Προς το περιεχόμενο

(D.I.Y. ) custom MKM guitar


mkm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ψιλοασχολούμαι με ξυλουργικά κλπ είπα να δοκιμάσω να φτιάξω μια κιθάρα σε δικό μου σχέδιο, καθαρά για εμένα, με το πάχος του μπράτσου που θέλω, καμπύλες, contouring, logo κλπ.

Όρεξη υπήρχε, pro εργαλεία κλπ άφθονα και είπα να το βάλω μπροστά.

Αφού έκανα τις απαραίτητες web έρευνες, σχέδια και προμήθειες και μετά από περίπου ένα χρόνο.....έτοιμη!!!

 

ΜΚΜ custom guitar από 'μένα για 'μένα.

 

Μαόνι σώμα, bolt-on μαόνι μπράτσο, έβενος ταστιέρα, kent armstrong pups, prs wiring (5 position rotary), 24.75'' κλίμακα.

 

Τώρα έχει wraparound αλλά την τρύπησα προκειμένου να μπορώ να βάζω και tru-body γέφυρα...

 

Είπα να την κάνω bolt-on και να φτιάξω δύο μπράτσα, ένα λεπτό και ένα πιο παχύ για να αλλάζω...

mkm_1.JPG.6ddef7546dcf672535166cb0844dc890.JPG

mkm_2.JPG.0656f816d7a31d13ec0677f0dcc6c416.JPG

mkm_3.JPG.1fade1ad992be1bb308e805bed7682e2.JPG

mkm_4.JPG.a4c730a4e6785686af3aca697d6ed199.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε φίλε.. Κάτι αντίστοιχο ήθελα να κάνω και εγώ για μπάσο αλλά που λεφτά και χώρος... Θέλουμε και κλιπάκια όμως να δούμε πως λαλεί το εργαλείο!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΩΩΩΩ ΡΕ ΜΑΓΚΑ!!!!

Εισαι ωραιος. Εισαι πολυ ωραιος! Το σχεδιο ειναι τοσο προτοτυπο και ταυτοχρονα τοσο μαματο που ανετα θα μπορουσε να βγανει σε σειρα εταιριας.

Για το pickguard τι να πει κανεις. Τα σπαει και τα ξανακολαει για να τα ξανασπασει  ;D

 

Θελω μια ποσο παει???

 

Αληθεια πως παιζει?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλιπάκια δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν έχω εξοπλισμό για recording. Ούτε καν μικρόφωνο.

 

Θα προσπαθήσω να το κανονίσω όμως...

 

(είναι κανένας Παγκράτι μεριά?)

 

Και ναι....το έχω κάνει και με μπάσο αλλά αυτό θα είναι άλλο θέμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρώμα είναι λευκό-cream με μπλέ πέρλα αλλά δεν φαίνεται καλά στις φωτο

 

Εδώ φαίνεται λίγο.

mkm_8.JPG.39aac2c310d2e6dfb6a525e5cfae9b67.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μπραβο για τον χρονο και το μερακι που φαινεται πως εβαλες για να την φτιαξεις.Το αποτελεσμα σιγουρα σε δικαιωνει πολυ ομορφο οργανο και πολυ ιδιατερο σχημα και εμπορικο οπως προειπε και καποιος φιλος.περιμενουμε κλιπακια για να δεσει η παρουσιαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ θα το θελα να επιαναν τα χερια μου σε κατασκευες. Θα μου αρεσε να μαθω καπου κατασκευη οργανων αλλα τσαμπα χρονος με την αμπαλία μου.

 

Συγχαρητήρια φίλε μου, δε γνωρίζω από κιθάρες αλλα είναι πανεμορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου κι από μένα φίλε, χαρά στο κουράγιο σου! Η κιθάρα είναι πανέμορφη και φαντάζομαι παίζει εξίσου καλά! Και πάλι μπράβο! Περιμένω πάντως να δώ και το μπάσσο!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου