Προς το περιεχόμενο

SSD καί αξιοπιστία


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, πάλι κράσαρε ό σκληρός μου, ευτηχώς ήταν αυτός πού είχε μόνο λειτουργικό γιά χρήση στό ιντερνετ.Δέν έχω λόγια νά εκφράσω τήν αηδία μου καί αγανάκτηση μου μέ αυτούς τούς σκληρούς, μέσα σέ λιγότερο από 2 χρόνια έχασα άλλους 2.

Μόλις παρείγγειλα έναν ssd

μικρό 60 γιγα γιά εγκατάσταση τού λειτουργικού.Τό σύστημα μου είναι λίγο παλιό P4-3GHZ αλλά όπως είπα θά τό έχω μόνο γιά ίντερνετ.Ελπίζω νά μήν έχω πρόβλημα συμβατότητας.Λέτε νά είναι ή θεραπεία τελικά τών υπολογιστών οί νέα γενιά σκληρών ssd;Θά εξαλειφθούν τά προβλήματα όπως bad sectors καί ή ανάγκη γιά ανασηγκρότηση καί άλλα τέτοια;Υποθέτω ότι καί ή κλωνοποίηση θά γίνεται πιό εύκολα μέ τούς SSD.

Επίσης λογικά πρέπει νά είναι πιό αξιόπιστοι σέ θέμα αποθήκευσης δεδομένων.

Η γνώμη σας; 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

SSD rules. Μια βδομαδα πριν εβαλα εναν στα 120GB. Εγκατασταση Windows 7 σε οκτω λεπτα. Γενικα για δισκος συστηματος προτεινεται. Για storage οι SSD ακομα ειναι πολυ ακριβοι. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SSD έχουν πολλά και σημαντικά πλεονεκτήματα. Καταρχάς ξεχνάμε τα συχνά προβλήματα των κλασικών δίσκων που συνήθως δημιουργούνται από μηχανική καταπόνηση ή από την επαφή της ακίδας στην επιφάνεια του δίσκου. Ως εκ τούτου είναι ιδανικοί για χρήση σε laptop για τα οποία έχουμε το κακό συνήθειο να τα μετακινούμε βιαίως και γενικά δεν έχουν την τάση να παρουσιάζουν βλάβες. Δεν κάνουν θόρυβο. Δεν έχουν κινούμενα μέρη. Καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα. Δεν ανεβάζουν μεγάλη θερμοκρασία. Και το κυριότερο, οι επιδόσεις τους είναι αστρονομικά καλύτερες σε σχέση με τους κλασικούς δίσκους.

 

Όμως, είναι πανάκριβοι, δεν έχεις μεγάλες αποθηκευτικές δυνατότητες και στην πολύ σπάνια περίπτωση όπου κάτι χαλάσει, ξεχνάς τα δεδομένα σου για πάντα (σε ένα κλασικό δίσκο όλο και κάτι μπορείς να ανακτήσεις).

 

Αν τον θες για το λειτουργικό και τα προγράμματα, το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SSD  δεν έχουν μηχανικά μέρη και επομένως πρέπει να είναι πιό αξιόπιστοι γενικώς. Ανάγκη για ανασυγκρότηση θα υπάρχει, λόγω του τρόπου εγγραφής των δεδομένων στην μνήμη (απαιτείται κάποια περιγραφή του τρόπου διαχείρησης της μνήμης (όπου μνήμη =RAM,σκληρός δίσκος,SSD,memory sticks κλπ)). Προσόν επίσης είναι και η ταχύτερη προσπέλαση των δεδομένων.

Και για συμπαράσταση σου αναφέρω ότι κράσαρε πριν λίγες μέρες και ο δικός μου σκληρός... >:(

Βλάβες βέβαια θα υπάρχουν και σε SSD, ωστόσω σε πολύ μικρότερο βαθμό.

Trust me! I know what I'm doing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχεις μεγάλες αποθηκευτικές δυνατότητες και στην πολύ σπάνια περίπτωση όπου κάτι χαλάσει, ξεχνάς τα δεδομένα σου για πάντα (σε ένα κλασικό δίσκο όλο και κάτι μπορείς να ανακτήσεις).

 

 

 

Καί εγώ νόμιζα ότι ίσχυε τό αντίθετο :(

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δηλώνω ευτυχής κάτοχος ενός ssd για το desktop και ένα για το laptop! ;D Έχω λειτουργικό και προγράμματα και στους δύο και έναν εξωτερικό για αποθήκευση δεδομένων!

 

+1 για όσα είπαν τα παιδιά πιο πάνω!

 

Πλέον, έχω την εντύπωση ότι έχουν πέσει αρκετά οι τιμές τους και ειδικά στις κατηγορίες 30-90GB βρίσκεις σε λογικά χρήματα!Επίσης, ακόμα και σε hdd να πας, δεν τους λες επίσης φθηνούς, καθώς οι τιμές τους έχουν μία πτώση σε σχέση με τον προηγούμενο χρόνο, αλλά ακόμα μου φαίνονται σε υψηλά επιπεδα...

 

Όπως και να χει, για λειτουργικό και προγράμματα, είναι ότι πρέπει...Επίσης, σε σχέση με τον πρώτο καιρό που παρουσίαζαν σχεδόν όλοι προβλήματα, νομίζω ότι πλέον είναι αρκετά αξιόπιστοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι μικρές χωρητικότητες δεν έχουν και απαγορευτικές τιμές.Δηλαδή μέχρι 120 είναι πολύ οκ οι τιμές ειδικά στα απλά ssd και όχι στις κορυφαίες επιλογές.Απο 240 και πάνω όμως αλλάζουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αξιοπιστία και η διάρκεια σε ορισμένες μάρκες ssd ελέγχεται.

Πριν 2 χρονια αγόρασα 2 vertex2 60gb και τους ειχα σε raid

 

μετα τους χώρισα και εβαλα πανω δυο λειτουργικα, ενα για μουσικη και ενα για γενικη χρηση παιχνίδια.

 

Φυσικά δεν συζητω για την αποκριση του λειτουργικου το οποίο πραγματικα μεταμορφώνεται, ολα φορτωνουν και ξεφορτωνουν αστραπιαία, η διαχειρηση πολλων προγραμματων ταυτοχρονα ιδιαιτερα για εμας τους μουσικους, ειναι υποδειγματική ακομα και αμα χρησιμοποιεις εναν μικρης χωρητικοτητας ssd για λειτουργικο και τα programm files στους αλλους, αν δε εχεις εναν μεγαλης χωρητικότητας και τα εχεις ολα μεσα ακομα καλυτερα.

 

Προχώρα, θα ενθουσιαστείς σιγουρα, αλλα κρατα και μια μικρη πισινη!!!!

 

Τοσο ειχα ενθουσιαστει που οταν πριν 3 μηνες αγορασα καινουριο λαπτοπ , εβαλα και εκει ssd 120gb, γιατι αμα μαθεις να δουλευεις ετσι , δυσκολα πας πισω στους μηχανικους, με τα αναλογα οφέλη.

 

Ομως.... ομως

 

Ο ενας vertex 2 πριν 2 εβδομαδες ξαφνικα νεκρωσε, εξαφανιστηκε απο το bios και ευτυχως ηταν στην εγγυηση, ειχε 3 χρονια και μου τον αντικατεστησαν

 

Με ερευνα στα forum διαπιστωσα οτι ιδιαιτερα οι οcz αλλα και άλλες εταιρειες , εμφανιζουν πολλά κουλα, ιδιαιτερα ειναι περιεργοι με καποιες λειτουργιες των windows , οπως το hibernation, παθαινουν panic lock , οπως ο δικος μου και γενικα καλο ειναι οποιον και να εχεις, να εχεις περισσοτερο απο ποτε, backup του συστηματος

 

Δεν θελω να σε αποτρεψω βεβαια, απλα βαζω την εμπειρια μου στην εξισωση

 

Κατα τα άλλα , πιστευω οτι ειναι η πιο σημαντικη αναβαθμιση που μπορεις να κανεις σε ενα συστημα, γιατι πραγματικα μεταμορφωνει το λειτουργικο σε όλες τις χρησεις, για πρωτη φορα πολλοί κυνηγανε να το προλάβουν αντι να περιμένουν να ανταποκριθει αυτο.

 

Επισης η εγκατασταση σε αυτους δεν δειχνει σημαδια ¨κοπωσης" και ¨βαρους" με τον καιρο , λογω προφανώς της τεχνικης προσπελασης των .

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά με τους ocz υπήρχαν πολλά προβληματα...Με τις πρώτες εκδόσεις κυρίως, και παρ' όλο που θεωρούνταν οι πιο φθηνοί νομίζω πολύς κόσμος τους απέκλειε λόγω προβλημάτων, τώρα δεν ξέρω τι γίνεται!Από την άλλη οι intel, απ όσα έχω διαβάσει σε ντόπια και κάποια ξένα computer forums λειτουργούσαν άψογα...Κάποια προβλήματα υπήρξαν σε κάποιους samsung και corsair τα οποία όμως λύθηκαν γρήγορα από τις εταιρίες ανανεώνοντας το firmware, ενώ σε αντίστοιχη φάση ήταν και οι crucial!

 

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω έναν corsair και έναν adata και είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος!Δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε ένα πρόβλημα, απολαμβάνω τις μεγάλες ταχύτητες τους και όλα καλά!  ;D (πω πω θα το ματιάσω μου φαίνεται το πράγμα  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου