Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα φάσης μαγνητών;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Σε ένα μπάσο μου έφτιαξα έβαλα δύο μαγνήτες, έναν p με δυνατότητα series / parallel και ένα jazz humbucker με δυνατότητα series​ / single coil / parallel.

Ένα volume, ένα tone (στο οποίο με ένα on-on-on toggle​ επιλέγουμε ανάμεσα σε 3 πυκνωτές) και έναν τριθέσιο επιλογέα τύπου Les Paul.

Το πρόβλημα είναι ότι στην μεσαία θέση η ένταση πέφτει πααααρα πολύ και η ήχος είναι σαν να υπάρχει κάποιο φίλτρο να το πω.

Έχω και ένα pj στο οποίο οταν έχω το blend knob στην μέση έχω κι εκεί χαμηλότερη ένταση, σε σχέση με το αν έχω στο full έναν από τους 2, αλλά όχι τόσο έντονο όπως τώρα.

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ακύρωση φάσης (αν το λέω σωστά)? Θα ήταν μία λύση στο ένα μαγνήτη να βάλω ανάποδα τα καλώδια;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Ο jazz μαγνήτης είναι αυτός

 

Warman Jazzbar bass humbucker. 13.31k, 8.56 H, 4 wire overwound – Warman Guitars

 

Και ο p αυτός

 

Entwistle Custom Pickups --- Pickups --- PBX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ακύρωση φάσης (αν το λέω σωστά)? Θα ήταν μία λύση στο ένα μαγνήτη να βάλω ανάποδα τα καλώδια;

 

ΝΑΙ και ΝΑΙ

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, πράγματι αξίζει να δοκιμάσεις να βάλεις ανάποδα τα καλώδια του ενός μαγνήτη, ιδιαίτερα αν το "φίλτρο" που περιγράφεις ακούγεται σαν low cut ή band pass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βρήκα χρόνο και κόλλησα ανάποδα τα καλώδια του p μαγνήτη.

Όλα καλά τελικά.

Τώρα υπάρχει αυτή η μικρή πτώση στην ένταση όπως θα περίμενε κάποιος σε ένα pj αλλά όχι αυτό το "φίλτρο" που ακουγόταν πριν.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

 

Να και το μπάσο (λέμε τώρα)

 

IMG_20170522_223014146.thumb.jpg.96bcfa4fbc53a2ad7d191849aafd2688.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα διαπίστωσα ότι μετά την αλλαγή που έκανα στα καλώδια του p μαγνήτη, το διακοπτακι που τον κάνει series - parallel στην θέση parallel τον κάνει mute. Κατά τα άλλα όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν όπως πρέπει.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Επισυνάπτω και το wiring

2h1v1t_3wtoggle2dpdtdualsnd.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία βδομάδα μετά και απ'οτι φαίνεται δεν γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει με το νέο πρόβλημα που προέκυψε και περιγράφω παραπάνω.

Με δεδομένο λοιπόν ότι η parallel σύνδεση του p μαγνήτη δεν παρουσίαζε κανένα ενδιαφέρον ηχητικά, έβγαλα το διακοπτακι, τον ξανά έκανα όπως ήταν και έβαλα ένα kill switch για να μην μου μείνει η τρύπα κενή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς έχεις λάθος συνδεσμολογία.

Με το διακοπτάκι αντί να αλλάζεις φάση, στέλνεις το σήμα του στη γη και τέλος.

Τσεικάρισε ξανά.

Ή ανέβασε μια φωτογραφία με το σχηματικό σου.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα είδα το σχηματικό και το κοιτάζω.

σίγουρα το υλοποίησες έτσι?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου