Προς το περιεχόμενο

Ασκησεις για δυο κασσες +χερια


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα που πηρα μπροστα ολο και κατι θα σας βαζω για μελετη-εξασκηση.

Αν και δεν ειμαι καλος στο γραψιμο παρτιτουρας εν τουτοις αυτες οι δυο ασκησεις ειναι δικες μου

(τις εχω κατα καποιο τροπο ''αντιγραψει '' οπτικα απο τον Μεγαλο Terry Bozzio )

Πως να τις ''παιξετε''...: η Α) ειναι κλασσικα τριηχα 4ων στις κασσες και 16α στο ταμπουρο .

                                        Ταχυτητες :απο 50 -90 bpm με μετρονομο

                                    Γραφω επισης  και τα ποδια L=ΑΡΙΣΤΕΡΟ , και R = ΔΕΞΙ

                                    Φυσικα μετα απο καποιο διαστημα θα αλλαζετε απο αριστερο σε δεξι κατα την διαρκεια της ασκησης και αναποδα σε ολεσ τσ ταχυτητες .ΑΥΤΟΣ ειναι και ο σκοπος της ασκησης Δηλαδη :να αποκτησουμε την ικανοτητα το δεξι μας ποδι να ειναι ισοδυναμο με το αριστερο (μυικα η οπως αλλοιως θελετε να το λετε ) και ο εγκεφαλος μας να απομνημονευσει την συγκεκριμενη ισορροπια .Επισης την ασκηση την παιζουμε και αντιστροφα οσον αφορα τις ταχυτητες (απο  γρηγορα ...αργα )Ανα 2 κλιμακες του μετρονομου.

 

                                      η Β) ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ  δικασα στα ποδια με εναλλαγη οπως υποσημειωνω. Και εδω θα αλλαζετε απο αριστερι σε δεξι (στο μπιπ του μετρονομου )και στα χερια που παιζουν 16α .Ταχυτητες απο 60 -160 bpm .

Και εδω παιζουμε αντιστροφα την ασκηση (απο γρηγορα ..αργα ανα 4 κιλμακες του μετρονομου)

Σκοπος της ασκησης να δυναμωσουμε τα ποδια μας (μπορειτε να παιζετε και με τουσ δυο τροπους heal up η heal down )

Πιστεψτε με οτι μετα την ασκηση αν ανεβετε στο σετ να παιξετε θα νοιωθετε φοβερη ενεργεια & αυτοπεποιθηση ,το χτυπημα σας θα ειναι χαλαρο και συναμα ακριβειας .Καλη εξασκηση

και οποια ερωτηση εχετε μην διστασετε .Ειναι απλες ασκησεις αλλα εξυπνες και αποτελεσματικες.

1737014194_3.thumb.jpg.fabe8e7c0d61710ad15ac54ee153006d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ασκηση ΕΠΙΤΙΜΕ.

Προσωπικα χαιρομαι που μοιραζεσαι την πειρα και την τεχνη σου με τα νεα παιδια.

Αυτο ειναι το και το νοημα για μενα.

Η τεχνη και η τεχνικη ...δεν μας ανηκει..

Και αφου δεν μας ανηκει ...ειμαστε υποχρεωμενοι να την μοιραζομαστε απλοχερα.

Ελπιζω να υπαρξουν κι αλλοι μιμητες σου!

V

 

ps.  σου εχω πει οτι εχω δει τον ΒΟΖΖΙΟ σε σεμιναριο στην Αθηνα....πριν...καμια 15αρια χρονια...

αστα... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου το εχεις πει .Εγω τον εχω σε μεγαλη εκτιμηση και αυτη την ασκηση την ειδα σε ενα video του αλλα επαιζε στα χερια πολυ πιο δυσκολα πραγματα .Τελος παντων αν σκεφτουμε οτι ειναι 61 ετων και ειναι  Power & top musicality drummer με τεραστια δισκογραφια ...πρεπει να υποκλιθουμε.Ευχαριστω για τα καλα σου λογια Βαγγελη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που πηρα μπροστα ολο και κατι θα σας βαζω για μελετη-εξασκηση.

 

Αν και δεν ειμαι καλος στο γραψιμο παρτιτουρας....

 

Ειναι απλες ασκησεις αλλα εξυπνες και αποτελεσματικες.

 

 

Ευχαριστω που μοιραζεσαι τις γνωσεις σου.

Μια χαρα εισαι στο γραψιμο και στα σκιτσα 'σκιζεις'.

Απλες δεν ειναι. Θελουν συγκεντρωση και καλο μετρημα.

Αντε, συντομα και "ομοτιμος" !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτιμε θα ηθελα να μοιραστω {με την αδεια σου} τον τροπο που εγω μελετησα την ασκηση που ανεβασες με τα 3ηχα 4ων στα ποδια..

Να πω οτι ηταν εξαιρετικη ασκηση...και σου εριξα μερικα μπινελικια.. ;D ;D ;D

Καταρχην...τα ποδια τα εκανα  RLR LRL

και υστερα αρχισα να κοιταω μια παρτιτουρα που ειχα ανεβασει προ ημερων στο θεμα με την αναλυση των τριηχων..

Δοκιμαστε το..

3ηχα 4ων στα ποδια ..και η παρτιτουρα που ανεβαζω και εδω στα χερια...

Πολυ βασικος ο μετρονομος.

Καλο Σαββατοκυριακο

112617_.thumb.jpg.1160f1e6984f7a3d2719d4bc5596286b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι καλο Σαββατοκυριακο παιρνεισ την μηχανη και την κανεις;Εδω να τα ακουσεις αν δυσκολευτω !Πολυ εξελιγμενη απ'οτι καταλαβα η ασκηση (φυσικα στις ταχυτητες που ειχα γραψει γιατι παραπανω δε μου βγαινει)

Ευχαριστω Βαγγελη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα ξεχασα να πω οτι τα ποδια που παιζω R R L & L L R EINAI ΕΠΙΤΗΔΕΣ  γιατι το ισχυρο πεφτει παντα στο μονο L η R ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΡΟΥΛΟΣ οπως εχουμε μαθει να παιζυμε τα τριηχα στο snare .(Εκει τραγουδαμε αν θυμαμαι καλα : one en da ,two en da ,three en da, four en da ) εδω (εγω ) τονιζω σαν ισχυρο το μονο κτυπημα (φταιω και εδω που δεν το σημειωσα )Anyway μου αρεσει που ανταποκριθηκε ενας πιο καταρτισμενος  (θεωρητικα & πρακτικα ) μουσικος γιατι ετσι το επιπεδο του drums & Percussion ανεβαινει ..Τhanks Vagelis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου