Προς το περιεχόμενο

Σειρά πεταλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.. το θέμα είναι πως θέλω αυτά που πατάω πιο συχνά να είναι στην κάτω σειρά για εύκολη πρόσβαση (το drive ας πούμε) ενω πχ ο κομπρέσσορας είναι μόνιμα ανοικτός γιαυτό θα τον έχω στην πάνω αριστερά γωνία... 

Είναι εντελώς λάθος, θα χαλάει το σήμα? Το Loop station πρέπει να πάει τελευταίο ώστε να περνάει το κάθε εφφε πρίν απο αυτό? Συγνώμη για την ασχετοσύνη αλλά με την πεταλιέρα δεν είχα τέτοια θέματα.

 

μπορεις ανετα να φτιαξεις δικα σου καλωδιακια στα παρακατω μετρα και να τα εχεις οπως ακριβως θες.

ετσι πχ ;) (σορυ για το προχειρο σκιτσο)

 

pedalboard.jpg

 

 

 

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά τα πολλά πετάλια!  ;D

 

Έχει ακόμη δρόμο μπροστά του ;)

 

Πάντως εγώ θα πρότεινα να κάνεις το εξής. Θα πάρεις ένα true bypass box (κάτι σαν αυτό http://www.jampedals.com/truebypass.htm) και θα βάλεις τα πετάλια με αυτή τη σειρά:

 

EBS Multicomp - Bass Driver - TBB - Boss Loop Station και στην λούπα του box θα βάλεις τα υπόλοιπα Βass Chorus - Bass Synth - Tremolo - Memory Man

 

Γιατί αποδεδειγμένα το Memory Man αλλά και το Bass Synth που έχουν πέσει στα χέρια μου κόβουν low end ακόμη και κλειστά ;)

 

Βασικά έλεγα να πάρω αυτο το bypass

http://www.prosoundcommunications.com/english/xotic/effects/x_blender/

και να τα περνάω όλα λούπα από αυτό! Έχει ακόμα επιλογή Dry/Wet που δίνει ποικιλία ήχων... Είναι καλύτερο το jam?

Αν και στο delay παίζω μόνο πάνω στις 2 κάτω χορδές που δεν είναι μπάσες έτσι κ αλλιώς έχεις κάποιο άλλο delay να προτίνεις που είναι καλύτερο? Ξέρεις κ κάποιο καλύτερο synth γιατί σε αυτό θέλω οπωσδήποτε όλες τις συχνότητες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έλεγα να πάρω αυτο το bypass

http://www.prosoundcommunications.com/english/xotic/effects/x_blender/

και να τα περνάω όλα λούπα από αυτό! Έχει ακόμα επιλογή Dry/Wet που δίνει ποικιλία ήχων... Είναι καλύτερο το jam?

Αν και στο delay παίζω μόνο πάνω στις 2 κάτω χορδές που δεν είναι μπάσες έτσι κ αλλιώς έχεις κάποιο άλλο delay να προτίνεις που είναι καλύτερο? Ξέρεις κ κάποιο καλύτερο synth γιατί σε αυτό θέλω οπωσδήποτε όλες τις συχνότητες...

 

 

To θέμα είναι ένα πετάλι να μη σου χαλάει το σήμα όταν είναι κλειστό, από εκεί και πέρα είναι άλλο θέμα. Delay σχεδιασμένο αποκλειστικά για μπάσο δε νομίζω να υπάρχει, όσο για το Bass synth εγώ το θεωρώ το χειρότερο bass synth που κυκλοφορεί. Δες το καινούργιο της Electro Harmonix που βγήκε τώρα σε ποιο compact έκδοση και με 9v τροφοδοσία.

 

Το x blender στην ουσία είναι μια active έκδοση ενος true bypass box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς το Bass MicroSynth?

 

Nαι, το καινούργιο όμως

 

212799.jpg

 

 

Μετά άλλες λυσεις είναι το Deep impact της AKAI το οποίο όμως σταμάτησε να βγαίνει πριν 2 χρόνια και τώρα πιάνει τρελές τιμές

 

akai.jpg

 

Και το B:Assmaster

 

bassmaster.jpg

 

To οποίο είναι fuzzosynth με octaver και αρκετά τρελό πετάλι

http://www.tonefactor.com/proddetail.php?prod=Bassmaster&cat=95

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έβαζα πρώτο το tuner της Boss έτσι ώστε να λειτουργήσει σαν buffer για να οδηγηθεί το σήμα σου σωστά μέσα σε όλο αυτό το καλωδιομάνι ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έβαζα πρώτο το tuner της Boss έτσι ώστε να λειτουργήσει σαν buffer για να οδηγηθεί το σήμα σου σωστά μέσα σε όλο αυτό το καλωδιομάνι ;) ;) ;)

 

Άκυρο, μόλις πρόσεξα το loop station το οποίο θα κάνει την ίδια δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, το loop station πρέπει να παραμείνει οπωσδήποτε τελευταίο γιατί αλλιώς, δεν θα ηχογραφεί ήχο με εφφέ αλλά σκέτο. Θα bufferιάζει το σήμα ξανά στο τέλος και θα το βοηθάει να συνεχίσει το... ταξίδι του. Ούτως ή άλλως όμως, έχεις τόσα Boss με bufferings που γίνεται ένας μίνι πανικός (για να μην αναφέρω καν την DI δυνατότητα του SansAmp...)

 

Kατά τα άλλα, εμμένω ασυζητητί (προσωπικά) στην αρχική μου πρόταση, ειδικά με το bass synth πρώτο και οπωσδήποτε με το τρέμολο τελευταίο όλων πριν το loop station (όταν είναι on και τα δυο, είναι πάντα χίλιες φορές καλύτερο να "τρεμολιάζεται" το delay παρά το ανάποδο - το τρέμολο χάνεται μέσα στο delay, είπαμε ότι μιλάω εκ πείρας).

 

Η λούπα με κάποιο true bypass box με δυο αλυσίδες, πχ. αυτό της Toadworks (http://www.toadworksusa.com/RB.html), φαίνεται καλή λύση, οπότε θα το άλλαζα σε αυτό:

 

Boss Bass Synth --> EBS MultiComp --> Toadworks --> Boss Loop Station

 

λούπα Α του Toadworks: Sansamp Bass Driver DI

λούπα Β του Toadworks: Boss Bass Chorus --> Ehx Memory Man Delay --> EBS Tremolo

 

Αυτό θα σου επιτρέπει και να περνάς με το πάτημα ενός κουμπιού από τον chorused/delayed/tremolo-ed ήχο σου κατευθείαν στον βρώμικο (Bass Driver) ή στον καθαρό, χωρίς να χορεύεις κλακέτες δεξιά - αριστερά κλείνοντας & ανοίγοντας εφφέ.

 

Ιδού και το Toadworks για να καταλάβεις τι εννοώ: RB.gif

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου