Προς το περιεχόμενο

Engineering στο "Black Clouds and Silver Linings" των Dream Theater


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! :DΑφού άκουσα αρκετές φορές το καινούργιο άλμπουμ των Dream Theater Θα ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις σχετικά με την παραγωγή. Και γενικά πως σας φάνηκε ο συγκεκριμένος δίσκος αν σας άρεσε ή όχι.Γενικά κατα την δικιά μου άποψη νομίζω πως είναι αρκετά καλός δίσκος ,αν και παρατήρησα πως το μπάσο δεν ακούγεται και τόσο πολύ σε σύγκρηση με τα  άλλα όργανα  και πως σε κάποια σημεία θα μπορούσαν να παραλήψουν κάποια riffs ίσως για να μην είναι κάποια σημεία βαρετά(αυτό βέβαια ίσως έχει να κάνει και με το γεγονός ότι δεν μου αρέσουν τα πολυ μεγάλα τραγούδια πχ the count of tuscany που νομίζω οτι είναι ένα πολύ ωραίο τραγούδι θα μπορούσε να ήταν μικρότερο από 19 λεπτα). Επίσης το αγαπημένο μου τραγούδι είναι το Wither μιας και μου θυμίζει πολύ τα πιο παλιά τους τραγούδια.Και τέλος πως σας φένεται η τοποθέτηση και ο ήχος τον οργάνων.Αυτά....Θα χαρώ να ακούσω γνώμες.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας! :DΑφού άκουσα αρκετές φορές το καινούργιο άλμπουμ των Dream Theater Θα ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις σχετικά με την παραγωγή. Και γενικά πως σας φάνηκε ο συγκεκριμένος δίσκος αν σας άρεσε ή όχι.Γενικά κατα την δικιά μου άποψη νομίζω πως είναι αρκετά καλός δίσκος ,αν και παρατήρησα πως το μπάσο δεν ακούγεται και τόσο πολύ σε σύγκρηση με τα  άλλα όργανα  και πως σε κάποια σημεία θα μπορούσαν να παραλήψουν κάποια riffs ίσως για να μην είναι κάποια σημεία βαρετά(αυτό βέβαια ίσως έχει να κάνει και με το γεγονός ότι δεν μου αρέσουν τα πολυ μεγάλα τραγούδια πχ the count of tuscany που νομίζω οτι είναι ένα πολύ ωραίο τραγούδι θα μπορούσε να ήταν μικρότερο από 19 λεπτα). Επίσης το αγαπημένο μου τραγούδι είναι το Wither μιας και μου θυμίζει πολύ τα πιο παλιά τους τραγούδια.Και τέλος πως σας φένεται η τοποθέτηση και ο ήχος τον οργάνων.Αυτά....Θα χαρώ να ακούσω γνώμες.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μιας και αναφερεις την τελευταια μου πολυ καλη αγορα σε cd, θα σου πω τι σκεφτομαι...

 

Η παραγωγη ειναι οντως πολυ καλη, αν εξαιρεσεις μερικα σημεια που εμενα δεν μου καθονται καλα

1. Δεν ξερω γιατι αλλα τα τυμπανα του portnoy ακουγονται πολυ ξερα. 'Η χτυπαει αυτος ή εγω κατι κουτια που φυλαω πραγματα ειναι το ιδιο. Πολυ ατακα σε ταμπουρο και τομ, και αρκετα dry.

2. To μπασσο ειναι οντως χαμηλα, αλλα αν ακουσεις τα μπονους τρακς στο εξτρα cd του δισκου με τα ξεχωριστα καναλια audio, θα δεις πως ο ηχος αλλαζει αρκετα, με chorus, fuzz κτλ

 

Οι κιθαρες ακουγονται πολυ καλα

 

Κι εμενα δεν μου αρεσουν τα πολυ μεγαλα τραγουδια, αλλα εδω σου κρατανε το feel, και δεν κουραζεσαι με τις αλλαγες.

 

Αααα, χρησιμοποιει δυο set διφορετικα drums (ακουσε διαφορα στο 2ο κομματι ποσο πιο καθαρα και ισορροπημενα ειναι τα drums)

 

Γενικοτερα πολυ δυνατη μιξη, και τελειο master.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου