Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα κιθαρας στο αεροπλανο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα σε ολους.

 

 

Μιας και παιζει να ερθω Ελλαδα τωρα το καλοκαιρι με προβληματιζει ρε παιδια πως θα κουβαλησω την Λεσπολ απο την Αγγλια. Διαβασα στο σαιτ της ΚΛΜ οτι μπορεις να παρεις κιθαρα στο αεροπλανο εαν χωραει στα ντουλαπια πανω απο το κεφαλι η` κατω απο τα καθισματα.

 

Τους πειρα και τηλεφωνο και μου ειπαν δεν τους νοιαζει εαν ειναι σκληρη ή μαλακη θηκη... αλλα οτι οι μονοι περιορισμοι ειναι 115εκ. μηκος και 10κιλα βαρος. Προφανως η ΛΠ με την θηκη ειναι κατω και απο τα δυο.

 

Ο μεγαλος μου φοβος ομως ειναι να φτασω στο τσεκ ιν και να αλλαξουν αποψη περι αυτο. Γιαυτο κιολας θα ηθελα τις συμβουλες σας πανω στο θεμα.

 

Ευχαριστω

Γιαννης.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια και χαρα σε ολους.

 

 

Μιας και παιζει να ερθω Ελλαδα τωρα το καλοκαιρι με προβληματιζει ρε παιδια πως θα κουβαλησω την Λεσπολ απο την Αγγλια. Διαβασα στο σαιτ της ΚΛΜ οτι μπορεις να παρεις κιθαρα στο αεροπλανο εαν χωραει στα ντουλαπια πανω απο το κεφαλι η` κατω απο τα καθισματα.

 

Τους πειρα και τηλεφωνο και μου ειπαν δεν τους νοιαζει εαν ειναι σκληρη ή μαλακη θηκη... αλλα οτι οι μονοι περιορισμοι ειναι 115εκ. μηκος και 10κιλα βαρος. Προφανως η ΛΠ με την θηκη ειναι κατω και απο τα δυο.

 

Ο μεγαλος μου φοβος ομως ειναι να φτασω στο τσεκ ιν και να αλλαξουν αποψη περι αυτο. Γιαυτο κιολας θα ηθελα τις συμβουλες σας πανω στο θεμα.

 

Ευχαριστω

Γιαννης.

 

εχω κουβαλησει στο χερι κιθαρα με την alitalia και δε μου ειπαν τιποτα,απο τη στιγμη μαλιστα που το γραφει και στο σαιτ δε θαπρεπε ναχεις κανενα προβλημα.ετυχε να διαβασω και μια συνεντευξη του σκοτ χεντερσον που ελεγε πως εκτος της air france,ολες οι αλλες ευρωπαικες αεροπορικες εταιριες με τις οποιες εχει πεταξει,τον αφηνουν να παιρνει την κιθαρα στο χερι.παντως εκτος απο μενα εχει τυχει να δω και αλλους που κουβαλανε στο χερι κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ποτε δεν ξερεις με τις αεροπορικες... :cry:

μπορει να σε σταματησουν στο τσεκ-ιν και να στη παρουν για να την αποθηκευσουν στα ντουλαπια των αεροσυνοδων,μπορει να σε αναγκασουν να την κανεις τσεκ-ιν με τις αποσκευες (κατι που για Fender δεν ειναι προβλημα αλλα για Gibson EINAI.... εκτος και αν εχεις flight case:cry: ) ,μπορει και να μη γινει τιποτα και να σε αφησουν να περασεις κανονικα... (μου εχουν συμβει και τα 3 απο Αγγλια).

 

Περισσοτερο τους βλακες τους Αγγλους φοβαμαι γιατι ειναι μακραν οι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ υπάλληλοι αεροδρομιων που εχω δει στη ζωη μου (λες και τους επιλεγουν με βαση το ποσο trailer trash ειναι... :twisted: )

 

Οι δικοι μας εδω ειναι πιο συζητησιμοι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΚΛΜ πεταω απο Μπριστολ για Αθηνα παιδες.

 

Τι λετε να κανω? Μηπως να εχω μαζι μου μια Hiscox liteflite για παν ενδεχομενο? Σας ειπα τι γραφει το σαιτ και σας ειπα τι μου ειπε στο τηλεφωνο η ΚΛΜ.

 

Μιας και ειπε για Φεντερ ο ΣΦ... εχω αλλο ενα κουπι να φερω... μια αμερικανα στρατ... να της ξεβιδωσω λαιμο και να την βαλω στην βαλιτσα ή και αυτη μεσα σε μια Hiscox , τσεκαρισμα σαν αποσκευη και την Λεσπολ στο χερι?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να της ξεβιδωσω λαιμο και να την βαλω στην βαλιτσα

 

εγω αυτο κανω εδω και χρονια και εχω βρει την υγειά μου,αλλα και χωρις θηκη να την ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ,παλι δεν θα παθει τιποτα.. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να της ξεβιδωσω λαιμο και να την βαλω στην βαλιτσα

 

εγω αυτο κανω εδω και χρονια και εχω βρει την υγειά μου' date='αλλα και χωρις θηκη να την ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ,παλι δεν θα παθει τιποτα.. :lol:[/quote']

 

η μα$%%κια ειναι αν χαθουν οι βαλιτσες! αληθεια σου εχει συμβει ποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να της ξεβιδωσω λαιμο και να την βαλω στην βαλιτσα

 

εγω αυτο κανω εδω και χρονια και εχω βρει την υγειά μου' date='αλλα και χωρις θηκη να την ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ,παλι δεν θα παθει τιποτα.. :lol:[/quote']

 

Δεν προκειτε να παρουν τα ξυλα απο αλλαγες θερμοκρασιας κτλ?

 

Θα με βοηθησεις να την σεταρουμε οταν την φερω στην Αθηνα? (θα μου την κανεις Τελε απο στρατ ειμαι σιγουρος...)

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προκειτε να παρουν τα ξυλα απο αλλαγες θερμοκρασιας κτλ?

 

Θα με βοηθησεις να την σεταρουμε οταν την φερω στην Αθηνα? (θα μου την κανεις Τελε απο στρατ ειμαι σιγουρος...)

 

μπα,τι να παθει μωρε Fender ειναι,σεταρισμα δεν χρειαζεται απλα ξαναβιδωνεις το μπρατσο & βαζεις καινουργιες χορδες.. :wink:

 

οσο για το χασιμο των βαλιτσων,δοξα τω θεω εχω ταξιδεψει σχεδον σε ολον τον κοσμο & ποτε μου δεν εχω χασει καμμια....φτου,φτου,φτου :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για εξω αλλα εντος οσες φορες εχω ταξιδεψει με την κιθαρα, παντα μαζι μου την εχω (ηλεκτρικη και με μαλακη θηκη)μπροστα στα ποδια μου και κουβεντα δεν μου χουν πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα' date='τι να παθει μωρε Fender ειναι,σεταρισμα δεν χρειαζεται απλα ξαναβιδωνεις το μπρατσο & βαζεις καινουργιες χορδες.. :wink: [/quote']

 

Αυτό ΠΑΝΤΑ το είχα απορία ρε παιδιά:

ΔΕ χρειάζεται ξανά σετάρισμα μια bolt-on κιθάρα μετά το ξεβίδωμα και ξανα-βίδωμα του μπράτσου της???

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου