Προς το περιεχόμενο

σαμπλαρισμενο συναισθημα υπαρχει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαμπλαρισμενοι ηχοι, virtual μουσικα οργανα, virtual συμφωνικες ορχηστρες, απο τα αναλογικα στα virtual αναλογικα, virtual drums, virtual πιανα και ο καταλογος δεν τελειωνει....ολα εγιναν virtual.

 

Με εχει πιασει μια μικρη μελανγχολια ρε παιδια

Καθε φορα που ακουω ενα μουσικο κομματι πολες φορες χανω το νοημα, για τον απλουστατο λογο οτι καθομαι και αναλογιζομαι αν αυτο που ακουω ειναι γραμμενο σε εναν PC ή μια ομαδα μουσικων (εστω και ενας ενας μεσα σε ενα στουντιο) καθισαν και εβγαλαν τα συναισθηματα τους παιζοντας μουσικη και χρωματιζοντας αναλογα την μελωδια.

 

Και καλα η ηλεκτρονικη μουσικη ενταξει σε ολους μας αρεσει...και δεν υπαρχει αλλος τροπος να την παραγεις, αυτο που δεν αντεχω ειναι οτι οταν μυριζομαι οτι μια μπαντα σε ενα CD που ακουω ουσιαστικα ειναι ενα συνοθυλευμα ηλεκτρονικης σαμπλαρισμενης μουσικης, και αυτο εχει αρχισει να μου την δινει λιγακι.

 

Ξερω τι θα μου πειτε

-με 3 λεξεις- Μειωμενο κοστος παραγωγης

 

Οσα velocity και να εχεις σε ενα πληκτρολογιο και δεν ξερω ποσα εκατονταδες χιλιαδες εφε, το συναισθημα δεν γινεται να το σαμπλαρεις.... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαμπλαρισμενοι ηχοι' date=' virtual μουσικα οργανα, virtual συμφωνικες ορχηστρες, απο τα αναλογικα στα virtual αναλογικα, virtual drums, virtual πιανα και ο καταλογος δεν τελειωνει....ολα εγιναν virtual.

 

Με εχει πιασει μια μικρη μελανγχολια ρε παιδια

Καθε φορα που ακουω ενα μουσικο κομματι πολες φορες χανω το νοημα, για τον απλουστατο λογο οτι καθομαι και αναλογιζομαι αν αυτο που ακουω ειναι γραμμενο σε εναν PC ή μια ομαδα μουσικων (εστω και ενας ενας μεσα σε ενα στουντιο) καθισαν και εβγαλαν τα συναισθηματα τους παιζοντας μουσικη και χρωματιζοντας αναλογα την μελωδια.

 

Και καλα η ηλεκτρονικη μουσικη ενταξει σε ολους μας αρεσει...και δεν υπαρχει αλλος τροπος να την παραγεις, αυτο που δεν αντεχω ειναι οτι οταν μυριζομαι οτι μια μπαντα σε ενα CD που ακουω ουσιαστικα ειναι ενα συνοθυλευμα ηλεκτρονικης σαμπλαρισμενης μουσικης, και αυτο εχει αρχισει να μου την δινει λιγακι.

 

Ξερω τι θα μου πειτε

-με 3 λεξεις- Μειωμενο κοστος παραγωγης

 

Οσα velocity και να εχεις σε ενα πληκτρολογιο και δεν ξερω ποσα εκατονταδες χιλιαδες εφε, το συναισθημα δεν γινεται να το σαμπλαρεις.... :cry:[/quote']

 

Μήπως σου ήρθε το χαρτί να παρουσιαστείς για τη θητεία σου;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ χρησιμοποιουν virtual οργανα (η samples) στο βαθμο που λές....

 

Ισα -ισα τα τελευταια χρονια η μουσικη εχεις γινει ολο και περισσοτερο ...back to the sixties... :lol:

 

Τα virtual οργανα περισσοτερο χρησιμευουν στην παρασκευη..ντεμο (τουλαχιστον ετσι τα χρησιμοποιω εγω & αρκετοι αλλοι που .. ανηκουν σε μπαντες) η οπως πολυ σωστα ειπες σε instrumental & ηλεκτρονικη μουσικη .. :wink:

 

Παντως αν ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ εχει συναισθημα,με οτι και να φτιαξει τη μουσικη του,συναισθημα θα βγει... :wink:

 

Δε φταιει ποτε το ΜΕΣΟΝ αλλα ο χρηστης του για το τελικο αποτελεσμα (π.χ drum machines χρησιμοποιουσε ο Prince ,drum machines & η....Sabrina :lol: το αποτελεσμα ομως δεν ηταν..ακριβως το ιδιο :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενα cd του μποτσελλι με ντουετα (celine dion κ.α.)η συμφωνικη ειναι απο gigastudio.η εκφραση ειναι υπερβολικα κοντα στην πραγματικοτητα.τον παραδεχομαι τον νθρωπο που καθισε και εκανε ολη αυτη την δουλεια....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk

Ναι ενταξει συμωνω εν μερη μαζι σου,

παντως αν και δεν εχω ασχοληθει ποτε με την παραγωγη μουσικης οπως εσυ, εχω την εντυπωση ομως οτι η προσπαθεια σου παραγοντας μουσικη (σε ενα PC) η συνεχης προσπαθεια θα ειναι και βασικη πιστευω οτι αυτο που γραφεις να μοιαζει αληθινο.

 

Εχει διαφορα με την προσπαθεια να το κανεις να μοιαζει αληθινο απο το να ειναι, δεν νομιζεις οτι μενει λιγος χωρος για το συναισθημα?

 

Τωρα για τις μεγαλες τις μπαντες που εχουν χοντρη τσεπη σιγουρα εχουν την ικανοτητα να κανουν και ακριβες παραγωγες-οχι παντα-

 

Ελα ντε ομως οτι ολοι δεν εχουν την ιδια ικανοτητα και εσυ το ξερεις καλυτερα απο μενα. Και το αποτελεσμα φτανει σε εμας....που αν λιγο σχετικος εισαι με την μουσικη λιγο λεμε την κομπιουτεριλα την μυριζεις απο 100 μετρα μακρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συνεχης προσπαθεια θα ειναι και βασικη πιστευω οτι αυτο που γραφεις να μοιαζει αληθινο.

 

να σου πω,προσωπικα προσπαθω να ΜΗΝ ακουγεται "αληθινο" αυτο που φτιαχνω με το pc, αλλα περισσοτερο σαν αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειναι δηλ. μουσικη φτιαγμενη σε pc.

 

οι παραγωγες με "ψευτικα" βιολια,πνευστα κτλ μου ακουγονται επιοικως αστειες.. :lol:

 

παντως επιμενω οτι το "συναισθημα" δεν χανεται ,αν βεβαια το εχεις ,και βεβαια εχεις και πραγματικα ταλεντο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω' date='προσωπικα προσπαθω να ΜΗΝ ακουγεται "αληθινο" αυτο που φτιαχνω με το pc, αλλα περισσοτερο σαν αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειναι δηλ. μουσικη φτιαγμενη σε pc.

 

οι παραγωγες με "ψευτικα" βιολια,πνευστα κτλ μου ακουγονται επιοικως αστειες.. :lol:

 

[/quote']

 

 

αυτο ακριβως λεω και εγω. Αμα γραφεις μουσικη που μονο σε ενα PC μπορεις να το κανεις εχει καλως.

 

Κιθαρες, βιολια, κρουστα, πνευστα, τριγωνα για τα καλαντα.... ε δεν μπορω να τα ακουω ρε παιδια απο ενα πληκτρα.....βιρτουοζο. Τουλαχιστον το δικο μου το αυτι το καταλαβαινει αμεσως.

 

Και κατι αλλο.

Ποσοι μουσικοι εχουν αρχισει και πεινανε επειδη δεν βρισκουν δουλεια ουτε σε στουντιο. Τους την εφαγε την θεση το ψηφιακο βιολι...... αλλα τελος παντων αυτη ειναι αλλη ιστορια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, φίλε disco αν είσαι όντως 47 ετών (κατ' ελάχιστο), μου κάνει εντύπωση το ότι σκέφτεσαι τόσο συναισθηματικά. Μπορεί σε ορισμένες σύγχρονες παραγωγές να μυρίζεις την κομπιουτερίλα από μακρυά, αλλά (επειδή τα τελευταία δύο χρόνια έκανα άλλη μία βόλτα στη δισκογραφία των sixties), δεν σου κρύβω ότι μύρισα πολλά άλλα πράγματα, πολύ πιο ενοχλητικά από την κομπιουτερίλα (ο νοών νοήτω).

 

Για κάποιους, τα κομπιούτερ είναι lifestyle. Για άλλους είναι εργαλείο δουλειάς, όπως στην περίπτωση του SF. Για εμένα και για άλλους είναι πηγή έμπνευσης καθώς μας βάζουν σε μία συγκεκριμένη νοοτροπία δουλειάς που μας ενδιαφέρει περισσότερο από το πνεύμα της "αδελφότητος των μουσικών" που υπάρχει στις μπάντες και ειδικότερα στις μπάντες παλαιότερων εποχών.

 

Κάποτε είχαν ρωτήσει τον μεγάλο της folk "Βig Βill Βrody" αν ακούει καθόλου μουσική που δεν είναι folk. Υποτίθεται ότι είχε απαντήσει "It's all folk music, i' ve never heard no horse playing it".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο post για μένα...

 

Κι εγώ επίσης όταν γράφω στον Η/Υ χρησιμοποιώ όσο περισσότερο την τεχνολογία, για να βγάλω κάτι διαφορετικό από αυτά που παίζω με μια "φυσική" μπάντα.

 

Από την άλλη, θεωρώ πως χάνεται μεγάλο μέρος του συναισθήματος όταν δεν έχεις στο τελικό αποτέλεσμα την προσωπικότητα διαφόρων μουσικών, που καθείς με το όργανο του δίνει το "κάτι παραπάνω".

 

Ίσως η αλληλεπίδραση με ανθρώπους δημιουργεί αυτό το αδιόρατο "κάτι παραπάνω" στον τομέα του συναισθήματος και του μουσικού αποτελέσματος- ναι μεν απροσδιορίστο, αλλά εν τέλει ένα σύνολο που είναι πολύ περισσότερο από το άθροισμα των μερών...

 

Εξ΄ου και η αγάπη μου για τα τζαμαρίσματα, έστω και αν δεν υπάρχει ο στόχος και η συγκέντωση που διακρίνει της προσωπικές συνθετικές μας προσεγγίσεις...

 

Κατά συνέπεια, με εξαιρέσεις φυσικά, θεωρώ αναντικατάστατη την φυσική παρουσία των μουσικών- τουλάχιστον σε αυτά που μου αρέσει να ακούω. Θεωρώ πιο φτωχό το αποτέλεσμα- όχι από όλες τις έννοιες, αλλά από την πλευρά της ποικιλομορφίας των συναισθημάτων (και πάντα υπό ιδεατές συνθήκες φυσικά).

 

Κάθε αντίθετη γνώμη δεκτή και σεβαστή βέβαια- άλλωστε, σε στιγμές με ενθουσιάζει η ηλεκτρονική μουσική...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου