Προς το περιεχόμενο

Μπλέ οθόνη μετά από αλλαγή cpu!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, πρόκειται για το λαπτοπ μου. Προχθές έβαλα νέο επεξεργαστή. Όμως θα ξεκινήσω την αφήγηση από πρίν βάλω τον νέο επεξεργαστή. Τότε λοιπόν χρησιμοποιούσα 3 γίγα ραμ και τον t4300 cpu. Ακόμα και τότε με τον παλιό επεξεργαστή κάποιες ελάχιστες φορές μου πετούσε μπλέ οθόνη και έλεγε κάτι για physical ram dump...Αυτό όμως μου το έκανε αποκλειστικά και μόνο όταν δούλευα με το sonar και όχι πάντα. Οτιδήποτε άλλο και να έκανα που να απαιτούσε χρήση της μνήμης, δεν πετούσε μπλέ οθόνη.

 

Προχθές λοιπόν έβαλα νέο cpu τον P8400. Τον έβαλα σωστά. Έτρεξα το λαπτοπ και μετά από λίγο κράσαρε. Το ξαναέτρεξα μετά από λίγο ξανακράσαρε με την ίδια μπλέ οθόνη για το physical ram dump. Σκέφτηκα να αφαιρέσω τη μία ram μήπως και είναι ελαττωματική. Από τη στιγμή που αφαίρεσα τη ram το λάπτοπ δεν ξαναέβγαλε μπλέ οθόνη!

 

Αυτό σημαίνει ότι είναι ελαττωματική η ραμ την οποία έβγαλα, σωστά; Γιατί όμως με τον επεξεργαστή t4300 μου πετούσε μπλέ οθόνη μόνο σε μία περίπτωση και σε αυτήν όχι πάντα, ενώ με τον p8400 μου πετάει μπλέ οθόνη συνέχεια; Μήπως παίζει ρόλο ότι ο t4300 έχει 800 fsb ενώ ο p8400 έχει 1066 fsb; Φταίει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτός είσαι;  ;D

Μας εκθέτεις στο διπλανό thread "mac ή windows"  ;D

 

Σοβαρά τώρα, δες πρώτα αν η έκδοση του BIOS είναι η τελευταία διαθέσιμη και ότι υποστηρίζει τη νεα CPU.

 

Θα βοηθήσει να μας δώσεις τα πλήρη specs.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτός είσαι;  ;D

Μας εκθέτεις στο διπλανό thread "mac ή windows"  ;D

Υπάρχει Θεός....και αυτό το θέμα στη ΠΧ ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτός είσαι;  ;D

Μας εκθέτεις στο διπλανό thread "mac ή windows"  ;D

 

Σοβαρά τώρα, δες πρώτα αν η έκδοση του BIOS είναι η τελευταία διαθέσιμη και ότι υποστηρίζει τη νεα CPU.

 

Θα βοηθήσει να μας δώσεις τα πλήρη specs.

 

Το λαπτοπ είναι το Clevo M761TU, τα bios που έχει μάλλον είναι λίγο παλιά αλλά πώς μπορώ να δώ αν υποστηρίζουν την cpu; Το λάπτοπ σίγουρα την υποστηρίζει επειδή η cpu προτείνεται και στην επίσημη μπροσούρα του λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά το γεγονός ότι είχες BS δεν έχεις κάνει format έτσι? Υποθέτω ούτε έκανες format μετά την αλλαγή cpu?? Εννοώ ότι έχεις ένα πρόβλημα και ψάχνεις να βρεις αιτίες σε hardware. Στην θέση σου (ειδικά στα bs και σε dropping physical memory) θα κοιτούσα το software, ειδικά αφού το πρόβλημα το είχες και πριν και τώρα.

 

Τί έκδοση MAC (ε sorry, γκουχου γκουχου  ;D ;D ) Windows έχεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά το γεγονός ότι είχες BS δεν έχεις κάνει format έτσι? Υποθέτω ούτε έκανες format μετά την αλλαγή cpu?? Εννοώ ότι έχεις ένα πρόβλημα και ψάχνεις να βρεις αιτίες σε hardware. Στην θέση σου (ειδικά στα bs και σε dropping physical memory) θα κοιτούσα το software, ειδικά αφού το πρόβλημα το είχες και πριν και τώρα.

 

Τί έκδοση MAC (ε sorry, γκουχου γκουχου  ;D ;D ) Windows έχεις??

 

Δεν έκανα format μετά την αλλαγή της cpu. Windows 7 64bit. Βασικά, όσο είχα και τα 2 τσίπ μνήμης μέσα, είχα το πρόβλημα. Μετά την αλλαγή της cpu και αφού ξαναέβγαλε το πρόβλημα, έβγαλα το 1 τσίπ μνήμης και το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Αν και τώρα που τρέχω κάποιο παιχνίδι κάνει επανεκκίνηση το λάπτοπ δίχως να βγάλει μπλέ οθόνη... Μπορεί να φταίει δηλαδή το software;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE

Πριν τα παρακάτω, θα προσπαθούσα να θυμηθώ πότε ξεκίνησαν τα προβλήματα (πριν την αλλαγή cpu) και σίγουρα θα έτρεχα ένα system restore πριν από εκείνη την περίοδο.

 

Παραπέρα θα έκανα τα εξής.

1. Τοποθέτησε την μνήμη που έβγαλες και βγάλε αυτήν που έχεις ήδη μέσα, να δεις τί γίνεται. Ως έχει η κατάσταση, το reboot (ακόμα και χωρίς BS) είναι το ίδιο για μένα.

2. Αναβάθμισε το Bios στην τελευταία έκδοση. Πρόσεξε μόνο να αφορά αποκλειστικά τη μητρική σου, μην επιλέξεις παραπλήσιο μοντέλο γιατί θα έχεις θέμα (ποτέ μου δεν έλυσα πρόβλημα από update στο bios βέβαια, αλλά δοκίμασέ το).

3. Format για να τρέξουν όλα πάλι ομαλά. Μέχρι τώρα, όσες φορές έχω αντιμετωπίσει BS και ειδικά το dumping physical memory, πάντα έφταιγε το software, π.χ ένα update του NOD32, οι drivers της κάρτας γραφικών (μία ATI), κλπ.

4. Αν δεν φτιάξει με τίποτα από τα παραπάνω, αρχίζω να φοβάμαι πρόβλημα στην μητρική. Θα πόνταρα στο 3 πάντως ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνημη μπορεις να αλλαξεις οποιαδηποτε στιγμη χωρις προβλημα.Οταν ομως αλλαζεις επεξεργαστη πρεπει να κανεις παλι εγκατασταση τα windows.Eιδικα αφου ειχες και πριν μπλε οθονες πρεπει να ξανακανεις καθαρη εγκατασταση με φορματ δηλαδη τα windows,οχι repear.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου