμενη ή ευάλωτη σε διαφοροποιήσεις λόγω στιγμιαίων αλλαγών συμπεριφοράς και ενδεχομένως κάποιων απρόβλεπτων αντιδράσεων.

Νομίζω πως μοιάζει λίγο με την φωτογραφία, είναι περισσότερο στιγμιαία απεικόνιση.

Στη δική μου απλή προσέγγιση του πράγματος, παραθέτω την απάντηση μου σε ερώτηση που μου τέθηκε σε κάποια συνέντευξη:

How important is the venue for a performing musician? How does that contribute to his overall success?

"Let me put it this way...the worst venue can't beat an inspiring act from a dedicated musician. But, the slickest club can't make a poor artist sound good..."

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

"Let me put it this way...the worst venue can't beat an inspiring act from a dedicated musician. But, the slickest club can't make a poor artist sound good..."

 

 

Οκ MR. Δεν διαφωνούμε σε αυτό.

Βάλε τον ΙΔΙΟ καλλιτέχνη, να περφομάρει σε διαφορετικά μέρη.

Έτσι τίθεται το θέμα. ;)

 

Βάλε εσένα σε ένα αμιγώς blues club (ουίσκια , μπάρες , μπύρες, νέον και ξέρω γω) , και σε ένα......μαγαζί με frozen yogurt  :P

Που θα "ακουστείς" καλλίτερα.  ;D

 

 

Και σε πληροφορώ ότι ειδικά εσένα (που σε έχω δει πολλές φορές live σε διάφορα μέρη), πουθενά δεν σε απόλαυσα όσο στον "Μύλο" (στο Bar, όχι στο ξυλουργείο ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φορας γυαλια ηλιου ομως εντος, επικρατεις και στο χειροτερο περιβαλλον. ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χωρος φυσικα και επηρεαζει τη μουσικη,ενας σημαντικος λογος που πολλοι καλλιτεχνες επιλεγουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ studios για ηχογραφηση ειναι ΚΑΙ το vibe τους....δεν υπαρχει περιπτωση να γραψεις σε ενα ιστορικο στουντιο οπως τα Abbey Road,Ocean Wave,Stax,Hansa,Ferber,RCA Studio B & να μη σε επηρεασει ο ΧΩΡΟΣ και αυτα που εχουν γραφτει εκει μεσα.....

 

Το ιδιο ισχυει και στα live....αλλο πραγμα να βαρας τη ΛΑ σαν ΠΑΝΚ στο CBGB ή στο Marquee & αλλο στην καταληψη της Φιλοσοφικης.... ;D  

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Αλλο πραγμα να βαρας τη ΛΑ σαν ΠΑΝΚ στο CBGB ή στο Marquee & αλλο στην καταληψη της Φιλοσοφικης.... ;D 

 

 

;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου