Προς το περιεχόμενο

Μεταβολή στον ήχο μετά από αφαίρεση του humbucker cover?


pan12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση

 

αν σε μία καλή κιθάρα (les paul,SG,PRS etc)...και θέλω να υπογραμίσω το καλή...

αφαιρέσω τα humbucker covers...

(για να σας προλάβω θα τα αφαιρέσει κάποιος μάστορας όχι εγώ ο άγαρμπος)

 

ποια θα είναι η μεταβολή του ήχου???

 

...θεωρώ ότι η ένταση του  ήχου του μαγνήτη θα ανέβει αλλά ο ήχος θα είναι λιγότερο ζεστός....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

η ενταση δεν ανεβαινει βεβαια,θα αποκτησει ομως περισσοτερα πριμα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αναλογα τον μαγνητη! ;D

Σιγουρα παντως υπαρχει διαφορα στον ηχο και κυριως στις υψηλες και στο brightness. Αν τα αφαιρεσεις θα εχεις περισσοτερες και καθαροτερες υψηλες γι'αυτο χανεις και τον smooth ηχο. Το καπακι στην ουσια, αφου γειωνεται ειναι σαν πυκνωτης μεταξυ του ιδιου και του πηνιου. Γι'αυτο και αφαιρουνται καποιες υψηλες. Ειναι σαν να εχεις μονιμα ενα πυκνωτη συνδεδεμενο στο μαγνητη σου! Γι'αυτο και παιζει ακομη ρολο το υλικο του. Kαι το χαρακτηριστικο που προσφερουν τα καπακια ειναι τον "hollow" ηχο στις χαμηλομεσαιες. Αν τα αφαιρεσεις οι μαγνητες θα ειναι πιο κατευθυντικοι και λιγοτερο σύνθετοι με πιο οξεια ατακα. Μιας και το υλικο τους δεν επηρεαζει το μαγνητικο πεδιο υποτιθεται οτι δεν επηρεαζουν την ενταση....

 

Δοκιμασε το και δες αν σου αρεσει... αν οχι τους ξαναβαζεις. Ωστοσο ειναι αρκετα δυσκολο να βγουν, με κινδυνο να καταστραφει το τυλιγμα, μιας και ειναι wax-potted (συνηθως) και ακομη πιο δυσκολο να ξαναμπουν!

 

Υπ'οψη οτι οι διαφορες φαινονται μονο σε υψηλες εντασεις....

...μια αλλη λυση ειναι να παρεις ενα αλλο ζευγαρι, ανοιχτους!  8)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι και εγώ με το θέμα αυτό καθώς θέλω να βάλω καπάκια στους μαγνήτες. Σήμερα το δοκίμασα με ένα φίλο μου στην epi του που έχει βάλει gibson μαγνήτες,(δηλαδή βγάλαμε τα καπάκια και τα ξαναβάλαμε), και απλώς έγινε αυτο που λέτε, τα καπάκια κάνουν πιο απαλό τον ήχο και κατά την γνώμη μου λίγο πιο vintage, αλλά μιλάμε για πολύ μικρή διαφορά. Εμένα πάντως δεν μου φάνηκε πολύ δύσκολη διαδικασία να τους βγάλω και να τους ξαναβάλω απλώς πρέπει να είσαι εξαιρετικά προσεκτικός... Δυστηχώς δεν μπόρεσα να ηχογραφίσω τη διαφορά του ήχου ώστε να μοιραστούμε τα αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι και εγώ με το θέμα αυτό καθώς θέλω να βάλω καπάκια στους μαγνήτες. Σήμερα το δοκίμασα με ένα φίλο μου στην epi του που έχει βάλει gibson μαγνήτες,(δηλαδή βγάλαμε τα καπάκια και τα ξαναβάλαμε), και απλώς έγινε αυτο που λέτε, τα καπάκια κάνουν πιο απαλό τον ήχο και κατά την γνώμη μου λίγο πιο vintage, αλλά μιλάμε για πολύ μικρή διαφορά. Εμένα πάντως δεν μου φάνηκε πολύ δύσκολη διαδικασία να τους βγάλω και να τους ξαναβάλω απλώς πρέπει να είσαι εξαιρετικά προσεκτικός... Δυστηχώς δεν μπόρεσα να ηχογραφίσω τη διαφορά του ήχου ώστε να μοιραστούμε τα αποτελέσματα...

 

Ναι, αλλα ο φιλος ρητα τονιζει και υπογραμμιζει ποια θα ειναι η διαφορα του μαγνητη σε ΚΑΛΗ ΚΙΘΑΡΑ.

 

αν σε μία καλή κιθάρα (les paul,SG,PRS etc)...και θέλω να υπογραμίσω το καλή...

αφαιρέσω τα humbucker covers...

 

Στην Epi, o μαγνητης μπορει να ειχε υποψιαστει οτι ειχε βιδωθει σε φτηνη και να εκανε αλλα κολπα.

 

(Βεβαια και στις ακριβες, αντε να ειναι η μια στις 20 καλη -κατα τας γραφας-, οποτε και εκει παλι ακρη δεν βγαζουμε ευκολα...)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα ο φιλος ρητα τονιζει και υπογραμμιζει ποια θα ειναι η διαφορα του μαγνητη σε ΚΑΛΗ ΚΙΘΑΡΑ.

Σήμερα το δοκίμασα με ένα φίλο μου στην epi του που έχει βάλει gibson μαγνήτες,

 

Βιάζεσαι...

 

....... αν και διαβάζοντάς το νομίζω ότι εγώ βιάστηκα ...... σόρρυ

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Epi, o μαγνητης μπορει να ειχε υποψιαστει οτι ειχε βιδωθει σε φτηνη και να εκανε αλλα κολπα.

Αχά..... ώστε γι αυτό όταν πήγαμε να τον βάλουμε αρχικά τον παλιοburstbucker δεν έλεγε να μπει μέσα με τίποτα :P... και να φανταστείς είχαμε καλύψει και το headstock για να μην δει το epiphone!!! ;D

Ε ρε μυαλό και διανοητικότητα αυτοι οι μαγνήτες!!!! :)

Σοβαρά τώρα τι 500 τι 2000 ευρά και να έχουν και ίδιους μαγνήτες οι διαφορές του ήχου θα ήταν παρόμοιες (το λέω απλά πληροφοριακά μην γίνει κανας πόλεμος περι καπλαμάδων πάλι ;D!!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις προς το παρόν απαντήσεις...

απλά θα ήθελα να ξανατονίσω ότι αναφέρομαι αποκλεισtικά σε ακριβές κιθάρες (Les paul customs,PRS customs etc)...

...έχω την εντύπωση ότι μεταξύ που κόβερ(που αποτελεί τη πάνω πλάκα του πυκνωτή που σχηματίζεται) και του μαγνήτη υπάρχει υλικό,κάτι σαν κερί...

 

και ναι όταν αναφέρομαι σε διαφορές αναφέρομαι σε διαφορές όταν παίζουμε σε προβάδικο με μεγάλο χώρο...δηλ..αρκετά δυνατά....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ακόμα πιο μεγάλες εντάσεις οι διαφορές λογικά θα είναι λιγότερο αισθητές αλλά και πάλι θα υπάρχουν... Και ρε φίλε τι ακριβή κιθάρα τι φθηνή το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις, άλλο ήχο μεν αλλά το ίδιο αποτέλεσμα!!! Υ.Γ.: Εκτός από τις μεγάλες εντάσεις το ίδιο γίνεται και με το υψηλό gain, δηλ., όσο πιο πολύ γκάζι τόσο πιο μικρές οι διαφορές στον ήχο(λογικά)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου