Προς το περιεχόμενο

DC 30 κλωνος DIY


giorgosc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω σας!

 

Κατασκεύασα πριν λιγους μηνες τον ενισχυτη του τιτλου και αφου διαπιστωσα οτι εχει καιρο να ανεβει σχετικο θεμα, ξεπερνωντας την εμφυτη βαρεμαρα μου, σκεφτηκα ν' ανεβασω τα σταδια της κατασκευης με καποιες φωτο, ν' αναψουν λιγο τα αιματα.

 

Η επιλογη του συγκεκριμενου, εγινε γιατι διαβασα καπου οτι προκειται για το holy grail των ενισχυτων. Δεν ξερω τι ακριβως σημαινει αυτο, μου αρεσε ομως σαν εκφραση, οποτε ξεκινησα. :laugh:

(το παν ειναι να εχεις το σωστο κινητρο)

Βρεθηκε το σχεδιο, μελετηθηκε και ειναι το ΠΛΕΟΝ ΣΩΣΤΟ σχεδιο ενισχυτη που εχω δει!!!!

 

Τα υπολοιπα γνωστα:

Επιλογη υλικων (πυκνωτες, αντιστασεις, λυχνιες) και παραγγελια απο Γερμανια.

Πλακετα ξυλινη ιδιοκατασκευη ως συνηθως με eylets.

Μετασχηματιστης τροφοδοσιας, εξοδου και πηνιο σχεδιασμενοι και κατασκευασμενοι με πολλη προσοχη στο χερι.

Με τους μετ/στες εχω λοξα γιατι πιστευω οτι επηρρεαζουν αφανταστα τον παραγομενο ηχο. Τοσο η υψηλη ταση οσο και  το ρευμα των νηματων.

Για τον μετασχηματιστη εξοδου δεν χρειαζεται αναλυση. Ειναι το παν. Ο συγκεκριμενος σχεδιαστηκε και κατασκευαστηκε με ληψεις ultra linear για μελλοντικες πατεντες.

Τοσο ο σχεδιασμος οσο και η κατασκευη τους εγιναν απο μενα.

Σασι αλουμινενιο στρατζαριστο, κουτι πευκο απο πρακτικερ.

Ο ενισχυτης εγινε κεφαλι και καμπινα χωριστα.

 

DC30schematic.thumb.gif.fda0b6951d0aefede6d89541f58304ed.gif

DSC000DC30.thumb.JPG.f4529f4e3fb49faa0bf7ea0fadd14ebb.JPG

DSCDC30_01_4.thumb.JPG.40ab81be7d12216f43ea887d1c19cbee.JPG

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προκειται για το holy grail των ενισχυτων

 

ΔΕΝ προκειται για το holy grail των ενισχυτων (ενας Beefed up VOX AC30 ειναι στην ουσια και εχουν κατασκευαστει,και κατασκευαζονται ακομα, εκατονταδες) αλλα σιγουρα προκειται για εξαιρετικο ενισχυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας Beefed up VOX AC30 ειναι ..... αλλα σιγουρα προκειται για εξαιρετικο ενισχυτη.

 

Ακριβως αυτο.

 

Απο κει και περα αγαπητε SF αν αρχισουμε το ποιος αντεγραψε ποιον, σιγουρα θα καταληξουμε στον κυρ Λεωνιδα. Αν και κατα τη γνωμη μου υπαρχει ενας μονο ενισχυτης, απλα με διαφορετικες υλοποιησεις.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πυκνωτες και αναλογα με το κυκλωμα χρησιμοποιηθηκαν απο mullard (vintage ) audyn, nichicon (ισως οι καλυτεροι αυτοι τη στιγμη) , mallory, IC (nichicon) και ενας mica. Στην τροφοδοσια Elna και unicon.

Αντιστασεις ολες royal ohm, εκτος απο κατι παλιες που ειχα ηδη carbon comp και carbon film.

Μπηκαν ολων σχεδον των τυπων.

Alpha ποτενσιομετρα και κουμπια απο το μαγαζι της γειτονιας, συν ενα απο μια παλια φριτεζα (λεμε τωρα).

Υποδοχες switchcraft μπροστα, noname πισω.

Και επειδη δε με αφηνει ο διαολος σε ησυχια, αρχισαν και οι τροποποιησεις.

Αρχικα καταργηθηκε  ο διακοπτης του speaker phase ως παντελως αχρηστος.

Ειναι στη δεξια ακρη της φωτο με το κυκλωμα.

DSC0DC30_002_2.thumb.JPG.84ddb6747bc449869b4ceaf926943c6e.JPG

DC30_OUTa.thumb.gif.ebee7014afd62c33eee95c08d548a4d8.gif

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αφου συναρμολογηθηκαν ολα, και μη εχοντας καμπινα (θα ακολουθησει η κατασκευη της και τα απροοπτα που προεκυψαν), τον συνδεσα πανω σε εναν mesa για να ακουσω τι εκανα.

Ενας πολυ ωραιος θορυβος σα βαπορι.

Οχι motorboating οπως πολλοι υπεθεσαν.Μηχανικος. Ακουγοταν μολις τον ανοιγα και με το standby στη θεση off.

Ενα καλο σφιξιμο του μετασχηματιστη τροφοδοσιας ελυσε το προβλημα σχεδον εντελως. Με τετοιο μετ/στη ομως, -11 κιλα βγηκε, σε συνολο βαρους ενισχυτη 21 κιλων-, δε μπορεις να αποφυγεις μηχανικο θορυβο εντελως. Μαλλον επρεπε να τον κανω μικροτερο και για το βαρος και για το θορυβο, αλλα ως συνηθως βαριεμαι να ξανατυλιγω.

Πιθανον στο μελλον να το ξανασκεφτω.

Με εναν 7-8 κιλα θα εχω και μικροτερο βαρος.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμπινα.

Κατασκευαστηκε απο 18ρι μασιφ πευκο, υπολογιστηκε κατα το δυνατο σχεδιαστικα ο αερας που χρειαζονται τα μεγαφωνα, χωριστηκε εσωτερικα σε δυο μερη, ενα για καθε μεγαφωνο και ντυθηκε με δερματινη, γωνιες, ροδακια κλπ.

Για μεγαφωνα διαλεξα το JENSEN C12Q και το JENSEN P10R. Τα παρηγγειλα, τα παρελαβα και οταν ανοιξα τα κουτια ειδα οτι αντι για το P10R, μου εστειλαν ενα Jet Series Tornado. Μετα τα σχετικα καντηλια, διαπιστωσα οτι το κουτι του εγραφε εξωτερικα, οτι ειναι αυτο που παρηγγειλα, αρα το λαθος ειναι απο το εργοστασιο.

Το κρατησα για να αποφυγω την ταλαιπωρια, στειλε πισω, περιμενε κλπ.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικο αποτελεσμα.

Με τετοιο ενισχυτη, χρειαζεσαι και τετοιο εξοπλισμο.

 

Ενα καλωδιο απο Φανο με βυσματα Neutric που εχω, δεν ειχε παρουσιασει ποτε θορυβους.

Εδω ψιλοακουγεται κεραια, ειδικα σε μεγαλη ενταση.

Σε οποιον αλλο ενισχυτη  το ειχα βαλει (πολλους και διαφορους), δεν ειχα προβληματα θορυβων.

Άλλα αγορασμενα, κατι φεντερ και τετοια, ασε καλυτερα.

Πολυ ακριβα δεν εχω για να ξερω τι κανουν.

 

Οι μαγνητες δειχνουν τις αδυναμιες τους.

Οι FRALIN σπερνουν, διαυγεις, μελωδικοι, απιστευτοι.

Της jazzmaster ( soapbars) καλοι, καθαροι και μεχρι εκει.

Οι Lace sensors gold της άλλης tele κανουν για jazz και κατι σαν hot strat, αλλα οχι κατι σπουδαιο.

Οι Benson custom επισης καθαροι, αλλα σε σχεση με τους FRALIN, ετσι κι ετσι.

 

Εχω μετατρεψει κατι κεραμικους σε νεοδυμιου. Θα τους φορεσω σε καποια να τους δοκιμασω κι αυτους να δω τι κανουν.

Θα δοκιμασω κι εναν SD SH2N που εχω για την tele να δω τι κανει κι αυτος.

 

Ειχα διαβασει για τον ενισχυτη οτι εχει πριμο ηχο αλλα δεν μου φανηκε και τοσο πριμος, ειδικα στο βρωμικο καναλι.

Πιθανον να ισχυει αυτο που λενε οτι με τα χρονια ακους περισσοτερο τις χαμηλες συχνοτητες, οι δε υψηλες πανε περιπατο.

IMG105237nz.thumb.jpg.96410444e64e38e1ec531f5e77adec56.jpg

IMG105444nz.jpg.7898363800a116057b952fa07b54795e.jpg

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου