Προς το περιεχόμενο

Παρασιτικός ήχος σε ψηφιακό πιάνο YAMAHA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

Εδώ και 1,5 χρόνο έχω αγοράσει ένα ψηφιακό πιάνο YAMAHA CLP-545 από Νάκα (στα υπόψιν ότι έχει 5 χρόνια εγγύηση από την ημερομηνία αγοράς) το οποίο χρησιμοποιώ στην εκμάθησή πιάνου.

 

Το θέμα: όποτε ανοίγω το πιάνο, ακούγεται ένας μη περιοδικός, χαμηλής έντασης παρασιτικός ήχος υψηλής συχνότητας (ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι). Δεν είναι πολύ δυνατός αλλά ούτε πολύ χαμηλός σε σημείο να μην τον αντιλαμβάνεται το αυτί. Ο ήχος εξαφανίζεται όταν συνδέω τα ακουστικά, ενώ στα ακουστικά δεν ακούγεται το παράσιτο. Μάλλον θα είναι από τον ενισχυτή των κανονικών ηχείων;

 

Δε νομίζω να μου το έκανε παλαιότερα αυτό (απλά είναι τέτοιος ο ήχος, που όταν τον ακούς συνέχεια τον συνηθίζεις και δεν μπορείς να καταλάβεις αν πρόκειται για δική σου εμβοή ή ήχο από τα μεγάφωνα  :P )

 

Η ερώτησή μου, πριν αποφασίσω αν θα επικοινωνήσω με Νάκα:

- έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή στα υπόψιν του, το τι μπορεί να φταίει κι αν μπορώ να το διορθώσω χωρίς να ανοίξω το πιάνο ή χάσω την εγγύηση;

- αν ξεκινήσω διαδικασία επιδιόρθωσης ή αντικατάστασης με Νάκα, τι γίνεται με τη μεταφορά του οργάνου; Θα χρεωθώ μεταφορικά; Το λέω γιατί δεν έχω ούτε αυτοκίνητο, να πούμε ότι θα το παραδώσω εγώ, ενώ μιλάμε για μεγάλο και βαρύ "πράμα".

 

Αυτά για τώρα  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου