Προς το περιεχόμενο

Σειρά πεταλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αλλάξω σε πετάλια. Μπορώ να έχω λιγη βοήθεια σχετικά με τη σειρά που πρέπει να τα βάλω στο pedalboard? Είναι τα εξής

 

Sansamp Bass Driver DI

Ehx Memory Man Delay

Boss Bass Chorus

Boss Bass Synth

Boss Loop Station

EBS MultiComp

EBS Tremolo

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πριν το έβαλα  ;)

 

χαχα σορυ εννοω ακριβως πριν απο το memory man, :D

 

EBS MultiComp

Sansamp Bass Driver DI

Boss Bass Synth

EBS Tremolo

Boss Bass Chorus

Ehx Memory Man Delay

Boss Loop Station

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Απο ότι παρατηρώ τα πιο βρώμικα πετάλια πάνε στην αρχή; το θέμα είναι πως θέλω αυτά που πατάω πιο συχνά να είναι στην κάτω σειρά για εύκολη πρόσβαση (το drive ας πούμε) ενω πχ ο κομπρέσσορας είναι μόνιμα ανοικτός γιαυτό θα τον έχω στην πάνω αριστερά γωνία... Απο πλευράς χρήσης θα τα ήθελα κάπως έτσι

pedalboard.jpg

Είναι εντελώς λάθος, θα χαλάει το σήμα? Το Loop station πρέπει να πάει τελευταίο ώστε να περνάει το κάθε εφφε πρίν απο αυτό? Συγνώμη για την ασχετοσύνη αλλά με την πεταλιέρα δεν είχα τέτοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κι εγω καπως σαν τον elavd θα τα εβαζα, αλλα ειναι και θεμα γουστου, τι ηχο θελεις να βγαλεις. οσον αφορα την τοποθετηση στο χωρο, χρησιμοποιησε λιγο μεγαλυτερα καλωδια και βαλε τα πεταλια οπως σε βολευουν. κανε κανα πειραμα ομως με τη σειρα πριν αποφασισεις αν προκειται να κοψεις τιποτα george l

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EBS MultiComp

Sansamp Bass Driver DI

Boss Bass Chorus

Boss Bass Synth

EBS Tremolo

Ehx Memory Man Delay

Boss Loop Station

 

 

H δικιά μου πρόταση (προσοχή, μιλάω εκ πείρας - είμαι βέβαιος ότι το καλύτερο αποτέλεσμα είναι έτσι):

 

EBS MultiComp (ή και μετά το Βass Synth μιας και αυτό πρέπει οπωσδήποτε να ανιχνεύει δυναμικές του παιξίματος που το Comp τις "πνίγει")

Boss Bass Synth

Sansamp Bass Driver DI

Boss Bass Chorus

Ehx Memory Man Delay

EBS Tremolo

Boss Loop Station

 

Bέβαια: (α) Τι κάνει ένας μπασίστας με τόσα πετάλια, δεν το γνωρίζω... αν τα επιθυμείς πράγματι όμως, είμαι ο τελευταίος που θα σε εμποδίσει.

 

(β) Το Memory Man έχει ήδη chorus...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bέβαια: (α) Τι κάνει ένας μπασίστας με τόσα πετάλια, δεν το γνωρίζω... αν τα επιθυμείς πράγματι όμως, είμαι ο τελευταίος που θα σε εμποδίσει.

 

(β) Το Memory Man έχει ήδη chorus...

Δουλεύει τον κόσμο :) Το μόνο πετάλι που είναι καινούργια προσθήκη είναι το τρέμολο κ το loop station που προορίζεται για self jamming... Τα υπόλοιπα όσο περίεργο κ να ακούγεται χρησιμοποιούνται κανονικά σε κομμάτια. Το ξέρω τπ ΜΜ έχει ένα chorus/tremolo απλά με το σκέτο chorus βολεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Bέβαια: (α) Τι κάνει ένας μπασίστας με τόσα πετάλια, δεν το γνωρίζω...

 

Σιγά τα πολλά πετάλια!  ;D

 

Έχει ακόμη δρόμο μπροστά του ;)

 

Πάντως εγώ θα πρότεινα να κάνεις το εξής. Θα πάρεις ένα true bypass box (κάτι σαν αυτό http://www.jampedals.com/truebypass.htm) και θα βάλεις τα πετάλια με αυτή τη σειρά:

 

EBS Multicomp - Bass Driver - TBB - Boss Loop Station και στην λούπα του box θα βάλεις τα υπόλοιπα Βass Chorus - Bass Synth - Tremolo - Memory Man

 

Γιατί αποδεδειγμένα το Memory Man αλλά και το Bass Synth που έχουν πέσει στα χέρια μου κόβουν low end ακόμη και κλειστά ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου