Προς το περιεχόμενο

Ιστορίες καθημερινής τρέλας: To PC προκαλεί θόρυβο.


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα σας περιγράψω ένα πρόβλημα (που μάλλον το έχω ξαναποστάρει) έτσι για να ευθυμήσουμε λίγο...

 

Έχω το εξής πολύ απλό setup: Κιθάρα-->POD HD500-->RME Fifeface400 (συνδεδεμένη με firewire στο PC)-->Monitors.

 

To πρόβλημά μου είναι ότι έχω θόρυβο από τα ηχεία, ο οποίος χειροτερεύει όταν ανοίγω κάποιο internet window ή το cubase ας πούμε.

 

τι έχω κάνει μέχρι τώρα:

 

1_Φώναξα τεχνικό, μου είπε είναι η γείωση

2_Φώναξα ηλεκτρολόγο, η γείωση είναι τέλεια, τη μέτρησε μπροστά μου.

3_'Εσκασα καμιά 200άρα και πήρα σούπερ ντούπερ mogami balanced καλώδια

4_Άλλαξα κάρτα γραφικών

5_Δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό (o θόρυβος αντί να βγαίνει από τα ηχεία, έβγαινε τώρα από το ίδιο το νέο τροφοδοτικό! δεν έβγαλα άκρη και ξαναέβαλα το παλιό).

6_Δοκίμασα άλλους συνδυασμούς πριζών (και από άλλους ορόφους του σπιτιού)

7_Πήγα όλο το σύστημα σε άλλο σπίτι (μπας και φταίνε τα ηλεκτρικά του δικού μου)

8_Αφαίρεσα τα πάντα (οθόνες, περιφερειακά κ.α.) και άφησα μόνο τα βασικά

9_Έχω κάνει update σε ότι driver υπάρχει (εκτός από Bios που δεν ξέρω)

10_Πήγα τα ηχεία για check και άλλαξα κάποιους μετασχηματιστές

11_Έβαλά μονωτική ταινία στο φις της τροφοδοσίας του υπολογιστή

12_Έχω φάει ατελείωτες ώρες στο googlaρισμα διαβάζοντας γιατί τα win7 64bit κάνουν θόρυβο μόλις ανοίγεις ένα παράθυρο ή ένα πρόγραμμα (δεν έβγαλα άκρη)

 

Αποτέλεσμα = 0

 

Τι ανακάλυψα τις τελευταίες μέρες...

 

1_Όταν πειράζω οτιδήποτε έχει να κάνει με το Realtek HD audio controller (π.χ. όταν το κάνω disable) όσο διαρκεί αυτή η διαδικασία, δηλαδή 4-5 δευτερόλεπτα, ο θόρυβος σταματάει, αλλά δυστυχώς επανέρχεται. (Το Realtek παπάρι ήταν πακέτο με τη gigabyte  motherboard)

 

2_Άμα πάω στο Interface της κάρτας ήχου και αλλάξω το level του Line-In από +4dBu σε Low Gain πέφτει ο θόρυβος αλλά και ο ήχος της κιθάρας.

 

3_ Όσο πιο κοντά πλησιάζω την κιθάρα στο tower του υπολογιστή τόσο μεγαλώνει ο θόρυβος! και αν ανοίξω και το πλαϊνό καπάκι του tower μεγαλώνει ακόμα περισσότερο η ένταση του θορύβου! λες και κάνει κάτι transmit που αλληλεπιδρά με τους μαγνήτες... Αν πάω 3 μέτρα πίσω και γυρίσω και πλάτη στον υπολογιστή, ο θόρυβος σχεδόν εξαφανίζεται...

 

4_Όταν κλείνω τον υπολογιστή και έχω μόνο Κιθάρα-->POD-->Κάρτα ήχου--->monitors δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! δεν ακούγεται το παραμικρό, άρα το θέμα το έχει το PC...

 

 

Ακούω σχόλια παρατηρήσεις ιδέες και ό,τι σας φωτίσει ο Θεός..

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πάρε ένα τροφοδοτικό της προκοπής  π.χ. κάνα καλό Coolermaster ή Corsair

 

 

2) Απενεργοποίησε από το BIOS την onboard κάρτα ήχου

 

 

3) Μην παίζεις με τις γειώσεις, βγάλε την ταινία από το φις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα σας περιγράψω ένα πρόβλημα (που μάλλον το έχω ξαναποστάρει) έτσι για να ευθυμήσουμε λίγο...

 

Έχω το εξής πολύ απλό setup: Κιθάρα-->POD HD500-->RME Fifeface400 (συνδεδεμένη με firewire στο PC)-->Monitors.

 

To πρόβλημά μου είναι ότι έχω θόρυβο από τα ηχεία, ο οποίος χειροτερεύει όταν ανοίγω κάποιο internet window ή το cubase ας πούμε.

 

τι έχω κάνει μέχρι τώρα:

 

1_Φώναξα τεχνικό, μου είπε είναι η γείωση

2_Φώναξα ηλεκτρολόγο, η γείωση είναι τέλεια, τη μέτρησε μπροστά μου.

3_'Εσκασα καμιά 200άρα και πήρα σούπερ ντούπερ mogami balanced καλώδια

4_Άλλαξα κάρτα γραφικών

5_Δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό (o θόρυβος αντί να βγαίνει από τα ηχεία, έβγαινε τώρα από το ίδιο το νέο τροφοδοτικό! δεν έβγαλα άκρη και ξαναέβαλα το παλιό).

6_Δοκίμασα άλλους συνδυασμούς πριζών (και από άλλους ορόφους του σπιτιού)

7_Πήγα όλο το σύστημα σε άλλο σπίτι (μπας και φταίνε τα ηλεκτρικά του δικού μου)

8_Αφαίρεσα τα πάντα (οθόνες, περιφερειακά κ.α.) και άφησα μόνο τα βασικά

9_Έχω κάνει update σε ότι driver υπάρχει (εκτός από Bios που δεν ξέρω)

10_Πήγα τα ηχεία για check και άλλαξα κάποιους μετασχηματιστές

11_Έβαλά μονωτική ταινία στο φις της τροφοδοσίας του υπολογιστή

12_Έχω φάει ατελείωτες ώρες στο googlaρισμα διαβάζοντας γιατί τα win7 64bit κάνουν θόρυβο μόλις ανοίγεις ένα παράθυρο ή ένα πρόγραμμα (δεν έβγαλα άκρη)

 

Αποτέλεσμα = 0

 

Τι ανακάλυψα τις τελευταίες μέρες...

 

1_Όταν πειράζω οτιδήποτε έχει να κάνει με το Realtek HD audio controller (π.χ. όταν το κάνω disable) όσο διαρκεί αυτή η διαδικασία, δηλαδή 4-5 δευτερόλεπτα, ο θόρυβος σταματάει, αλλά δυστυχώς επανέρχεται. (Το Realtek παπάρι ήταν πακέτο με τη gigabyte  motherboard)

 

2_Άμα πάω στο Interface της κάρτας ήχου και αλλάξω το level του Line-In από +4dBu σε Low Gain πέφτει ο θόρυβος αλλά και ο ήχος της κιθάρας.

 

3_ Όσο πιο κοντά πλησιάζω την κιθάρα στο tower του υπολογιστή τόσο μεγαλώνει ο θόρυβος! και αν ανοίξω και το πλαϊνό καπάκι του tower μεγαλώνει ακόμα περισσότερο η ένταση του θορύβου! λες και κάνει κάτι transmit που αλληλεπιδρά με τους μαγνήτες... Αν πάω 3 μέτρα πίσω και γυρίσω και πλάτη στον υπολογιστή, ο θόρυβος σχεδόν εξαφανίζεται...

 

4_Όταν κλείνω τον υπολογιστή και έχω μόνο Κιθάρα-->POD-->Κάρτα ήχου--->monitors δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! δεν ακούγεται το παραμικρό, άρα το θέμα το έχει το PC...

 

 

Ακούω σχόλια παρατηρήσεις ιδέες και ό,τι σας φωτίσει ο Θεός..

 

Ευχαριστώ.

 

 

Καλωσηρθες στο club των ηλεκτρομαγνητικων παρεμβολων.

 

Εχω ασχοληθει ερασιτεχνικα με το θεμα και εχω κανει τις ερευνες μου συμβουλευομενος και ειδικους φιλους και φορουμ αλλα και δικα μου πειράματα.

 

Μπορω μονο να σου πω τα συμπερασματα μου.

 

ολα αυτα που περιγράφεις σαν λυσεις μπορει να μειωσουν το προβλημα, μπορει και να το εξαλείψουν. Δεν ειναι τιποτα απολυτο.

 

Δουλευοντας με αρκετα κουτια και διαφορετικους συνδυασμους ηχειων, μητρικων, τροφοδοτικών, καρτων καλωδιωσεων εχω δει στην πραξη οτι διαφοροι  συνδυασμοι μπορουν να μεγαλωνουν η και να εξαλειφουν το προβλημα

 

Ισως καποια ηχεία εχουν καλυτερη ηλεκτρομαγνητική θωράκιση και αυτο επεκτεινεται και στον εξοπλισμο.

 

Θωρακιζοντας π.χ. ηλεκτρομαγνητικα την μητρικη ιδιαιτερα απο πλευρας καρτας ηχου on board η επιλεγοντας μητρικη με καρτα που περιεχει ηλεκτρομαγνητικη "ασπιδα" επισης μπορει να μειωσεις η και να εξαλειψεις το προβλημα, μου εχουν τυχει και τα δυο και μιλαω απο την εμπειρια μου σαν home χρηστης (για να μην παρεξηγουμαστε)

 

Τα τελευταια m-audio ηχεια που ειχα δεν δεχονταν ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες και ηταν τελειως "ησυχα"

 

Τα νεα jbl που πηρα εχθες εμφανισαν ελαφρως το "προβλημα" στην ησυχια και αυτο διορθώθηκε ρυθμίζοντας την σταθμη ειδόσου απο τα ρυθμιστικα των ηχειων.

 

Μπορει ομως και να μην διορθωνοταν.

 

Ιδιαιτερα οσο προσθετεις στην αλυσιδα "μηχανηματα" που εχουν ηλεκτρομαγνητικη εκπομπη, ακομα και η θεση του εξοπλισμου σου στο σπιτι μπορει να διορθωσουν, να αυξησουν η να εξαλειψουν το προβλημα.

 

Μου εχει τυχει απο αλλαγη θεσης στο σπιτι να εμφανιζεται το προβλημα και να ειναι ανεξαρτητο πριζας επισης.

 

Μπορει να ρωτησεις πολλους, να σου πουνε πολλα που πιανουν σε αυτους μπορει να καλεσεις ειδικο και να μην μπορει να κανει κατι.

 

Απλα μην σε πιανει ψυχωση και take it like a man.

 

Αυτα απο εμενα.

 Δοκιμασε με ψυχραιμια διαφορα πραγματα και διαφορες συμβουλες και μπορει μια μερα να τα καταφερεις οπως τα καταφερνω κι εγω μεχρι να αλλαξω π.χ. ενα μερος του εξοπλισμου και να ξαναανταμωθώ με το πρόβλημα.

 

Αλλα μην σε πιασει και ψυχωση και καταναλωτικη τρελα.  ;)

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι εχεις απαντήσει μονος σου στην 3η "ανακάλυψη"

αν οι μαγνήτες σου "πιάνουν " παρεμβολές από το pc δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

ίσως αν μπεις στην διαδικασία να θωρακίσεις το pickguard της κιθάρας σου με αλουμινόχαρτο (ψάξε στο google σχετικά) να γλυτώσεις από τον περισσότερο θόρυβο αλλά πάντα θα έχεις.

Εναλλακτικά απομάκρυνε τον υπολογιστή από το σημείο που παίζεις.

προσπάθησε να δεις αν γειωσεις την κιθάρα με το κουτί του υπολογιστή σου βελτιώσει την κατάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν μπορεις να βαλεις φυλλο χαλκου στο κουτι, ετσι απο περιεργεια, απλα θα το ακουμπαγα χωρις να το εφαρμοσω, φθηνο ειναι

 

http://pacoartcenter.gr/product.php?productid=987

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3_ Όσο πιο κοντά πλησιάζω την κιθάρα στο tower του υπολογιστή τόσο μεγαλώνει ο θόρυβος! Αν πάω 3 μέτρα πίσω και γυρίσω και πλάτη στον υπολογιστή, ο θόρυβος σχεδόν εξαφανίζεται...

 

 

 

Δεν είσαι ο μόνος. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μένα (με φορητό PC) όταν χρησιμοποιώ τη strat με τους vintage μονοπήνιους (παρά το -πανάκριβο- shielding που έγινε από επαγγελματία στην κιθάρα) και με τον ίδιο τρόπο σχεδόν εξαλείφεται το πρόβλημα. Με την Ibanez και τους stock διπλούς τα πάντα είναι εντελώς αθόρυβα ανεξαρτήτως θέσης κιθάρας.

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πάρε ένα τροφοδοτικό της προκοπής  π.χ. κάνα καλό Coolermaster ή Corsair

2) Απενεργοποίησε από το BIOS την onboard κάρτα ήχου

3) Μην παίζεις με τις γειώσεις, βγάλε την ταινία από το φις.

 

-Δεν νομίζω ότι είναι κακό το τροφοδοτικό ρε γαμώτο (CoolerMaster Silent Pro Gold 700W - 155€)

-Δυστυχώς δοκίμασα και από bios... αλλά τα ίδια

-Ναι εννοείται, την έβγαλα την μονωτική, thanks

 

Καλωσηρθες στο club των ηλεκτρομαγνητικων παρεμβολων.

Θωρακιζοντας π.χ. ηλεκτρομαγνητικα την μητρικη ιδιαιτερα απο πλευρας καρτας ηχου on board

 

Αυτό πως γίνεται; μόνο με καινούρια μητρική ή μπορώ και να παρέμβω στη δική μου;

Δεν με πιάνει ψύχωση, ούτε καταναλωτική μανία, απλά είναι ένα εκνευριστικό πρόβλημα που με έχει πραγματικά κουράσει και ψάχνω μπας και το διορθώσω.

 

προσπάθησε να δεις αν γειωσεις την κιθάρα με το κουτί του υπολογιστή σου βελτιώσει την κατάσταση.

Πως γίνεται αυτό στην πράξη; δεν έχω ιδέα..

 

εαν μπορεις να βαλεις φυλλο χαλκου στο κουτι, ετσι απο περιεργεια, απλα θα το ακουμπαγα χωρις να το εφαρμοσω, φθηνο ειναι

http://pacoartcenter.gr/product.php?productid=987

Υποτίθεται ότι είναι κάτι σαν "μονωτικό" ο χαλκός? ναι μπορεί και να το δοκιμάσω αυτό, όντως δεν είναι ακριβό.

 

Δεν είσαι ο μόνος. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μένα (με φορητό PC) όταν χρησιμοποιώ τη strat με τους vintage μονοπήνιους (παρά το -πανάκριβο- shielding που έγινε από επαγγελματία στην κιθάρα) και με τον ίδιο τρόπο σχεδόν εξαλείφεται το πρόβλημα. Με την Ibanez και τους stock διπλούς τα πάντα είναι εντελώς αθόρυβα ανεξαρτήτως θέσης κιθάρας.

 

Εμένα είναι humbuckers..  ένας έχει coil-split και όντως γίνεται χειρότερα έτσι...

 

 

Τι λέτε για αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι είναι κάτι σαν "μονωτικό" ο χαλκός? ναι μπορεί και να το δοκιμάσω αυτό, όντως δεν είναι ακριβό.

 

Αλουμινόχαρτο κουζίνας θα κάνει την ίδια δουλειά πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτό πως γίνεται; μόνο με καινούρια μητρική ή μπορώ και να παρέμβω στη δική μου;

Δεν με πιάνει ψύχωση, ούτε καταναλωτική μανία, απλά είναι ένα εκνευριστικό πρόβλημα που με έχει πραγματικά κουράσει και ψάχνω μπας και το διορθώσω.

 

 

 

Και εγω απο συμπαρασταση στα εγραψα γιατι ειναι πραγματι εκνευριστικα αυτα τα φαινομενα και εχω πεταξει pc στο πατωμα μια φορα παλια και το πάτησα, επειδη ημουν ανωριμος και οταν δεν εβρισκα αμεση λυση τρελαινόμουν.

 

Ειχα δοκιμασει με επιτυχια αυτο που ειπε ο gdevelek, να μονωσω μια καρτα εσωτερικη xonar που ειχα παρει και μου εμφανισε προβλημα, με αλουμινοχαρτο δηλαδη χρησιμοποιωντας εναν οδηγο απο το ιντερνετ. Αλλα πρεπει να δεις οδηγιες γιατι πρεπει να ειναι μονωμενο, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΧυΜΑ γιατι ακομα και εξωτερικα να το κανεις θα ειναι επικινδυνο για βραχυκυκλωμα κλπ, κατι που δεν το θελουμε.

 

Αλλα τι θα κανεις. Θα ντυσεις ολο το κουτι, γιατι δεν ξερεις τι ακριβως δημιουργει την παρεμβολη μεσα, δηλαδη ποια παρεμβολή "ακουνε" περισσότερο, απο τους ανεμιστήρες, απο τους σκληρους, απο την οθονη, συνδυασμούς αυτων οσων αφορα το pc. Να ντυσεις ολο το κουτι? Θα εχεις προβλημα θερμοκρασιας. χαχαχχχαχα ;D ;D ;D

 

Το ιδιο το κουτι η οι περιελίξεις των καλωδιων μεσα του μπορει να λειτουργουν ενισχυτικα στις παρεμβολες.

 

Και μητρικη να αλλαξεις, μπορει αν μην λυθει το προβλημα.

Δοκιμαζοντας μονο και κανοντας ενεργειες που τον ελαχιστοποιουν.

 

Με τις γειωσεις που σου προταθηκαν μπορει να κανεις κατι.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok σαν πρώτο τεστ έφτιαξα αυτό να δω τι θα γίνει

 

2a6303c.jpg

 

Αν δεν κάνει τίποτα μπορεί να βάλω κανένα κοτοπουλάκι με πατατούλες επάνω..

 

Δεν πιστεύω να πάρει καμιά φωτιά το PC...   ::)

 

 

........................................................

 

 

Μπααα.... τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου