Προς το περιεχόμενο

Ιάννης Ξενάκης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λείπει ένα topic για αυτόν τον πρωτοπόρο μουσικό. Μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί να μας πει μερικά πράγματα για το έργο του; Από όσο γνωρίζω υπήρξε από μαθηματικός και αρχιτέκτονας μέχρι μουσικός και κατασκευαστής ηλεκτρονικών μουσικών οργάνων. Έχει συνθέσει έργα παγκοσμίως γνωστά αλλά σπάνια θα βρει κάποιος κάτι, αν δεν ψάξει ο ίδιος.

Προσωπικά έχω ένα μικρό δείγμα της δουλειάς του –ας είναι καλά τα πειρατικά mp3- και έχω ανάμεικτα συναισθήματα για τις συνθέσεις του. Κάτι υπάρχει στη δομή του έργου του που μάλλον δεν μπορώ να διακρίνω. Μοιάζει με έναν πολύπλοκο John Cage.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://iannis-xenakis.org/

 

Πέρσι είχε γίνει και ένα συνέδριο (το δεύτερο) με θέμα την έρευνα γύρω από τη μουσική του Ξενάκη στο Τμήμα Μουσικολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών:

 

http://iannis-xenakis.org/english/actu3.htm

 

Από τους τίτλους των εργασιών μπορείτε να πάρετε μία πρώτη γεύση της μελέτης που γίνεται γύρω από τη μουσική του.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει πρόσφατα στην ΕΤ3 ένα αφιέρωμα - documentary για αυτόν όπου μιλούσε κυρίως αυτός και η γυναίκα του...οι απόψεις του γενικότερα ήταν πολύ πρωτοποριακές για την εποχή του !

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Απλά να αναφέρω ότι, χτές είχε ενα ωραίο αφιέρωμα στον John Cage με βιντεοπροβολές και Live μουσική, στο Μικρό Μουσικό θέατρο.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ok. Πάλι αργά θα το πω ...αλλά χτές είχε στο στέκι Nosotros στα Εξάρχεια αφιέρωμα στον Ιάνη Ξενάκη. Αυτό συναίβει στη πλατεία Εξαρχείων ...την ίδια στιγμή, στο ακριβώς δίπλα κτήριο της οδού Μεταξά και Θεμιστοκλέους υπάρχει έκθεση ενος πρωτότυπου μουσικού οργάνου βασισμένου στην αρχαία αιολική άρπα απο τον Coti K. και Δ. Χάριτο.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι θα ειμαι ο πρωτος ( και μαλλον ο τελευταιος ), ο οποιος θα πει οτι ο Ξενακης δεν εκανε κατι το τοσο εκπληκτικο... :? Απλα, ειναι ο μονος Ελληνας, ο οποιος "καταπιαστηκε" με αυτους τους πειραματισμους, τη στιγμη που στην επομενη Ελλαδα προσπαθουσαμε να εξελιξουμε το "Νεο Κυμα" και να το ονομασουμε Εντεχνο...Επισης, μου θυμιζει την περιπτωση "Καλομοιρη", οπου τον θεωρουμε τοσο μεγαλο κλασσικο συνθετη, ενω στην ουσια σαν συνθετης και σαν δουλεια δεν εχει καποια αναγνωριση ουσιαστικη στο εξωτερικο ( οπως πχ ο Σκαλκωτας ). Κατι παρομοιο ισχυει και για τον Ξενακη.

Αποψεις ειναι αυτες, φατε με :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ακούσει παρα ελάχιστα πράγματα απο Ξενάκη,έχω την εντύπωση όμως πως ο θαυμασμός για το έργο του (τουλάχιστον σε εμένα) προέρχεται απο την επιστημονική σκοπιά που αντιμέτωπισε την μουσική (όχι την συνθετική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι θα ειμαι ο πρωτος ( και μαλλον ο τελευταιος )' date=' ο οποιος θα πει οτι ο Ξενακης δεν εκανε κατι το τοσο εκπληκτικο... :? Απλα, ειναι ο μονος Ελληνας, ο οποιος "καταπιαστηκε" με αυτους τους πειραματισμους, τη στιγμη που στην επομενη Ελλαδα προσπαθουσαμε να εξελιξουμε το "Νεο Κυμα" και να το ονομασουμε Εντεχνο...Επισης, μου θυμιζει την περιπτωση "Καλομοιρη", οπου τον θεωρουμε τοσο μεγαλο κλασσικο συνθετη, ενω στην ουσια σαν συνθετης και σαν δουλεια δεν εχει καποια αναγνωριση ουσιαστικη στο εξωτερικο ( οπως πχ ο Σκαλκωτας ). Κατι παρομοιο ισχυει και για τον Ξενακη.

Αποψεις ειναι αυτες, φατε με :roll:[/quote']

 

Κάνεις κατά τη γνώμη μου πολύ μεγάλο λάθος μιας και ο Ξενάκης ήταν περισσότερο γνωστός στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα. (Και πολλοί πειραματικοί συνθέτες και καινούργιοι καλλιτέχνες που ασχολούνται με πειραματική ηλεκτρονική μουσική τον έχουν σαν πολύ μεγάλο πρότυπο).

Ο Καλομοίρης ήταν αναγνωρισμένος στην Ελλάδα, αυτό δεν ίσχυε κσι για τον Ξενάκη. Οπότε δε νομίζω ότι η σύγκριση αυτή έχει λόγο.Φιλικά, Χρήστος

 

ΥΓ.δε θέλω να το παίξω ειδήμων, δεν έχω ακούσει κι εγώ παρά ελάχιστα πράγματα.

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) σαν δουλεια δεν εχει καποια αναγνωριση ουσιαστικη στο εξωτερικο ( οπως πχ ο Σκαλκωτας ). Κατι παρομοιο ισχυει και για τον Ξενακη.

 

Έχει ουσιαστικότατη αναγνώριση στο εξωτερικό:

 

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο ειπα οτι ειναι η αποψη μου. Ομως, αν υπολογισουμε οτι την εποχη του Ξενακη, η Γαλλια ειχε μια ολοκληρη σχολη που εβγαζε πειραματιστες, δεν μπορεις να πεις με βεβαιοτητα οτι ειχε την αναγνωριση που θα ειχαν καποιοι αλλοι,ετσι? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου