Προς το περιεχόμενο

Μπουζουκι: Το "αδυνατο σημειο του".


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοι ξερουμε οτι το μπουζουκι,

ειναι απο τα πιο ευαισθητα και σχετικα "ατελη" οργανα.

Το μελεταω εδω και μια δεκαετια περιπου,και εχω βρει το καθε αδυνατο σημειο του,

με καποιο που θεωρω αρχη ολων των κακων...

 

Εχω λοιπον μια ερωτηση (εν αρχη στο νοιζ,και αν χρειαστει και σε "ειδικο" φορουμ,

οπου και οι "ειδημονες" του μπουζουκιου),για οσους εχουν σχεση με το οργανο,

και οσοι δεν εχετε σχεση μαζι του,αλλα γνωριζετε επαγγ/τιες μπουζουξηζες,πρωτα ρωτηστε τους,και μετα καλο θα ηταν να μεταφερετε τη γνωμη τους εδω:

 

-Λαμβανοντας υπ'οψιν ολα τα μερη του οργανου και την "εξελιξη" τους,

 

Ποιο θεωρειτε οτι ειναι το πιο "αδυνατο" (ή "ατελες",η κακοφτιαγμενο)

σημειο-μερος-τμημα-αναλωσιμο σε ενα μπουζουκι?

(μπορει να ειναι το "σκαφος",το "καπακι",τα "κοκκαλακια",τα ταστα,οι χορδες η τα "κλειδια".)

 

Για να δουμε... ::)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα σου απαντήσω λέγοντας κάτι που μαλλον δε θα είναι αυτο που περιμένεις καθώς δεν είναι πανω στο μπουζουκι....

 

Το πρόβλημα είναι η ελλειψη συνθεσης. Εχουμε γεμισει σκυλοτραγουδα. Μονο αυτο πιστευώ ότι είναι το πρόβλημα.

 

Κατα τα αλλα μια χαρα κατασκευαστες υπάρχουν. Το μπουζουκι αποτελείται κατα βάση απο ξύλο. Ποσο να εξελιχτεί. Ο ήχος του νομίζω ότι εχει φτασει σε υψηλά επίπεδα. Υπάρχουν κατασκευαστες που φτιάχνουν καλα όργανα. Ισως το σκευρωμα είναι ενα πρόβλημα αλλα λυσεις του τύπου βεργας και ανθρακονημάτων χαλάνε τον ήχο.

Δεν νομίζω ότι κατασκευαστικά υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτιώσης...

 

Δε μου έρχεται κατι άλλο τωρα στο μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως δε περιμενα αυτο να μου πεις.Εχεις δικιο στο συνθετικο μερος υπαρχει προβλημα.Εγω μελεταω μονο παλια κομματια και δεν ασχολουμαι με 'συγχρονα'.

κατασκευαστικα δεν υπαρχουν περιθωρια βελτιωσεις.πλεον οτι πληρωνεις ,παιρνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως το οτι δεν υπαρχει comfort cut ;D ;D για το δεξι χερι εκει που ακουμπαει κατω απο τον αγκωνα. Χωρις πλακα υστερα απο 4-5 ωρες μελετης μερικες φορες το χερι μου πρηζεται σαν να με εχει τσιμπισει σφικα >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως το οτι δεν υπαρχει comfort cut ;D ;D για το δεξι χερι εκει που ακουμπαει κατω απο τον αγκωνα. Χωρις πλακα υστερα απο 4-5 ωρες μελετης μερικες φορες το χερι μου πρηζεται σαν να με εχει τσιμπισει σφικα >:(

 

Δοκίμασε να παίξεις φορώντας ένα περικάρπιο στο σημείο που ακουμπάει το χέρι...βοηθάει..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου