Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για αρχάριο στα synthesizer


prod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να μαθω synthesizer.Ειναι καλυτερο να γραφτω σε καποιο ωδειο για αρχη?υπαρχουν μαθηματα για synthesizer και αν οχι τι να επιλεξω μαθηματα αρμονιο η πιανο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μας καμία πληροφορία παραπάνω φίλε μου, δεν μπορεί κανείς να σου δώσει συμβουλή έτσι.

 

Πες μας την ηλικία σου (παίζει μεγάλο ρόλο στον τρόπο που θα ξεκινήσεις να μαθαίνεις ένα μουσικό όργανο), αν έχεις κάποια εμπειρία στη μουσική (αν παίζεις κάποιο άλλο όργανο ας πούμε), τί μουσική σε ενδιαφέρει να παίξεις, πόσο χρόνο μπορείς να αφιερώσεις, τέτοια πράγματα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ειμαι 19 και στο παρελθον ειχα κανει 5 χρονια κλασσικο πιανο.αλλα σε μικρη ηλικια μεχρι 13 δηλαδη και απο τοτε δεν το εχω ξανακουμπησει.δεν θυμαμαι ουτε καν τα βασικα απο θεωρια.οποτε αυτο που σκεφτηκα ειναι να παω για κανενα χρονο ωδειο ωστε να ξαναθυμηθω αν γινεται αυτα που ηξερα.μουσικη rock ska trance  και τετοια ειδη με ενδιαφερουν περισσοτερο.γιαυτο σκεφτηκα και για synthesizer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Επειδη και εμενα με ενδιαφερει το συγκεκριμενο θεμα....λοιπον εγω παιζω κιθαρα και τυμπανα και θελω να αρχισω σιγα σιγα να μαθαινω και αυτο το οργανο....ειμαι 24 χρονων και οσες φορες εχω πιασει πιανο ή αρμονιο στα χερια μου ξερω να παιζω μονοφωνικα τα τραγουδια που μου αρεσουν (παρακαλω να μην γελασουν οι πιο μυημενοι στα πληκτρα  :) :))!!!! Κατα ποσο ειναι ευκολη η εισαγωγη στον κοσμο των synths???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ειμαι 19 και στο παρελθον ειχα κανει 5 χρονια κλασσικο πιανο.αλλα σε μικρη ηλικια μεχρι 13 δηλαδη και απο τοτε δεν το εχω ξανακουμπησει.δεν θυμαμαι ουτε καν τα βασικα απο θεωρια.οποτε αυτο που σκεφτηκα ειναι να παω για κανενα χρονο ωδειο ωστε να ξαναθυμηθω αν γινεται αυτα που ηξερα.μουσικη rock ska trance  και τετοια ειδη με ενδιαφερουν περισσοτερο.γιαυτο σκεφτηκα και για synthesizer.

 

Καλώς ήρθες στο forum.  :)

 

Δεν υπάρχουν ωδεία για synthesizers. Με βάση την μουσική που θες να κάνεις, νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν να αγόραζες κάποιο synthesizer (ή εναλλακτικά μπορείς να βρεις κάποια freeware synthesizers στο internet) και σιγά σιγά να αρχίζεις να μαθαίνεις περί τίνος πρόκειται.

 

Επίσης θα βοηθούσε (αλλά δεν είναι και απαραίτητο) να ξαναθυμόσουν λίγο αρμονία και να είχες πάλι μία κάποια επαφή με πλήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δική μου γνώμη είναι η εξής. Το πιάνο είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από το αρμόνιο-synth. Είναι άλλο όργανο, διαφορετική ύλη,τεχνική..... Μοναδική ομοιότητα έιναι ότι και τα 2 είναι πληκτροφόρα και ότι σε όλα τα synth μπορείς να παίξεις με τον ήχο του πιάνου. Ξεκίνα να μάθεις αρμόνιο με λίγη θεωρία γιατί θα σε βοηθήσει πάρα πολύ, άλλοστε είσαι αρκετά μεγάλος και θα σου φανεί πολύ εύκολη.

 

Τώρα το αν θα πας σε ωδείο ή κάνεις ιδιαίτερα είναι δική σου απόφαση. Πάντως σίγουρα πρέπει να δείξει κάποιος ορισμένα πράγματα διότι από μόνος σου ίσως και να βαρεθείς διότι δε θα ξέρεις πως να προχωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σε ενδιαφέρει να παίζεις πλήκτρα ή να συνθέτεις ήχους? Το να παίζεις πλήκτρα, νομίζω μπορείς να το μάθεις πολύ εύκολα ή απο ένα ταχύρυθμο τμήμα για ενήλικες σε κάποιο ωδείο ή ακόμη και μόνος σου. Απο τη στιγμή που έχεις επαφή με το πιάνο και ξέρεις πού είναι τί, τα πλήκτρα είναι πολύ εύκολα. Το αντίθετο είναι δύσκολο (δλδ. απο keyboards σε κλασσικό πιάνο).

 

Εάν απο την άλλη, σε ενδιαφέρει το sound synthesis, δηλαδή το να χρησιμοποιείς ένα synth για να δημιουργείς ήχους απο το μηδέν (κάτι που θα σου χρησιμεύσει σίγουρα στην trance) τότε νομίζω οτι μόνος σου θα κάνεις την καλύτερη δουλειά. Υπάρχουν εκαττομύρια tutorials στο internet για το πώς να ξεκινήσεις με τη σύνθεση ήχων. Και μπορείς να ξεκινήσεις χρησιμοποιώντας virtual synths πρίν δώσεις λεφτά για ένα hardware. Επίσης, το βιβλίο "The Dance Music Manual" του Snowman είναι κατ'εμέ μια φανταστική αρχή για το sound synthesis. Σου δίνει πληθώρα πληροφοριών για το πώς να συνθέσεις drums, pads, leads, basses κλπ για κάθε είδος της dance ξεχωριστά. Ξεκινώντας απο αυτό, νομίζω οτι θα μπορέσεις εύκολα να περάσεις και στα άλλα είδη που σε ενδιαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εγω λεω να αγορασεις ενα καλο συνθεσαιζερ.για trance καλο ειναι nord lead 2 και

access virus παιζω και με τα δυο.μια αλλη καλη λυση ειναι moog voyager δεν το εχω δει απο κοντα δεν μπορω να σου πω πολλα πραγματα αν θες. μην παρεις αρμονιο πεταμενα λεφτα κατα την αποψη μου.

το συνθεσαιζερ δεν το βαριεσαι και δεν το μαθαινεις ποτε 100%. παντα μαθαινεις  κατι καινουριο και αυτη ειναι η μαγεια του.Αλλα πρεπει να πας να μαθεις 5 πραγματα σε ενα ωδειο.εγω δεν πηγα και το εχω μετανιωσει.αν βεβαια παρεις κανα βιβλιο για αρχαρειους σιγουρα θα βγαλεις ακρη εδω εβγαλα εγω ;D αλλα δεν ειναι το ιδανικο.

σκεψου οτι ενα συνθ εχει 400 ευρω και ενα αλλο εχει 3000.

αυτο που πρεπει να παρεις ειναι ενα και να το παντρευτεις οχι ενα και να το βαρε8εις

πηγενε να αγγιξεις ενα, να το δεις, να παιξεις,και το συμαντικοτερο να το ακουσεις!

καλη τυχη

και κατι αλλο εχω ακουσει ενα καρο ανθρωπους να πρωτεινουν virtual synth

με αυτη την λογικη να μην αγορασουμε τπτ μονο virtual instruments να εχουμε καλα ειναι δεν λεω, αλλα για να συμπληρωνουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό που θέλεις να παίξεις ξέχνα το πιάνο και ξεκίνα αρμόνιο. Αγόρασε ένα αξιοπρεπές digital synth που να έχει και έτοιμους ήχους και σιγά σιγά θα μάθεις να φτιάχνεις και τους δικούς σου... Δε γίνεται να ξεκινήσεις με σύνθι που πρέπει όλη τη μέρα να ασχολείσαι με την επεξεργασία του ήχου... Εννοείται ότι χρειάζεται υπομονή και επιμονή και βέβαια όσο πιο πολύ ασχολείσαι τόσο πιο γρήγορα θα μάθεις...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου