Προς το περιεχόμενο

ελαφρυ pedalboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια και χαρα σε ολο το forum!

ψαχνω για αγορα ενος pedalboard που θα ειναι σχετικα ικρο και πανω απ όλα ελαφρυ!

τωρα τροφοδοτηση δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο να εχει γιατι εχω ακουσει οτι καλυτερα τα πεταλια να τροφοδοτουνται με μπαταρια...Τι εχετε να μου προτεινετε...

 

Καλησπέρα  φίλε  NEXT IN LINE ,

 

Όντως τα pedaltrain είναι πρακτικά λόγω βάρους και επειδή σου δίνουν την δυνατότητα

να τοποθετείς τα καλώδια από κάτω χάρη στις σχισμές που έχει η σχάρα έτσι ώστε να μην σου αφαιρούν πολύτιμο χώρο για τα πετάλια .

 

Αυτό που θα σου πρότεινα να λάβεις υπ'όψιν για την επιλογή του σωστού τροφοδοτικού  

είναι τα εξής :

 

1) Το τροφοδοτικό να έχει isolated outputs ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από θέματα θορύβου . Σίγουρα μπορείς να κάνεις και την δουλειά σου και πιο οικονομικά μέσα όπως το one spot αλλά υπάρχει πάντα μια πιθανότητα αν δουλέψεις αρκετά πετάλια με αυτό να παράγει κάποιο θόρυβο ο οποίος θα οφείλεται στο daisy chain που μοιράζονται όλες οι συσκευές δηλαδή στην κοινή γείωση που όλα μοιράζονται .

 

2) Να προβλέψεις , όσο είναι εφικτό , τον αριθμό των συσκευών που υπάρχει περίπτωση να

μπουν στο pedalboard ώστε να πάρεις τροφοδοτικό με αρκετά outputs . Επίσης αυτή η πιθανή πρόβλεψη θα σε βοηθήσει να διαλέξεις και το σωστό μέγεθος του pedalboard .

 

3) Να γνωρίζεις την ποσότητα ρεύματος σε miliamper των συσκευών .

   Για παράδειγμα το T-rex Junior έχει isolated outputs αλλά η κάθε έξοδος του είναι μόνο         80 ma . Δηλαδή αν έχεις κάποιο πετάλι που χρειάζεται 300 ma το πιο πιθανό είναι να μην δουλέψει . Αντιθέτως το T-rex Chameleon έχει isolated outputs και έχει στην κάθε έξοδο 300 ma .

 

Ελπίζω τα παραπάνω να βοήθησαν κάπως την κατάσταση .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω παντως θα εριχνα μια ματια και εδω http://www.noiz.gr/index.php?topic=180651.0 οπως και εδω http://www.noiz.gr/index.php?topic=183483 ετσι για μια δευτερη σκεψη,για τι ειναι πολλα συνηθως τα λεφτα απ τα πεταλια για να διακινδυνευουν με εναν φορτιστη... κινητου.

υπάρχουν πολλές πιθανότητες να καούν με το 1spot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν πολλές πιθανότητες να καούν με το 1spot?

 

Δεν εχω (ευτυχως) προσωπικη εμπειρια,αλλα οταν το καθε πεταλι κανει 100-150 ευρω πχ,το θεωρω λογικο να ξοδεψει κανεις και την αξια ενος πεταλιου του για την σωστη τροφοδοσια ολων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνοι...για την δική μας ψυχική ηρεμία αλλά και για την αποφυγή θορύβου, όπως αναλύθηκε παραπάνω. να πάρουμε ένα ακριβό τροφοδοτικό.

 

υπάρχει όμως όντως κίνδυνος?

δεν ειρωνεύομαι,ούτε έχω κάνει κάποιο πείραμα...

απλά κι εγώ 1spot χρησιμοποιώ όπως και φίλοι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω (ευτυχως) προσωπικη εμπειρια,αλλα οταν το καθε πεταλι κανει 100-150 ευρω πχ,το θεωρω λογικο να ξοδεψει κανεις και την αξια ενος πεταλιου του για την σωστη τροφοδοσια ολων.

 

+2112

 

πχ εχετε 8 πεταλακια και εχεις δωσεις ενα 1000αρικο 100%

μην τσιγκουνευεστε αλλα 150 αντι 50 για ενα καλο τροφοδοτικο!

ο "καλος" ηχος χρειαζεται και καλα καλωδια και καλο τροφοδοτικο!

εγω πηρα το BBE Super Chrager και επαθα σοκ με το ποσο πιο "ησυχο" ηταν απο το One Spot. επισης εχω και το κεφαλι μου ησυχο γιατι τα ρευματα μας ειναι γ@μησετ@

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω πριν απο λιγες μερες πηρα ενα T Rex Chameleon και ηταν πραγματικη εκπληξη το ποσο επεσε (ή μαλλον εξαφανιστηκε) ο θορυβος που ειχα με τα επιμερους τροφοδοτικα (ακομη και με καλα "βαρια"- οχι switching),και το ποσο απολαμβανω τωρα το πολυ δυστροπο απο τροφοδοσια Nova Drive μου.

Ισως στο μελλον αν βρω ευκαιρια να το τεσταρω και σε σχεση με ενα cioks για τα οποια εχω διαβασει πολυ καλα λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο και πολύ λειτουργικό!

http://www.thomann.de/gr/trex_fuel_tank_chameleon.htm

αλλά μου φαίνονται πολλά τα 150Ε....

 

τώρα αν εξαφανίσει και τους δικούς μου θορύβους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου