Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση Mono Και Οχι Stereo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.Χρησιμοποιώ την κάρτα ήχου E-MU TRACKER PRE ( http://www.thomann.de/GR/emu_trakker_pre.htm ) και το πρόγραμμα Samplitude 10.Ηχογραφώντας σε mono την ηλεκτροακουστική μου κιθάρα ή το αρμόνιο, στο playback ακούγεται και απο τα δύο ηχεία,σαν stereo δηλαδή,χωρίς να χρειαστεί copy L to R ή το αντίστροφο εαν χρησιμοποιήσω το R/Line in.Όταν την ηχογράφηση την κάνω σε stereo τότε το playback ακούγεται στο αντίστοιχο ηχείο(R or L ανάλογα το input) και υποχρεώνομαι να κάνω copy R to L πράγμα που μειώνει αρκετά την ποιότητα του ήχου και αλλάζει τον ήχο των ρυθμών του αρμονίου.Θα ήθελα να μου εξηγήσετε τι ακριβώς συμβαίνει και επίσης να μου προτείνεται τρόπους να βελτιώσω την απόδοση της stereo εικόνας του ήχου των οργάνων.Το αρμόνιο συνδέεται με καλώδιο καρφί/καρφί από το output/headphone, στο line in της κάρτας.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν κατάλαβα και καλά τι εννοείς αλλά θα πω για ότι έπιασα

 

όταν δημιουργείς ένα mono κανάλι σημαίνει ότι θα παίρνει σήμα μόνο από το ένα in

και όταν κάνεις ένα stereo σημαίνει ότι θα παίρνει σήμα από 2 in

στο mono κανάλι ακούγετε το ίδιο πράγμα και από τα 2 ηχεία και αν το panάρεις τότε ακούγεται περισσότερο από το ένα ή από το άλλο

αν κάνεις stereo κανάλι και γράψεις μόνο από το ένα in ακούγετε μόνο από το ένα ηχείο (δεν το έχω κάνει και ποτέ αλλά υποθέτω ότι έτσι είναι)

 

το αρμόνιο δεν έχει l - r outputs?

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρμόνιο δεν έχει L-R έξόδους.Ίσως αν είχε να μην παραμορφωνόταν ο ρύθμός στο playback μετά απο stereo ηχογράφηση.Οι εξοδοι που βγάζει είναι :midi in/out, output/phones και switch foot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνουν πολλά μπάσα που είναι αδύνατο να ρυθμιστούν απο το equalizer και επίσης η ένταση της ηχογράφησης είναι αισθητά πιο χαμηλή.Αυτά συμβαίνουν στη stereo ηχογράφηση ενω στη mono ta αποτελέσματα είναι σαφώς καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τότε γράφε mono ;)

 

γενικότερα κουλό αυτό που λες με τα μπάσα

τεσπα απ ότι κατάλαβα βγάζεις από ένα stereo καλώδιο 2 μονοφωνικά και τα βάζεις  στα 2 in της κάρτας?

αν όχι τότε αυτό πρέπει να κάνεις, καλώδιο από stereo jack σε 2 jack

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν είναι κουλό πάντως συμβαίνει.Από τη στιγμή που η stereo ηχογράφηση δεν ειναι καλύτερη απο τη mono τότε αυτη και θα προτιμήσω.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα.

 

Καταρχην απο τη στιγμη που εχεις ΜΙΑ εξοδο στο αρμονιο σου οπως και να γραψεις ηχογραφεις ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΑ (αρα ξεχνα το στερεο).

 

Καλο ειναι οταν ηχογραφεις μονοφωνικα να ανοιγεις μονοφωνικο καναλι.

 

μη περιμενεις σοβαρη ποιοτητα ρυθμων και "ντραμοκουτιων" απο ενα αρμονιο ειδικα οταν τα γραφεις μαζι με τα μερη των πληκτρων μια και απλα ηχογραφωντας βαζεις ολα μαζι σε ενα καναλι ντραμς,μπασα και ...αρμονια και φυσικα ακρη δεν βγαινει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως είμαι αρκετά μπερδεμένος.Το αρμόνιο τελικά πως είναι καλύτερα να το συνδέσω;Με ένα καλώδιο καρφί/καρφί και mono ηχογράφηση ή με ένα καλώδιο καρφί/2καρφιά και stereo ηχογράφηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, ότι και να χρησιμοποιήσεις καλώδιο καρφί/2καρφιά, πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις. Είναι σα να γράφεις μονοφωνικά και να πηγαίνεις στο Nuendo πχ και να κάνεις copy/paste την ίδια ηχογράφηση σε ένα άλλο μονοφωνικό track.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου