Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κλειδιών


moorepanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια Fender Stratocaster USA με αυτά τα κλειδιά

 

tuners1.jpg

 

tuners3.jpg

 

tuners2.jpg

 

θέλω να της βάλω Lock κλειδιά και συγκεκριμμένα αυτά

 

FENDER SCHALLER LOCKING TUNER SCH

 

schaller2.jpg

 

schaller1.jpg

 

Είναι δύσκολο να τα αλλάξω μόνος μου;

Γενικώς, πιάνουν τα χέρια μου.

Τα κλειδιά σφίγγονται απλά με το παξιμάδι ή υπάρχει και κάτι σαν κόλλα ανάμεσα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Γεια,

όχι δεν μπαίνει κάποια κόλλα. Απλώς έχουν εκείνο το πειράκι που εφαρμόζει σε μία μικρή τρύπα δίπλα στην διαμπερή από την οποία περνάει ο άξονας του κλειδιού. Και αυτά που έχεις τώρα έτσι στηρίζονται αλλά δεν είμαι σίγουρος αν η τρύπα αυτή είναι στην ίδια θέση με εκεί που την απαιτούν τα lock. Αν είναι, τότε θα χρειαστείς μόνο κλειδί για να λύσεις το παξιμάδι. Αν δεν είναι, (που δεν το πιστεύω) θα πρέπει να ανοίξεις καινούριες τρύπες, και η δουλειά αυτή να γίνει με ακρίβεια. Οι παλιές τρύπες θα καλυφθούν από τα κλειδιά. Σε σχέση με την τρύπα του βασικού άξονα νομίζω και τα 2 σετ χρειάζονται 10 mm διάμετρο οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Το βασικότερο: Τι έχουν τα κλειδιά και θέλεις να τα αλλάξεις? Αν απλώς ξεκουρδίζεται η κιθάρα αυτό δεν είναι λόγος να αλλάξεις τα κλειδιά. Υπάρχουν γιατροσόφια και γιατροσόφια... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω την αίσθηση ότι ξεκουρδίζεται περισσότερο από ότι θα έπρεπε...

 

Χορδές αλλάζω ανά 2 εβδομάδες.

Τις περνάω στα κλειδιά σωστά.

 

Έχω παρατηρήσει (σε ησυχία) ότι όταν κάνω ένα σήκωμα, ακούγεται ένας μικρός θόρυβος ποθ νομίζω ότι είναι από αυτά τα μικρά σιδεράκια που υπάρχουν ανάμεσα στο Nut και στα κλειδιά.

Έχω μια μιρκή υποψία ότι εκεί μπορεί να "μαγγώνουν" λίγο οι χορδές.

 

Μπορώ εκεί να βάλω κάτι σαν λιπαντικό για να γλυστράνε;

 

Παρόλα αυτά, με τα lock κλειδιά καλύτερα δεν θα είναι τα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχήν στη φωτογραφία φαίνεται να είναι στραβά τα σιδεράκια. (Τα λένε string trees, στα ελληνικά αποφεύγουμε να τα λέμε χορδόδεντρα, σιδεράκια είναι καλύτερα πιστεύω :wink:)

Θα δοκίμαζα λοιπόν

1) να λασκάρω λίγο τη βίδα που τα κρατάει και να τα φέρω όσο το δυντόν πιο κάθετα στις χορδές. Σφίγγοντας τη βίδα θα πρόσεχα να μην τα στρίψω.

2) να βάλω λίγο σκόνη γραφίτη (γνωστό και ως μολύβι.... :wink: ) τόσο στη χορδή κάτω από το σιδεράκι, αλλά κυρίως

3) μολύβι στο κόκαλο (nut) στις εγκοπές από όπου περνάνε οι χορδές. Εκεί είναι το πιο πιθανό να μαγκώνει.

 

Ύστερα από 9- 10 χρόνια, (τόσο δεν είναι? τσέκαρα το serial number) μπορεί και να χρειάζεται να βάλεις καινούριο κόκαλο. Καλύτερα αυτό βέβαια να το κόψει στα μέτρα της κιθάρας σου ένας μάστορας. Ειδικά δε αν είναι το εργοστασιακό, τότε το καινούριο θα γίνει πολύ καλύτερο. :wink:

 

Βάλε την ολόκληρη μία φωτό εκεί που είναι τα gear pictures....Θα είναι πολύ όμορφή.....Τι φοβάσαι...μην τη ματιάσουμε? :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ολα με καλυψε ο συναδελφος harilatron..........εγω το μονο που θα προσθεσω ειναι οτι αν η κιθαρα σου ειναι σωστα σεταρισμενη με σωστα κομμενο nut και δεν εχει καποιο αλλο προβλημα (π.χ στο τρεμολο) ΔΕΝ ΞΕΚΟΥΡΔΙΖΕΤΑΙ και δεν χρειαζεται να καταφυγεις σε αναλογες λυσεις ( οκ εκτος και αν θελεις να κανεις τον van halen......μονο που σε αυτη τη περιπτωση ουτε τα lock κλειδια θα σε σωσουν.....αυτες ειναι οι περιπτωσεις που το floyd rose ειναι αναντικαταστατο)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζω ΚΑΘΟΛΟΥ με tremolo αρά δεν έχουμε τέτοια προβλήματα...

 

Απλά παίζω ένα solo και μετά αισθάνομαι να έχει χάσει λιγάκι το κούρδισμα

Μιλάμε για ελάχιστο αλλά μου τη δίνει...

 

Αυτό με το μολύβι το έχω ξανακούσει και θα το δοκιμάσω, όπως και την ευθυγράμμιση των string trees.

 

Πάντως αυτά τα lock κλειδιά μου φαίνονται καλά...

 

1) Τα κλειδιά που έχει η κιθάρα μου θεωρούνται καλά;

 

2) Τα lock κλειδιά τί ακριβώς κάνουν; Αυτή η μεγάλη βίδα τί κάνει;Πρέπει να σφίγγω και αυτή;

 

3) Η κιθάρα είναι μοντέλο 1997 όντως. Πώς θα καταλάβω αν το nut είναι σωστό; Καλό μου φαίνεται...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα κλειδιά που έχεις είναι πιθανότατα SCHALLER. Αμα δεν έχουν τζόγο σε βαθμό που να σε δυσκολεύει να κουρδίσεις, καλά είναι. Η μεγάλη βίδα στα locking, προωθεί έναν άξονα που έχει μία μπίλια στην άκρη και αφού περάσεις τη χορδή, σφίγγεις τη βίδα και μαγκώνει τη χορδή μέσα στην τρύπα του κλειδιού.Οι χορδές εν προκειμένω δεν στρίβονται γύρω-γύρω στο κλειδί, αλλά τις τεντώνεις με το χέρι πρίν τις "κλειδώσεις" και με το κλειδί δίνεις π.χ. μισή στροφή για να φτάσει η χορδή στο κούρδισμά της. Αυτό σε προστατεύει υποτίθεται από το ξεκούρδισμα όταν αυτό προέρχεται από το γλύστριμα της χορδής στο κλειδί.

Τώρα αυτό που συνήθως συμβαίνει είναι ότι υπάρχει μεγάλη τριβή στο κόκαλο. Αν κατά τη διάρκεια του σολο κάνεις ένα bend τότε η αύξηση της τάσης στο τμήμα που παίζεις μπορεί να ανέβει. Ταβώντας την χορδή, τραβάς και το τμήμα πάνω από το nut. Όταν αφήσεις τη χορδή, αν αυτή δεν γλυστρήσει σωστά μέσα στο nut για να επιστρέψει στη φυσική της τάση, το τμήμα πάνω από το nut παραμένει πιο τεντωμένο και το τμήμα που παίζεις πιο χαλαρό. Το αντίθετο μπορεί να συμβεί σε ένα βύθισμα με το tremolo. Τα δύο τμήματα της χορδής πρέπει να έχουν την ίδια τάση.

Τώρα σε σχέση με το κόκαλο, "λίπανε" τα αυλάκια με ένα μαλακό μολυβάκι και αν δεν φτιάξει βλεπουμε...

Τώρα, όπως είπε και ο federiarhs μια γενική ρύθμιση, ένα καινούριο κόκαλο κλπ αντιμετωπίζουν τα προβλήματα του ξεκουρδίσματος. Βέβαια ύστερα από 10 χρόνια μπορεί να θέλει και κανένα τριψιματάκι /γυαλισματάκι στα τάστα. Όλα αυτά μπορεί να στοιχίσουν όσο τα locking κλειδιά βέβαια (αν κάνεις και την ταστοδουλειά) αλλά θα επιφέρουν μεγάλη βελτίωση στην κιθάρα. Τα locking από μόνα τους δεν νομίζω να σου προσφέρουν και πολλά. Ειδικά αφού περνάς σωστά τις χορδές, τα ξεκουρδίσματα θα έπρεπε να είναι κατι παροδικό αμέσως μετά την τοποθέτησή τους. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστήσω ξανά τους harilatron & fenderiarhs για τη βοήθειά τους.

 

Λοιπόν, νομίζω ότι έχω καλά νέα.

 

¶λλαξα χορδές και πλέον δεν ακούω καθόλου αυτούς τους ήχους που άκουγα από το nut και τα string trees σχεδόν σε κάθε μου bend, κάτι που σημαίνει ότι η χορδή γλυστράει πολύ καλύτερα τώρα.

 

Χρησιμοποίησα αυτό το μολύβι.

 

pencil.jpg

 

Είναι όλο γραφίτης (χωρίς το ξύλο γύρω γύρω).

 

Έξησα λίγο πάνω από το nut. Επί τη ευκαρία δείτε και την κατάστασή του.

 

nut2.jpg

 

nut.jpg

 

Τα string trees δεν μπορούν να στρίψουν γιατί έχουν κι αυτά ένα μικρό πείρο που μπαίνει σε μια τρυπούλα στο ξύλο, οπότε αυτή είναι η θέση τους.

Παρόλα αυτά, με το μολύβι τα έτριψα στο κάτω μέρος τους (εκεί που τρίβεται η χορδή).

 

stringtrees.jpg

 

Επίσης, "έγραψα" με το μολύβι πάνω στις χορδές στα σημεία που αυτές τρίβονται στο nut και στα string trees.

Εννοείται, ότι οι χορδές περάστηκαν τέλεια στα κλειδιά, κάνοντας τον γνωστό κόμπο και μην αφήνοντας καθόλου περιθώριο για γλύστρημά τους.

 

Στην αρχή, είχα καθαρίσει και τα σημεία στο bridge που οι χορδές ακουμπούν, γιατί είχαν μαυρίλες.

 

bridge.jpg

 

Τώρα, παίζοντας χωρίς ενισχυτή και κάνοντας πολλά bend, δεν ακούγεται ο παραμικρός θόρυβος που να φανερώνει "σκάλωμα" της χορδής και το κούρδισμα φαίνεται πολύ πιο σταθερό.

 

Την Δευτερά, σε κανονική πρόβα, θα φανεί η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

¶ντε να δούμε.... :wink: :wink: :wink:

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω αν το nut είναι εντάξει...μπορεί και να είναι.:wink: :wink:

 

 

Μαύρη, με μαύρο pickguard και seymour duncan. Λίγο - λίγο μας τη δείχνεις. Ηδονοβλεψίες είμαστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου