Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση για ντραμς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα  «παιδια»

 

Εδω και καιρο σκεφτομουν να φτιαξω στο υπογειο ενα δικο του χωρο για να παιζει ντραμς χωρις να ενοχλει τους γειτονες και να μειωθει η <<βαβουρα>> που ακουγεται στην πολυκατικοια . Eιχα αρχισει να ψαχνω για μαστορα για να μου φτιαξει ενα κλειστο δωματιο (16 τετραγωνικων 4,5 x 3,5) με ενα πραθυρο μηκους 3,5m επι 50cm. Τελικα βρηκα εναν που μου ζήτησε για τη δουλεια με 800 ευρω. Ηρθε λοιπον την Τεταρτη μαζι με το βοηθο του και ξεκινησαν, ενώ την Πεμπτη ειχαν τελειωσει τις εργασιες.

Την Παρασκευη ο γιος μου δοκιμασε να παιξει με τη ντραμς του και παλι ακουγοταν...δηλ μειωθηκε πολυ λιγο o ηχος (θυμιζω πως εχει φτιαχτει με μια γυψο-σανιδα πετροβαμβακα και αλλη μια γυψοσανιδα 7 εκατοστα συνολικα). Πηγα σημερα το Σαββατο σε ενα ηχομονωτικο καταστημα γι να ρωτησω και μου ειπαν οτι με 1500-2000 ευρω θα του βαλω κατι πραγματα...δεν θυμαμαι την ακριβη ονομασια τους ...και μου ειπε πως και πάλι το αποτελεσμα δεν ειναι σιγουρο....

 

Η γυναικα μου ειπε μια ιδεα...να βαζαμε 2 μοκετες κατω (ειναι με το τσιμεντο του) και να τοποθετουσαμε τη ντραμς πανω σε ξυλα....

Πιστευετε θα εχει αποτελεσμα?

 

Τι αλλο μου προτεινετε να κανω για να μειωσω τον ηχο οσο περισσοτερο μπορω με πραγματα που εχω στο σπιτι ή με λιγα λευτα (κατι οικονομικο που να εχει και καποιο αποτελεσμα);

 

Ευχαριστω

Με εκτιμηση 

Ιωαννης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για,

 

εχω κανει ηδη δυο studio(οχι μονος) και για να στα πω απλα,χρειαζεσαι αρκετα περισσοτερη μονωση,οπως θα καταλαβες και μονος σου.

Εχω βαλει μια στρωση μετροβαμβακα 100αρι (υπαρχουν δυο τυποι απο οτι θυμαμαι,πυκνος και αραιος,ο πυκνος τον αναφερουν ωσ 100αρι),μετα εβαλα πεπιεσμενο ξυλο οχι απαραιτητα πολυ χοντρο (απο 1,2 ως 1,8)μετα ξανα μια στρωση πετροβ.(100αρι)και μετα ξανα μια στρωση πεπιεσμενο ξυλο(ειναι πιο φτηνο απο γυψοσανιδα,ουσιαστικα παλιοξυλο ειναι),και ετοιμο το μιλφει χαχαχαχα.

Αυτο το σαντουιτς υλικων ειναι παντου εκτοσ απο το πατωμα που εβαλα μια στρωση γιατι δεν με επερνε στο υψος(εχω δοκαρια στο ταβανι και με ζοριζαν)αλλα αμα σε παιρνει βαλε παντου δυο στρωσεις(το τελειο ειναι τρεις και δεν θα ακουγεται τιποτα απο εξω).

Για να λεσ οτι φωναξες μαστορες για τη δουλεια μαλλον ηθελες να κανεις σωστη δουλεια.

Δεν ειναι απολυτος τιποτα να το κανεις μονος σου αν εχεις χρονο και πιανουν λιγο τα χερια σου.

Φαντασου εχεις ηδη μια στρωση(καλη η κακη anyway)πανω σε αυτη στερεωσε μια στρωση πετροβ.με ψιλα καρφακια και μετα αλλη μια στρωση το υλικο που θελεις(που θα στηριχτει

φυσικα στη προηγουμενη στρωση σου)προσοχη στα στηριγματα(πολυ πιθανο και με απλες βιδες γυψοσανιδας,ξυλοβιδες θα κανεισ τη δουλεια σου).

Μετα εβαλα και ρικοφον οχι παντου για τι ειναι ακριβο,σε επιλεγμενα σημεια,στη τυχη.

Αυτο μαλλον ειναι το υλικο που δε θυμασαι.

Με δυο στρωσεισ που εχω,εξω ακουγεται σα να εχει καποιος μεσα ενα στερεοφωνικο αρκετα δυνατα,ενω βαρανε τυμπανα κιθαρεσ μπασα χαμος.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω και εγω τι εκανα μηπως καταφερω και σε βοηθησω.εφτιαξα διπλο τοιχο αλφα μπλοκ και το σαντουιτς ειναι αλφα μπλοκ πετροβαμβακας κενο καμια 6-7ποντους πετροβαμβακας αλφα μπλοκ(εσυ βαλε γυψοσανιδα γτ νομιζω οτι δεν σε παιρνει για αλφα μπλοκ)και ετοιμαζω τωρα ενα πλωτο δαπεδο που θα αποτελειται απο ξυλινα δοκαρια λαστιχο η καουτσουκ πετροβαμβακα κοντρα πλακε για κλεισιμο και απο πανω χοντρο χαλι η χοντρη μοκετα κατι αντιστοιχο θα κανω και στο ταβανι.πορτα θα φτιαξω μια ξυλινη για αρχη και μεσα στο κουφωμα θα βαλω πετροβαμβακα.βεβαια μπορει να χρειαστει να βαλω και δευτερη πορτα με αντιθρτη φορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος

στο αλλο στουντιο που εκανα το πατωμα ειναι στον αερα.

εβαλα σανιδια 10cmχ10cm  ανα μισο μετρο τα οποια στο πατωμα πατανε πρωτα πανω σε σαμπρελα απο λαστιχα,μετα απλωσα παντου ενδιαμεσα αμμο και τελος επανω εβαλα ξυλο 5 ποντους που και αυτο ακουμπαει στα σανιδια με σαμπρελα,τελος μια μοκετα και ετοιμος.

δεν καταλαβαινεις οτι βαρανε τυμπανα μηδεν κραδασμος.

δευτερη πορτα ειναι must.εκτος αν η μια που θα κανεις ειν 20 ποντους.

εχω μια σαν αυτη που λες γυρω στουσ δεκα ποντους αλλα μονη τησ δεν κανει και πολλα,μου περισευε μια ασφαλειας και την εβαλα απο εξω και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου