Προς το περιεχόμενο

roland juno-g ή roland stage;


zozeta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Τα Juno G και Juno Stage, είναι απ' όσο ξέρω πάνω κάτω τα ίδια... Η βασική διαφορά είναι ότι το Stage έχει 76 πλήκτρα, ενώ το G έχει 61. Επίσης το Stage έχει λίγο περισσότερους έτοιμους ήχους, ενώ το G λίγο περισσότερα κουμπάκια για πείραγμα ήχων. Εγώ θα έπαιρνα το G.

Για περισσότερες λεπτομέρειες πας στο youtube και γράφεις "Juno G demo" ή "Juno Stage demo" για να μάθεις περισσότερα για το καθένα αντίστοιχα.

 

Τώρα το M50 τώρα έχει λίγο καλύτερους ήχους από το X50,

έχει sequencer για να γράφεις τραγούδια με πολλά όργανα,

έχει chord memory (4 κουμπάκια που τα προγραμματίζεις και παίζουν συγκεκριμένα ακόρντα όταν τα πατάς),

καλύτερα πλήκτρα και πιο γερή κατασκευή

και πολύ πιο εύκολο menu και χειρισμό λόγω της οθόνης αφής.

Το μόνο βασικό που λείπει και από τα δύο (και το έχει μόνο το M3) είναι το sampler.

Εγώ θα έπαιρνα το Μ50 (σε σύγκριση με όλα τα προηγούμενα) είναι το πιο ολοκληρωμένο synth κατά τη γνώμη μου. Μπορείς να βρεις τα αντίστοιχα demo στο youtube όπως και για τα Juno.

 

Τέλος τα Juno έχουν λίγο καλύτερους φυσικούς και έτοιμους ήχους από τα M50-X50, ενώ τα Μ50-Χ50 έχουν πολύ πιο μεγάλη ευελιξία στην επεξεργασία και "πείραγμα" ηλεκτρονικών ήχων.

 

Καλό ψάξιμο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ,ήσουνα κατατοπιστικότατος...

 

Πάνω που έκλινα προς το roland juno stage,ψήνω το korg M50...έχει όντως περισσότερες δυνατότητες για "πείραγμα"

επίσης το ερώτημα είναι, ημιβαρυκεντρισμένο ή όχι..  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το Μ50 είναι ημιβαρυκεντρισμένο και στα 61 και στα 76 πλήκτρα, το οποίο είναι ιδιαίτερα καλό αν έχεις συνηθίσει το "feel" του πιάνου.

Αν θέλεις κανονικά πλήκτρα πιάνου πας στα 88 πλήκτρα full βαρυκεντρισμένα, αλλά ανεβαίνει πολύ η τιμή και το βάρος... είναι πραγματικά ασήκωτο δεν θα μπορείς να το παίρνεις στο studio.

H καλύτερη λύση βέβαια, όπως θα ακούσεις από όοολους εδώ μέσα είναι να πας σε ένα κατάστημα στην Αθήνα και να δοκιμάσεις τα όργανα να δεις πιο σου ακούγεται και σου κάθεται πιο καλά, μπορεί να καταλήξεις σε εντελώς διαφορετικό συμπέρασμα από αυτά που συζητάμε τώρα... A, και μην ακούς τι σου λέει ο πωλητής, εσύ άκου τι λένε τα αυτάκια σου και τα χεράκια σου, γιατί αυτά προσπαθείς να ικανοποιήσεις στην ουσία...

Οπότε Go for it!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μιλησω κ εγω που εχω κ juno g αλλα κ Χ50. To Juno g παιρνει ηχους απο το Fantom χ, κ ορισμενους απο το Fantom G. Πολυ καλο για τα λεφτα του. Οσο για το x50 μη σας ξεγελα το μεγεθος, αλλα περα απο τους μαμισιους ηχους μπορεις να του περασεις ηχους απο το Tr,Triton le , Pa80. Οσο για τα κλαβιε ειναι πολυ ελαφρια κ αυτο ισως αποτελεσει μειον για οσους ειναι πιανιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις sampler κοίτα juno g/korg tr.Συγκριτικά τώρα, τo g έχει sampler και μπορεί να κάνει και multisampling αλλά θέλει δουλειά.Επίσης έχει 61 πλήκτρα και όχι 76.Δεν έχει song player.Έχει sequencer με 16 midi tracks και 4 audio tracks.Αυτό πρακτικά σημάινει ότι μπορείς να ηχογραφήσεις φωνητικά/μπάσο κιθάρες κτλ, σε 4 κανάλια.Τώρα βάθος στην επεξεργασία πιστεύω πως έχει αλλ αυτά έιναι γνώμες. :)Επίσης έχει pads για να κάνεις trigger τα samples , δηλαδή τους ήχους που έκανες δηγματοληψία.(OS 2.0) Τώρα το stage,ίσως είναι καλύτερο για σένα λόγω μεγαλύτερου κλαβίε και καλύτερου αλλά δεν πλησιάζει feel πιανου.Τώρα ανάμεσα x50 juno g θα έπαιρνα juno g καθώς ένα ακόμα και όχι το κορυφάιο sequencer ενσωματωμένο σε ένα όργανο είναι καλή προσθήκη.Επίσης το ρόλαντ έχει καλύτερο κλαβιέ και κατασκευή.Μακράν.Απο άποψη ήχου πρέπει να δεις και korg kai roland.Έχουν διαφορετικό ήχο εντελώς και είναι καθαρά υποκειμενικό το ποιο αρέσει.Αν χρειάζεσαι παραπάνω πληροφορίες για το juno g πες μου μιας και το έχω πιστεύω μπορώ να σε βοηθήσω αρκετά.Ελπίζω να βοήθησα :) ( τα είπα και σε άλλο θέμα παρόμοιο ).Όσον αφορά το x50 καλύτερα να μείνεις μακριά αν μπορείς να διαθέσεις λίγα περισσότερα πέρνεις korg tr/m50.(όλα αυτά αν σου αρέσει ο ήχος των korg.)Στα ίδια χρήματα τσέκαρε και το yamaha mo6 αν θέλεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το juno υπερτερει βεβαια, αλλα απο θεμα ηχων το x50 εχει μεγαλυτερη γκαμα. Παρα το μικρο του μεγεθος ειναι ενα αρκετα δυνατο μηχανημα κ απορω γιατι το θαβουν τοσοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου