Προς το περιεχόμενο

Ακουστική μόνωση για πιάνο;;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι ο ήχος του πιάνου ταξιδεύει μέσω των τοίχων και προσπαθώ να βρω μια λύση για να απομονώσω όσο περισσότερο γίνεται τον ήχο του από τους γείτονες.

 

Μια (μερική) λύση που έχω ακούσει είναι να τοποθετήσω το πιάνο επάνω σε κάποιο ειδικό μονωτικό υλικό (όχι φελιζόλ, καουτσούκ και τέτοια...).

α. ξέρει κανείς πώς λέγεται το υλικό αυτό;

β. ξέρει κανείς που το βρίσκω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε mscmkr,  μια λυση ειναι να βαλεις πετροβαμβακα σε ολο το δωματιο.

και μετα γυψοσανιδα.

Μια αλλη λυση ειναι να παρεις ηλεκτρικο πιανο με ακουστικα  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα αντικραδασμικά ελαστικά δάπεδα για "βιομηχανική" χρήση που μπαίνουν συνήθως κάτω από μηχανήματα. Το υλικό νομίζω αλλάζει ανάλογα τον κατασκευαστή, οπότε καλύτερα να κάνεις search στο net για "αντικραδασμικά ελαστικά δάπεδα" ή "αντικραδασμικά δάπεδα".

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μπορείς να "φτιάξεις" μια πλωτή εξέδρα και πάνω σε αυτήν να τοποθετήσεις το πιάνο. Να χρησιμοποιήσεις δηλαδή ένα κομμάτι κόντρα πλακέ (αρκετά μεγάλο ώστε να είναι σταθερό) στηριγμένο πάνω σε ελλαστικά εφέδρανα (ακριβά αλλά μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια την φυσική συχνότητα συντονισμού και να πετύχεις τα επιθυμητα decoupling αποτελέσματα) ή σε πλάκες πεπιεσμένου πετροβάμβακα δαπέδου >80κ/μ3 (πιο φθηνό αλλά δύσκολο-αδύνατο να υπολογιστεί η αποτελεσματικότητα του).

 

ελαστικά εφέδρανα αλλά και πληροφορίες μπορείς να βρεις από την vibro http://www.vibro.gr/

 

λύσεις όπως mass load vinyl (σε ρολά) δεν πρόκειται να προσφέρουν κάτι....

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου