Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κλειδιών


moorepanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλά, νομίζω ότι αν μία κιθάρα έχει τόσο πολύ το κέντρο βάρους μετατοπισμένο προς το μανίκι ώστε να πέφτει προς τα κάτω όταν την αφήνεις, τα ελαφριά κλειδιά απλώς θα μειώσουν το πρόβλημα και δεν θα το λύσουν τελείως. Σαφώς όμως έτσι που το περιγράφεις, τα βαριά κλειδιά μπορεί να είναι κομάτι του προβήματος. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προς το παρόν δεν αλλάζω κλειδιά...

 

στην χθεσινή πρόβα ένιωσα το κούρδισμα πιο σταθερό...

 

θα δείξει...

 

το κόλπο με το μολύβι είναι πολύ καλό...

 

κάποιος μου είπε ότι τα Lock κλειδιά θέλουν μεγαλύτερες τρύπες από τα κοινά για να μπουν... ισχύει αυτό τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Προς το παρόν δεν αλλάζω κλειδιά...

 

στην χθεσινή πρόβα ένιωσα το κούρδισμα πιο σταθερό...

 

θα δείξει...

 

το κόλπο με το μολύβι είναι πολύ καλό...

 

κάποιος μου είπε ότι τα Lock κλειδιά θέλουν μεγαλύτερες τρύπες από τα κοινά για να μπουν... ισχύει αυτό τελικά;

 

Τώρα θα σε γελάσω. Όπως έγραψα στην αρχή, νομίζω ότι τα κλειδιά που έχεις έχουν ήδη μεγάλη τρύπα για τον άξονα. Πάντως και να χρειαστεί να ανοίξεις τις τρύπες λίγο, δεν είναι μεγάλη δουλειά. Anyway τα προβλήματα του κουρδίσματος λύνονται με ρυθμίσεις, "λιπάνσεις" κόκαλα κλπ. Αν τα κλειδιά δεν είναι χαλασμένα μάλλον πράγματι δεν χρειάζεται να τα αλλάξεις.

Μια άλλη παρατήρηση: Το τρεμολο το έχεις floating ή να ακουμπάει στο ξύλο το πίσω μέρος του? Αν δεν το χρησιμοποιείς ποτέ -όπως έγραψες- μπορείς να τεντώσεις λίγο τα ελατήρια από πίσω και να το ακιμητοποιήσεις. (Θα χρειαστεί να ρυθμίζεις το ύψος των χορδών βέβαια). Μπορεί να αλλάξει λίγο ο ήχος (μπορεί για εσένα και προς το καλύτερο υποκειμενικό δεν είναι?) αλλά θα σταθεροποιηθεί κι άλλο η κατάσταση και θα γίνουν και λίγο πιο έυκολα τα bends. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα shaller χρειαζονται τρυπα 10mm. Δεν ξερω τι τρύπες εχει η Αμερικάνικη στρατ. Ειναι πιθανον να εχει 8.5mm οπως στα kluson, πιθανον να εχει τον αλλο τυπο τρύπας, αυτόν που κάνει ενα σκαλοπατάκι, δηλαδή δεν ειναι καθαρά κυλινδρική η τρύπα. Μαλλον κάποιο ανοιγμα θα χρειαστεί, μονο και μόνο επειδή υπάρχει μια μικρο-διαφορά επειδή οι Αμερικανοί μετράνε με ιντσες. Πολύ σημαντική ειναι η απόσταση που εχουν μεταξύ τους οι τρύπες και πρέπει να ελεγχθεί. Για παραδειγμα, η μετατροπή απο sperzel locking σε vintage kluson ή schaller δεν γίνεται, γιατί τα vinatge θέλουν πιό αρεές τρύπες αλλιώς πέφτουν το ενα πάνω στο αλλο. Ειμαι παθός και μαθός!

 

Και ναι, Hilatron, το πρόβλημα με την τελε μου ειναι ακριβώς αυτό. Μια μέρα εβγαλα τα sperzel, εβαλα προχειρα ενα σετ schaller vintage που εχω (και που δεν ταιριάζουν για τον παραπάνω λόγο!), et voila, η κιθάρα ισορρόπησε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Themis, αυτά τα κλειδιά που έχει πάνω η USA strat είναι πιθανότατα schaller και επειδή δεν είναι τα vintage μάλλον έχουν τρύπα 10mm. Το σκαλοπατάκι δεν είναι μεγάλη υπόθεση, μπορείς να το κάνεις εύκολα (το έχω κάνει μία φορά κρατώντας το τρυπάνι με το χέρι - όχι το δράπανο, εννοώ μόνο το κοπτικό...θέλει λίγο υπομονή αλλά γίνεται.)

Τώρα σε σχέση με τη μετατροπή από sperzel σε cluson style μάλλον στη γενική περίπτωση γίνεται. Τα κέντρα των τρυπών για τα κλειδιά σε όλα τα μανίκια της fender (υποτίθεται ) ότι απέχουν 23.8mm που είναι και το spacing που δημιουργούν τα kluson οταν τοποθετούνται. Δεν έχω δει άλλη προδιαγραφή, αλλά δεν αποκλείω να υπάρχει κι όλας.... Αυτό που συμβαίνει είναι ότι τα μανίκια πωλούνται συνήθως με τις τρύπες στη σωστή θέση αλλά με τη μικρότερη διατομή (8.5mm) ώστε να τις ανοίξεις μόνος σου στα 10 αν θέλεις να βάλεις μοντέρνα κλειδιά. (Παρεπιπτόντως σε μία κιθάρα που συναρμολογώ τώρα, έβαλα Gotoh kluson style με ένα χιτωνιάκι που απαιτούσε τρύπα 10mm.)

Στην κιθάρα σου πόσο off έιναι τα κέντρα από τα κλειδιά και δεν μπαίνουν τα kluson? Μήπως κάποιος διεύρυνε τις τρύπες πρόχειρα από τα 8.5 στα 10 και κουνήθηκαν τα κέντρα? (Το έχω πάθει μία φορά, ευτυχως είχα σκοπό να βάλω μοντέρνα Gotoh. Αν το παρατηρήσεις όμως από κοντά, φαίνεται ότι τα κλειδιά δεν ισαπέχουν.

Αν οι αποστάσεις στα κλειδιά σου είναι συστηματικά διαφορετικές από 23.8 mm (προδιαγραφή fender) σε warmoth μανίκι, θα με ενδιέφερε να το μάθω για να έχω το νού μου να τους ρωτήσω αν καμιά φορά παραγγείλω από αυτούς.

 

 

H tele σου είναι απλά ανισόροπη. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμ, θα μετρήσω και θα σου πω για το 23.8mm. Good point να το εχω/ουμε κατα νου για παραγγελείες απο warmoth, thanks Harilatron. Πιθανον να είναι 'ιδιοτροπία' της warmoth. Πάντως το spacing δεν ταιριάζει για την συγκεκριμένη μετατροπή που λέμε.

 

Η warmoth τελε εχει κυλίνδρικές τρύπες 10mm, χωρις σκαλοπατι. Stock, δεν τις εχει πειράξει κανένας. Λίγο 'σκαρτα' 10, θέλει ενα πολύ πολυ μικρο ανοιγμα. (By the way, γίνεται και με το δράπανο. Τυλίγεις ενα κομμάτι γυαλόχαρτο, το κολλάς στις ακρες πάνω στο τρυπάνι σφιχτα με μονωτική ταινία και πολύ σιγα δουλεύεις την τρύπα. Δραπανογυαλόχαρτο!). Οπως είπα ομως, δεν εφτασα ποτέ στο βήμα αυτό.

 

Σε παρακαλώ, η τελε μου οργώνει! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, τα μετρήματα (το παχύμετρο μου δεν ειναι και σούπερ...!):

 

Kluson vintage: σκάρτα 24mm

Sperzel locking (οπως εχει τρυπησει η warmoth): 23mm

Schaller vintage: σκάρτα 26mm

 

Τωρα βέβαια αν κάποιος πει στην warmoth θέλω αυτα τα κλειδια αλλα με spacing αλλο, ξερεις τι θα πάρει... Εδω δεν κάνουν αλλα πολυ πιο απλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου