Προς το περιεχόμενο

My journey to a Jazz Crash


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν εν ολίγης θέλω ένα μπούσουλα σε διαστάσεις και μοντέλα εταιριών για crash τα οποια να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω και σαν ride. Τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα αλλά επειδή έχω ένα ΑΑ Rock Sabian Ride το οποίο είναι η αγάπη μου θέλω κατι πιο dark για να κάνω λίγο compliment to semi-bright ride. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα ηχητικά δείγματα του Thomann δεν τρελάθηκα με κανένα ρε γμτ. Ίσως κάπως το vintage crash της Meinl.

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ο ήχος του "απόλυτου" crashable ride - ή rideable crash - που έχω στο μυαλό μου βρίσκεται μόνο εκεί (στο μυαλό μου, that is).

 

Nosi, αν πάντως εσύ το βρεις, πες μας ποιο είναι και ανέβασε και κανένα ήχο. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα ηχητικά δείγματα του Thomann δεν τρελάθηκα με κανένα ρε γμτ.

 

ουτε προκειται να τρελλαθεις....απο ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβεις ενα πιατινι ασε που το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ δηλ. το πως καθεται στην ΜΙΞΗ μαζι με ΟΛΑ τα οργανα και τη ΦΩΝΗ....δεν το καταλαβαινεις παρα μονο στην πραξη.....

 

π.χ.μπορει να ακουσεις ενα 16αρι hi hat μονο του και να πεις "πολυ υπερβολικο ειναι" αλλα αν ακουσεις ποσο δραματικα καλυτερα καθεται στη μιξη σε ενα guitar heavy track  σε σχεση με ενα 14αρι να αλλαξεις γνωμη  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ δεν το ξέρω νομίζεις... Γιατί αλλάζω ride (κυρίως) κάθε τόσο; Ακόμα και σε μαγαζί να το ακούσεις (αν είναι ευγενικοί και σε αφήσουν να το/α δοκιμάσεις επάνω σε σετ), το ultimate test είναι σε πραγματικές συνθήκες.

Ειδικά με το ride πάντως - πόσο μάλλον με ένα crashable ride - δεν είχα ποτέ τύχη. Ίσως να είμαι πολύ ιδιότροπος.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα ηχητικά δείγματα του Thomann δεν τρελάθηκα με κανένα ρε γμτ.

Αυτό πώς σου φαίνεται?

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fusion έπεσες μέσα στις προτιμήσεις μου :D

Απίστευτη σειρά νομίζω έχουν καταργηθεί  :(

Τα είχα ακούσει σε ενα μουσικομάγαζο στο Αμέρικα και ειχα κολήσει

 

Πάντως το απόλυτα crash-ride  IMO ειναι τα μυθικά Zildjian της δεκαετίας 50-60 αυτά που έπαιζε και ο Elvin Jones και κάνουν κανα 600ρι στο ebay

 

Ενναλακτικά Zildjian K

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fusion έπεσες μέσα στις προτιμήσεις μου :D

Τυχαίνει να είναι και δικές μου προτιμήσεις Νάσαρε. :)

 

Απίστευτη σειρά νομίζω έχουν καταργηθεί  :(

Το βρίσκεις. :)

 

https://www.thomann.de/gr/paiste_20_dark_crash_ride_twenty_ma.htm

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απίστευτη σειρά νομίζω έχουν καταργηθεί  :(

 

 

http://paiste.com/e/cymbals.php?category=1&family=52&action=category&menuid=343

 

;)

 

εγω ειμαι της αποψης οτι δεν υπαρχουν crash & ride πιατινια....ολα τα πιατινια μπορεις να τα χρησιμοποιησεις και για τις 2 δουλειες φτανει να ειναι μεγαλυτερα απο 20" και απο medium & κατω σε βαρος 

 

ξεχασα & αυτα

 

20αρι

 

 

22αρια

 

 

 

 

24αρια

 

 

20 & 22

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δει στο σάιτ της Paiste όπου εχει καταργηθεί η σειρά twenty και υπάρχει η σειρά Masters ο Θωμάς μας λέει ότι ειναι το ίδιο πρέπει να έχει δίκιο :D

Πάντως με τέτοιες τιμές μόνο ακοόλουτρο δεν βοηθάει ρε παιδί μου να πραγματοποιήσεις αυτό που λέει follow your heart 

Έχω ένα Τούρκικο 18ρι λίγο heavy για crash με λίγο σφυρηλάτημα μπορεί να πάρει κανα δυο ίντσες και να γίνει όπως πρέπει ;D

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου