Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση οικονομικού ρεαλιστικού ήχου πιάνου


geo706

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Παίζω τα τελευταία χρόνια λίγο κιθάρα αλλα μου έχει έρθει η επιθυμία για να μάθω πιάνο(να συνοδεύω τον εαυτό μου στο τραγούδι).Το πρόβλημα είναι οτι ψάχνω μια οικονομική λύση ωστε αν κάτι δε πάει καλα να μη κλαίω τα λεφτά μου.Σκέφτηκα οτι απο τη στιγμή που έχω υπολογιστή να εκμεταλευτώ τη τεχνολογια.Εχω ακούσει οτι υπάρχουν καποια πολυ καλα virtual instruments(το πιανο θελω εγω).Οπότε σκεφτηκα το keystation pro 88.Apo απο αρμόνια έχω σκεφτεί το yamaha DGX-205.Γενικά τι προτείνετε εως 500 ευρώ?Αν υπάρχει και πιο οικονομική λύση να μου την πείτε.

Αυτα...

Θα ήθελα τη βοηθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να σε παροτρυνω να δοκιμάσεις πρωτα το keystation pro 88 γιατι τα πληκτρα tου ειναι ημιβαρυκεντρισμενα...και ειναι μονο controller...software?

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως θα ηταν καλυτερο να κανεις μια σοβρη επιλογη και να παρεις μεγαλυτερο ρισκο επηρεαζει σε μεγαλο βαθμο την αφοσιωση σου στο αντικειμενο...για μενα ειναι λαθος να κανεις πραγματα με μιση καρδια...και αν εχεις τη λογικη αν κατι δεν παει καλα και να "βρεθει" το λογισμικο ως δια μαγειας(broadband) θα τα παρατησεις πιο ευκολα...θα σου προτεινα να πασ για κανενα clavinova η κατι αναλογο..θα χασει λιγοτερη αξια, μπορεις να το χρησιμοποιεισεις σαν controller επισης και δεν χρειαζεσαι τον υπολογιστη για να κανεις συναυλιες κτλ. κοιτα για κανενα μεταχειρισμενο ισως.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από software το ποιο ρεαλιστικό που έχω ακούσει είναι το The Grand VST της Steinberg. Mε μόνο αρνητικό ότι κατασπαράζει την ram οπότε θέλεις οποσδήποτε από 1GB και πάνω. Αν σε ενδιαφέρει πάντως μόνο το πιάνο πιστεύω πως καλύτερα είναι όπως λέει και ο ottomo να πάρεις μια μεταχειρισμένη clavinova, και ποιο φθηνή θα σου βγεί και καλύτερο ήχο και feeling στο παίξιμο θα έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να ακούσεις το ivory. Τρώει και αυτό αρκετή μνήμη αλλά ... θες τη μέγιστη αληθοφάνεια. Οσο για το pro88 δεν έχω διαβάσει και τα καλυτερα για την ποιότητα κατασκευής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις..

Τι λέτε για το Yamaha P60?Οι ήχοι που άκουσα στο site της Yamaha μου άρεσαν.Λέτε να είναι αλήθεια και να ακούγεται έτσι?

Δείτε:

http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/ContentDetail/ModelSeriesDetail/0,,CNTID%253D15250%2526CNTYP%253DPRODUCT,00.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Παίζω τα τελευταία χρόνια λίγο κιθάρα αλλα μου έχει έρθει η επιθυμία για να μάθω πιάνο(να συνοδεύω τον εαυτό μου στο τραγούδι).Το πρόβλημα είναι οτι ψάχνω μια οικονομική λύση ωστε αν κάτι δε πάει καλα να μη κλαίω τα λεφτά μου.Σκέφτηκα οτι απο τη στιγμή που έχω υπολογιστή να εκμεταλευτώ τη τεχνολογια.Εχω ακούσει οτι υπάρχουν καποια πολυ καλα virtual instruments(το πιανο θελω εγω).Οπότε σκεφτηκα το keystation pro 88.Apo απο αρμόνια έχω σκεφτεί το yamaha DGX-205.Γενικά τι προτείνετε εως 500 ευρώ?Αν υπάρχει και πιο οικονομική λύση να μου την πείτε.

 

Φίλε, τα στοιχεία που δίνεις είναι ανεπαρκή. Από τη μία μιλάς για οικονομική λύση, από την άλλη μιλάς για άριστο ήχο και βαρυκεντρισμένα πλήκτρα, ενώ παράλληλα καθιστάς σαφές ότι δεν ξέρεις να παίζεις πλήκτρα, αλλά λίγο κιθάρα. Αξόμη περισσότερο, λες ότι θέλεις να αξιοποιήσεις τον υπολογιστή σου, αλλά δε λες τίποτε για την εμπειρία σου με τους υπολογιστές, ή πόσο ικανός είναι ο υπολογιστής σου να σηκώσει τα βαρύτατα πιανο-προγράμματα που υπάρχουν. Στο τέλος μιλάς και για αρμόνιο ;; - τι σχέση έχει αυτό με τα αιτήματά σου για πιάνο;

 

 

Από τις λύσεις/απαντήσεις που σου δόθηκαν εγώ ψηφίζω υπέρ του Ottomo.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..

Έχεις δίκιο η αλήθεια είναι οτι είμαι λίγο μπερδεμένος

Να πω κατ'αρχην για το PC:

P4 2.4 800FSB

1.2 RAM

Creative audigy 2 value

160GB HD kai alla allos enas 60 apenergopoihmenos.

Απο υπολογιστές γνωρίζω όσα οι περισσότεροι χρήστες.VST software εχω δει.Ο θέίος μου γνωρίζει λίγο Qubase.Το yamaha P60 θεωρείται αρμόνιο?

¶κου πως έχουν τα πράγματα:

Είμαι φοιτητής και στο λύκειο είχαμε ένα συγκρότημα(πριν 4 χρόνια).Πήγα λοιπόν και αγόρασα 1500 ευρώ ηλεκτρική κιθάρα (γιατί είχα μια fender των 100Ευρώ και κάναμε και συναυλίες.Έπρεπε να πάρω κάτι γιατί όταν έβαζα "βρώμα" οι μαγνήτες τα έπαιζαν) και ενισχυτή.Τραγουδούσα αλλά έπαιζα και ρυθμική κιθάρα.Σαν φοιτητής πάω και παίρνω μια ηλεκτρακουστική(στην οποία ευτυχώς παίζω συνέχεια) FENDER.Στο γυμνάσιο είχα αναγκαστεί να αγοράσω σαξόφωνο γιατί όταν είχα πρωτοπάει με έβαλαν στο σαξόφωνο και ήταν αυτά τα soprano(τα ίσια) και παλιό και δεν μπορούσα να παίξω.....

Παρ'ολο γνωρίζω αυτα τα όργανα και παίζω,με τίποτα δεν ασχολήθηκα προσωπικά..Σχεδόν καθημερινά χρησιμοποιώ μόνο την ηλεκτρακουστική.

Βέβαια την ηλεκρική την σέβομαι και για συναισθηματικούς λόγους δε την πουλάω.Το μόνο όργανο που με εξιτάρει και θεωρώ την αρχή των πάντων στη μουσική είναι το πιάνο.Για τα προηγούμενα όργανα δεν ένιωθα έτσι.Πάντα φανταζόμουν τον εαυτό μου απο μικρός σε πιάνοΑπλά μέσα απο διάφορες συγκυρίες της ζωής έκανα κατι άλλο.

Η ουσία είναι οτι είμουν πολύ ασταθής στο θέμα μουσικά όργανα(και το παραδέχομαι γιατί πραγματικά νιώθω διαφορετικά για το πιάνο).Σίγουρα ντρέπομαι να ζητήσω να μου αγοράσουν πιάνο.Καταλαβαινετε...

Επίσης φοβάμαι μην είναι αργά για να μάθω τώρα.Για το θέμα με τα βαρυκεντρισμένα μου το πρότεινε ο θείος μου.

Αυτά!

Anyway.Είμαι ανάμεσα σε κάποια όργανα(για καινούρια) πέρα απο το keystation.yamaha P60,korg SP-200 και ένα suzuki ss-88.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αυτά τα στοιχεία, σου προτείνω να πάρεις το keystation 88 και να τρέχεις στο κομπιούτερ το Akoustik της Native Instruments. Το συνολικό κόστος είναι λίγο παραπάνω από το ποσό που ανέφερες, αλλά θα έχεις αυτό που θέλεις, δηλαδή ένα αξιοπρεπές κλαβιέ και πολύ-πολύ καλούς ήχους πιάνου. Το Akoustik δεν χρειάζεται Cubase για να τρέξει. Cubase θα χρειαστείς όταν αρχίσεις να θέλεις την καταγραφή/ηχογράφηση αυτών που κάνεις.

 

Καλή επιτυχία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου