Προς το περιεχόμενο

Fade to Black - Σόλο Εισαγωγής


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Adamo

@ nick_ls

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά που ακούσατε και σχολιάσατε την προσπάθειά μου!  :)

 

Κοιτάξτε να δείτε τώρα τι παίχτηκε με το gain. Επειδή χρησιμοποίησα σαν κύρια παραμόρφωση αυτή του Vox Ice 9 (στο 4), είχα το gain του ενισχυτή στο 1.5 - 2. Μην το παρακάνω σκέφτηκα. Όταν άκουγα τον ήχο από τον ενισχυτή δε μου έκανε κλικ, οπότε αποφάσισα να ενεργοποιήσω το boost του πεταλιού που σου δίνει παραπάνω gain. Εκεί μάλλον έδωσε ίσως παραπάνω gain από το επιθυμητό.

 

Το περίεργο όμως είναι το εξής.

Όταν άκουγα την ηχογράφηση μέσα από το Cubase η παραμόρφωση μου φαινόταν μια χαρά. Το ίδιο και στο Media Player που το έβαλα. Όταν μου είπε ο Messalion ότι του φάνηκε υπερβολικό το gain, έβαλα να το ακούσω στο winamp. Εκεί λοιπόν μου ακούστηκε κι εμένα αρκετό το gain. Δεν ξέρω το γιατί βέβαια.  :-\

Τέλος πάντων, την επόμενη φορά θα το ψάξω καλύτερα!  :)

 

@ leon7pap

Καλή και η δική σου προσπάθεια. Σε δυσκόλεψε κι εσένα το σημείο από ότι άκουσα.  ;)

Σε τι τέμπο το έγραψες; Μου ακούστηκε γιατί πιο αργό απ' ότι το αυθεντικό.

 

Υ.Γ.: Απέφευγε να γράφεις κεφαλαία γιατί όταν το διαβάζουμε φαίνεται σαν να φωνάζεις.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλλες ρυθμισεις eq εχεις στο winamp και αλλες στο media player. ;)

 

Λυσε μου μια απορια (και μπορει να ερθουν κι αλλες,γι'αυτο προσοχη).Πως ηχογραφεις την κιθαρα σου στο cubase ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλες ρυθμισεις eq εχεις στο winamp και αλλες στο media player. ;)

Μάλλον αυτό θα είναι. Στο media player δεν έχω πειράξει καθόλου το EQ. Στο winamp έχω το κλασικό EQ σε σχήμα V.

 

Λυσε μου μια απορια (και μπορει να ερθουν κι αλλες,γι'αυτο προσοχη).Πως ηχογραφεις την κιθαρα σου στο cubase ?

Όσες θέλεις!  ;D

Για κάρτα ήχου, έχω την Behringer UCG102. Συνδέω το Emulated Line Output του ενισχυτή στην κάρτα ήχου και έτσι ηχογραφώ.

 

Στο Cubase τώρα, το μόνο που κάνω είναι να πειράζω το gain input των καναλιών έτσι ώστε να μην βαράει κόκκινα. Επίσης προσπαθώ να ρυθμίζω το gain input έτσι ώστε να είναι σωστή η ένταση μεταξύ των καναλιών.

 

Κάθε βοήθεια στον τομέα ηχογράφηση - μίξη θα είναι άκρως επιθυμητή, καθώς είμαι καινούριος στο άθλημα και δεν γνωρίζω πολλά.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον......

1ον.Αυτο που ακους απο το ηχειο του ενισχυτη δεν προκειται ποτε να ειναι αυτο που ηχογραφεις.

2ον.Το emulated output του ενισχυτη (αν θες πες και μοντελο)......"προσωμοιωνει" τον ηχο που εχεις "πετυχει" και δεν τον αναπαραγει.Επισης οταν ηχογραφεις με την εξοδο του ενισχυτη σου φροντισε να πειραζεις την "ενταση" (master) του ενισχυτη σου και οχι να πρoσπαθεις να χαμηλωσεις το gain απο το καναλι του cubase.

3ον.Για να γραψεις (οσο ειναι εφικτο) αυτο που ακους η καλυτερη μεθοδος ειναι με μικροφωνο.

 

Γενικα να δινεις βαση στο πως "παιρνεις/γραφεις" το σημα παρα πως θα το πειραξεις με τα διαφορα πεταλια ή οτιδηποτε αλλο εφφε.

Με λιγα λογια.Θες να distortion στο καναλι σου και εχεις παρει το σουπερ ντουπερ πεταλακι ? πολυ ωραια,συνεδεσε το αλλα μην του βαλεις ΠΟΛΥ gain εσυ για να γραφτει ετσι.Αν δεις οτι λειπει μπορεις να το προσθεσεις μετα με διαφορα plug ins που υπαρχουν ηδη στο cubase.Οσο πιο καθαρο ειναι το σημα τοσο πιο ευκολα μπορεις να το "πειραξεις" μετα  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Messalion ειλικρινά σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και για την πολύτιμη βοήθειά σου! Θα προσπαθήσω σε μελλοντικές ηχογραφήσεις να πειραματιστώ περισσότερο με τον ήχο μου, έτσι ώστε να πετύχω καλύτερο αποτέλεσμα!  ;)

 

Υ.Γ.: Ο ενισχυτής μου είναι ο MArshall AVT 100

 

Edit: Μιας και λέμε για τον ήχο. Αν δεν σε βάζω σε κόπο, πες μου σε παρακαλώ πως σου ακούγεται ο ήχος στα παρακάτω clip μου.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=197232.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=197168.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=197140.10 (μήνυμα #12)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστως

 

Λοιπον

@paranoid:Λιγο ψιλα η κιθαρα σε ενταση σε σχεση με το υπολοιπο συνολο.προσωπικα θα την ηθελα πιο "κατω".Απο παιξιμο αριστος.

@mystery melody impro: Καποιος θορυβος,ειτε απο καλωδιο ειτε απο μαγνητες ειτε απο κατι αλλο με χαλασε γιατι αν δεν υπηρχε θα ακουγονταν πιο "ζεστες" οι νοτες που πατας.Επισης πολυ ωραια προσθηκη licks στα καταλληλα σημεια.ενταξει τα λαθακια μια χαρα.Ουτε ο petrucci εισαι αλλα ουτε και απευθυνεσαι στον michael tilson thomas.

@Melodic challenge:Σαν γραψιμο δεν εχω να πω κατι.Γι'αυτο θα σου πω καποια παιχτηκα (για μενα παντα μιλαω) "ατοπηματα" τα οποια στρωνουν με τον καιρο και μην σε αγχωσουν.Μου κακοφανηκε που μπηκες καπως αποτομα.Ενα fade in με το volume της κιθαρας πιστευω θα ηταν το ιδανικο.Πατας σωστα αλλα εχω την εντυπωση οτι απλως εχεις ενα pattern στο μυαλο σου με licks και μελωδιες που ταιριαζουν και απλως τα κολλας στον εκαστοτε τονο.Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο γιατι εισαι στο λεγομενο safe mode  ;).Αλλα σε γενικοτερη φαση προσπαθησε να εμπλουτησεις λιγακι τις μελωδιες σου.Π.χ. ηξερα ακριβως τι θα ακουσω απο καποιο σημειο και μετα,αν καταλαβαινεις τι εννοω.

  Αυτα.Ολα τα παραπανω εκφραζουν την δικη μου γνωμη και αποψη

Υ.Γ.1.Εφοσον εισαι στην ησυχια σου στο δωματιο σου και γραφεις δεν χρειαζεται να τα κανεις ολα one take. ;)

Υ.Γ.2.Ψαξε τα plug ins του cubase και αρχισε να πειραματιζεσαι με το eq (αφου γραψεις φυσικα).Θα εκπλαγεις με το αποτελεσμα.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Messalion σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες για να ακούσεις και να σχολιάσεις τα clip μου!  :)

 

Στο Paranoid έγραψα τρεις κιθάρες. Μια στη μέση και τις άλλες τις έβαλα δεξιά, αριστερά. Αυτή που ακούγεται στη μέση, γράφτηκε με το Ice 9. Οι άλλες δύο με το TS808.

 

Το Mystery Melody και το Melodic Challenge τα έγραψα με ένα preset του Guitar Rig 5.

 

Ειδικά για το Mellodic Challenge όσον αφορά το παίξιμο, ήταν το πρώτο clip που ανέβαζα και είχα φοβερό άγχος. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να είμαι πάρα πολύ σφιγμένος και γι' αυτό άκρως προβλέψιμος στο παίξιμο, όπως πολύ σωστά επισήμανες.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου