Προς το περιεχόμενο

Μπουζουκι: Το "αδυνατο σημειο του".


Προτεινόμενες αναρτήσεις

jimmis1971

 

επειδη δεν γνωριζεις ακου εδω

εγραψα πιο πριν οτι το τετραχορδο μου αρεσει  αρκει ο παιχτης να εχει το αναλογο υφος αλλα ουτε καν θα το διαβασες φαινεται.

 

επισης για να ξερεις ο καρνεζης και ο παπαδοπουλος  που εγραψες ειναιΤΡΙΧΟΡΔΟΙ

τα υπολοιπα που λες για ψευτομαγκες ρεμπετες τα αφηνω ασχολιαστα  .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καταρχας δεν απαντησα σε σενα αλλα στον αιρετικο φιλε. και δεν ειπα εγω για παπαριες.ειπα οτι εκεινος το εγραψε. εαν παιζεις τοσο γρυγορα οσο διαβαζεις τι γραφουμε και για ποιους ...σωθηκαμε .αντε καληνυχτα τωρα και καλες παιξιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς αιρετικο(να μη μπερδευονται και οι γρυγοροι).αυτα τα βινετακια τα εχω και γω φιλε.ο παπαδοπουλος ο χρηστος εγραψα οχι ο κωστας. και στη τελικη σηκωσε τους απο το ταφο να παιξουν και σημερα.τι να κανουμε τωρα? αφου δε γουσταρεις το τετραχορδο να τα πεταξουμε? η να παρουμε το μπεμπη στα μαγαζια?  ειπαμε ωραιοι οι παλιοι, μαγκες,καλοι συνθετες, αλλα εχει αλλους σημερα πιο εξελιγμενους.και επειδη το τετραχορδο δεν παιζει ντουζενια οπως ειπες  η ειναι μονο για ακορντα γιαυτο σου παραθεσα μερικους συγχρονους.πες τους να αγορασουν τριχορδα .τι αλλο να κανω εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ειπα οτι δεν γουσταρω το τετραχορδο φιλε μου.

 

το μπουζουκι το εξελιξε ο χιωτης αλλα σημερα υπαρχει καταντια μονο ταχυτητα  και τιποτα παραπανω.

 

καλος παιχτης δεν αυτος μονο αυτος που παιζει γρηγορα αλλα πιο πολυ αυτος που εχει χρωμα,ηχο και προσωπικοτητα σαν παικτης.

ακουσε το ταξιμ ζειμπεκικο του μαρκου και θα καταλαβεις πως παιζεται το μπουζουκι.

τωρα μην μου βγαζεις μεγαλο παιχτη τον χρηστο παπαδοπουλο ενταξει ενα παιχτακι της σειρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.αλλα εκατονταδες τετραχορδαδες που το ξεσκιζουν το οργανο πιστευω οτι τις κλιμακες τις ανεβοκατεβαινουν μια χαρα.αλλα μαλλον δεν προλαβαινεις να τους δεις και να τους ακουσεις.σε λιγα χρονια θα παιζουν μπουζουκι με το ενα χερι

 

  Δε λεει.... ::)

 

  Γιατι αν παιζουν μονο με το δεξι θα περιοριστουν σε τεσσερις νοτες....

Αν παιζουν παλι μονο με το αριστερο θα παιζουν μονο λεγκατα(αλα thunderstrike ;D) και δεν θα υπαρχει το "σκαψιμο" της πενας.... χωρις το οποιο βεβαια ΔΕΝ ειναι μπουζουκι....

 

  Καταλαβαινω βεβαια οτι ειναι σχημα λογου,αλλα μαλλον ατυχες!  ;)

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος που εχει συναισθημα στο παιξιμο του με οτι και να παιξει θα το βγαλει.γιαυτο δεν αμφησβητησε κανενας τους παλιους. το θεμα μας ομως ειναι το οργανο τα ελατωματα του και τα προτερηματα του.τωρα εαν οι σημερινοι για σενα επειδη  δεν εχουν ηχοχρωμα και συναισθημα ειναι ασχετοι η φταιει το τετραχορδο αυτο ειναι λαθος.κατα τη γνωμη μου το τετραχορδο ειναι καλυτερο και πιο εξελιγμενο οργανο.αυτο ειπα και αυτο υποστηριξα.εαν οι σημερινοι συνθετες και οργανοπαιχτες αν και πιο γρυγοροι δεν εχουν ουσια και συναισθημα ασ μην τους ακουτε.τι να κανω εγω τωρα?οχι να την πληρωνει το τετραχορδο ομως επειδη σε καποιους δεν αρεσει το στυλ των σημερινων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιτσάνης,Κυρομίτης,Δελλιάς και Βαμβακάρης μπουζουξήδες;Από κι ως πού ρε παιδιά;Έτσι είναι οι μπουζουξήδες;

Ειδικά τον Τσιτσάνη οι περισσσότεροι από δω μέσα δεν τον έχουμε ακούσει ποτέ.

Σε 5-6 κομμάτια του μόνο έχει παίξει στούς δίσκους.Πάντα άλλοι έπαιζαν.

Τάδε έφη Μαρία Γεωργακοπούλου σε συνέντευξη στούς "λαϊκούς βάρδους" τού Πάνου Γεραμάνη.

Ο δε Μητσάκης προσπάθησε να μιμηθεί τον Χιώτη(και αυτός)αλλά τα χεράκια δεν...

 

Σταματίου,Αγγέλου,Τσιμπίδης,Μακριδάκης,Λιόλιος...αυτοί μάλιστα!

 

 

Οταν ο Παπαδοπουλος με τον Καρνεζη παιξαν τα κομματια του χιωτη στη δισκογραφια για να τα τραγουδησει η Λιντα,μονο αν εβλεπες τι εγραφε επανω ο δισκος καταλαβαινες οτι δεν παιζει ο Χιωτης.

Για ποιά κομμάτια μιλάς αδερφέ; ???

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιτσάνης,Κυρομίτης,Δελλιάς και Βαμβακάρης μπουζουξήδες;Από κι ως πού ρε παιδιά;Έτσι είναι οι μπουζουξήδες;

Ειδικά τον Τσιτσάνη οι περισσσότεροι από δω μέσα δεν τον έχουμε ακούσει ποτέ.

Σε 5-6 κομμάτια του μόνο έχει παίξει στούς δίσκους.Πάντα άλλοι έπαιζαν.

Τάδε έφη Μαρία Γεωργακοπούλου σε συνέντευξη στούς "λαϊκούς βάρδους" τού Πάνου Γεραμάνη.

Ο δε Μητσάκης προσπάθησε να μιμηθεί τον Χιώτη(και αυτός)αλλά τα χεράκια δεν...

 

Σταματίου,Αγγέλου,Τσιμπίδης,Μακριδάκης,Λιόλιος...αυτοί μάλιστα!

 

Για ποιά κομμάτια μιλάς αδερφέ; ???

 

 

Φιλος μολις μπορεσω θα ψαξω να σου παραθεσω ακριβως αυτο που σου λεω για να μη στο πω κατι λαθος.Χοντρικα.Καποια στιγμη ο Χιωτης δεν ηταν δυνατο για καποιους λογους να ειναι αυτος στην ηχογραφηση των τραγουδιων και τα ηχογραφησε ο Παπαδοπουλος με τον Καρνεζη χρησιμοποιωντας τον εξοπλισμο του Χιωτη.

Τα υπολοιπα θα τα βρω για να μην σου πω τιποτα μπουρδες.Απλα το λεω για αυτους που λενε οτι δεν παιζονται καποια πραγματα στο τριχορδο.Ολα παιζονται.Αμα εισαι παιχτης ολα γινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια παιζονται ολα βρε παιδια και στα τριχορδα και στα τετραχορδα.και το καθενα ειναι οργανο με τη δικια του αξια και το δικο του ηχο.απλα το τετραχορδο σαν πιο εξελιγμενο προσφερει μερικες λυσεις παραπανω.απλο ειναι .πως το θεμα ξεκινησε με ελατωματα του μπουζουκιου και καταντησε να συχτιριζουμε η να θεοποιουμε το τριχορδο η το τετραχορδο αντιστοιχα.απορω.επισης πως καταντησε να θεοποιουμε η να απαξιωνουμε οργανοπαιχτες και συνθετες παλι αξιο αποριας ειναι..τελικα κανενας μαστορας  να φτιαχνει αηχα μπουζουκια στην αθηνα υπαρχει?να παμε να δοκιμασουμε.και ο καθενας ας παιζει και ας ακουει οποιον του αρεσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια παιζονται ολα βρε παιδια και στα τριχορδα και στα τετραχορδα.και το καθενα ειναι οργανο με τη δικια του αξια και το δικο του ηχο.απλα το τετραχορδο σαν πιο εξελιγμενο προσφερει μερικες λυσεις παραπανω.απλο ειναι .

+1000 8)

επισης πως καταντησε να θεοποιουμε η να απαξιωνουμε οργανοπαιχτες και συνθετες παλι αξιο αποριας ειναι..

Αν αναφέρεσαι σε μένα,δεν απαξίωσα κανέναν συνθέτη.Απλά δεν δέχομαι αυτούς τούς συνθέτες σαν εκτελεστές. ;)

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου