Προς το περιεχόμενο

Fade to Black - Σόλο Εισαγωγής


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Ηχογράφησα το πρωί το σόλο ενός εκ των αγαπημένων μου τραγουδιών, του Fade to Black από Metallica και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Είναι το σόλο της εισαγωγής.

 

Κάθε σχόλιο και κριτική ευπρόσδεκτα!  :)

Fade_to_Black_1st_solo_geodimitri.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολυ καλη προσπαθεια.

Το gain που ειναι στο θεο δεν με ενθουσιασε και επισης καπου στο 0,33 φευγεις λιγο εκτος ή μου φενεται ? λιγο προβλημα βεβαια αλλα σε γενικες γραμμες πολυ καλο. ;)

 

Επισης το ακουσα και με ακουστικα και απο μονιτορ.Πρεπει να το μιξαρεις ισως λιγο καλυτερα με "την κιθαρα" σου ενα τσικ παρακατω σε ενταση. ;)

 

Αυτα απο μενα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη προσπαθεια.

Το gain που ειναι στο θεο δεν με ενθουσιασε και επισης καπου στο 0,33 φευγεις λιγο εκτος ή μου φενεται ? λιγο προβλημα βεβαια αλλα σε γενικες γραμμες πολυ καλο. ;)

 

Επισης το ακουσα και με ακουστικα και απο μονιτορ.Πρεπει να το μιξαρεις ισως λιγο καλυτερα με "την κιθαρα" σου ενα τσικ παρακατω σε ενταση. ;)

 

Αυτα απο μενα

Σε ευχαριστώ πολύ Messalion για την ακρόαση και το σχόλιο σου!  :)

Για το gain έχεις δίκιο. Τώρα που το ξανακούω είναι αρκετό. Έπρεπε να πειραματιστώ λίγο παραπάνω με τον ήχο.

 

Αυτό το καταραμένο σημείο (0:33) το έπαιξα τουλάχιστον 15 φορές!!!  ;D Έτσι όπως το ακούω, πάτησα μεν το σωστό τάστο άλλα όχι στο σωστό σημείο. Γι' αυτό και ακούγεται λίγο φάλτσο.  :-[

 

Τώρα για το μιξάρισμα που λες...έχεις και πάλι δίκιο. Επειδή δεν κατέχω καθόλου από το θέμα mix, το μόνο που κάνω είναι να κατεβάζω το input gain των καναλιών για να φέρνω τις εντάσεις εκεί που θέλω. Εδώ - όπως σωστά επισημαίνεις - η κιθάρα θα έπρεπε να είναι ακόμα χαμηλότερα.

 

Και πάλι σε ευχαριστώ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο  Δημήτρη ωραίο,πέρα από το επίμαχο λαθάκι μου ακουγόσουν λίγο σφιγμένος.

 

Για το gain δοκίμασε να κατεβάσεις το volume της κιθάρας και δες αν σου αρέσει ο ήχος.

 

Συνέχισε έτσι  :D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο  Δημήτρη ωραίο,πέρα από το επίμαχο λαθάκι μου ακουγόσουν λίγο σφιγμένος.

 

Για το gain δοκίμασε να κατεβάσεις το volume της κιθάρας και δες αν σου αρέσει ο ήχος.

 

Συνέχισε έτσι  :D

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη!

Άσε με έχει σκάσει αυτό το σημείο!  >:(  Γι' αυτό είμαι σφιγμένος, επειδή έχω άγχος να παίξω καλά εκείνη τη στιγμή. Τέλος πάντων, νομίζω ότι όσο το ζορίζω τόσο χειρότερα.

Όσο για το gain πρέπει να είχα βάλει μπόλικο στο πετάλι γι 'αυτό βγήκε έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη!

Άσε με έχει σκάσει αυτό το σημείο!  >:(  Γι' αυτό είμαι σφιγμένος, επειδή έχω άγχος να παίξω καλά εκείνη τη στιγμή.

 

Να σου πω την αλήθεια κατευθείαν εκεί πήγε το μυαλό μου γιατί και'γω αυτό παθαίνω.

Για μια στιγμή μπορεί να το κάνω όλο χάλια.

 

Εξάσκησέ το εκείνο σε χαμηλές ταχύτητες αλλά σωστά και θα σου βγει στην νορμάλ ταχύτητα από μόνο του  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια κατευθείαν εκεί πήγε το μυαλό μου γιατί και'γω αυτό παθαίνω.

Για μια στιγμή μπορεί να το κάνω όλο χάλια.

 

Εξάσκησέ το εκείνο σε χαμηλές ταχύτητες αλλά σωστά και θα σου βγει στην νορμάλ ταχύτητα από μόνο του  ;)

Βασίλη αυτό κάνω... Το κομμάτι είναι στα 116bpm. Μέχρι τα 95 είμαι κομπλέ. Από εκεί και πάνω τζίφος η δουλειά. Πολύ άτσαλο βγαίνει. Πού θα μου πάει όμως θα το πετύχω!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη αυτό κάνω... Το κομμάτι είναι στα 116bpm. Μέχρι τα 95 είμαι κομπλέ. Από εκεί και πάνω τζίφος η δουλειά. Πολύ άτσαλο βγαίνει. Πού θα μου πάει όμως θα το πετύχω!  :)

Το πιο ευκολο που μπορεις να κανεις ειναι να δουλεψεις με μετρονομο.τον πουστη τον μετρονομο δεν το χωνευει κανενας αλλα γλυτωνεις χρονο  ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη αυτό κάνω... Το κομμάτι είναι στα 116bpm. Μέχρι τα 95 είμαι κομπλέ. Από εκεί και πάνω τζίφος η δουλειά. Πολύ άτσαλο βγαίνει. Πού θα μου πάει όμως θα το πετύχω!  :)

 

Θέλει υπομονή κατί που εγω δυστηχώς δεν το διαθέτω.

 

Αργά (ώστε να βγαίνει σωστά) και σταθερά και να δεις μια μέρα το χέρι σου θα πιάσει από μόνο του την ταχύτητα  ;)

 

Το πιο ευκολο που μπορεις να κανεις ειναι να δουλεψεις με μετρονομο.τον πουστη τον μετρονομο δεν το χωνευει κανενας αλλα γλυτωνεις χρονο  ;) ;)

 

+1

 

Κανείς δεν τον χωνεύει αλλά βοηθάει πολύ.

 

Πατήσεις metronome στο google θα σου βγάλει πολλούς free.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ευκολο που μπορεις να κανεις ειναι να δουλεψεις με μετρονομο.τον πουστη τον μετρονομο δεν το χωνευει κανενας αλλα γλυτωνεις χρονο  ;) ;)

Μ' αυτόν δουλεύω φίλε Messalion!  ;)

Τα τελευταία δύο χρόνια έχει γίνει κολλητός μου!  ;D

 

Θέλει υπομονή κατί που εγω δυστηχώς δεν το διαθέτω.

 

Αργά (ώστε να βγαίνει σωστά) και σταθερά και να δεις μια μέρα το χέρι σου θα πιάσει από μόνο του την ταχύτητα  ;)

 

+1

 

Κανείς δεν τον χωνεύει αλλά βοηθάει πολύ.

 

Πατήσεις metronome στο google θα σου βγάλει πολλούς free.

Όντως θέλει πολύ υπομονή για να πετύχεις το σκοπό σου. Αλλά τι να κάνουμε...  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου