Προς το περιεχόμενο

ξυλα για μπασακι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εδω και καιρο σκεφτομαι την κατασκευη ενος μπασου, μιας και δεν εχω φτιαξει ακομα και επειδη εχω εφοδιαστει με ξυλα πρεπει καπως να τα οργανωσω στο κεφαλι μου για να ξεκινησω. σκεφτηκα για κατασκευη νεκ-θρου . τα πλαινα στο σωμα λεω να ειναι στην μεση κελεμπεκι (maple), και μπρος-πισω καπακι ovangol. το μπρατσο τωρα λεω να αποτελειται απο αρκετα κομματια μιας και αυτο ειναι η ομορφια του νεκ-θρου. αρα στην μεση λεω να βαλω περιπου 1cm ovangol, εκατερωθεν 1,5cm παλισανδρο (rosewood), αμεσως μετα 1cm μαονι (ετσι εχουμε τους 6 ποντους του μπρατσου), και τελος πριν τα φτερα 2 φετες βεγγε ωστε να καλυψω το πλατος των μαγνητων. μετα θα ακολουθουν τα φτερα απο ovangol. ταστιερα λεω για παντουκ και λεω να γινει αταστο. (δεν εχω ψαξει ακομα αν ειναι καταλληλο το παντουκ για αταστο, βλεπουμε). αυτη την σκεψη εχω, θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο μπασιστες που ξερουν περισσοτερα απο εμενα μιας και δεν εχω ιδεα  ??? . μια φορα εχω δει απο κοντα και το κρατησα στα χερια μου  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ηλία για εμένα νομίζω πως τα καλύτερα ξύλα είναι (κατά σειρά προτίμησης)

ΣΩΜΑ:

1) ash

2) bubinga

3) alder

ΜΠΡΑΤΣΟ:

1) maple/rosewood

2) jatoba/bubinga (το χρησιμοποιεί συχνά η Ibanez :P)

 

Τώρα για neck through αυτά που θα χρησιμοποιούσα είναι σώμα bubinga με καπάκι από flamed maple και ενδιάμεσα λωρίδα από jatoba που θα κάνει και το μπράτσο με ταστιέρα bubinga!  ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ. θελει σκεψη, ελεγα να χρησιμοποιησω και παντουκ και οβανγκολ αφου βρισκονται  ;D . μανωλη εννοειται οτι θα το εγκαινιασεις σε live .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ. θελει σκεψη, ελεγα να χρησιμοποιησω και παντουκ και οβανγκολ αφου βρισκονται  ;D . μανωλη εννοειται οτι θα το εγκαινιασεις σε live .

XAXAXAXAXA! Ευχαριστώ πολύ! Είναι τιμή μου  ;D ;D

Παντουκ κι οβανγκολ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου!  :-X

Πέραν όποιου ξύλου βάλεις προσπάθησε να βάλεις ΣΚΛΗΡΟ ξύλο στο μπράτσο και λογικά και στη μεσαία φέτα! Αν πας για μοντέρνο ήχο θα βάλεις λογικά και 2 truss rod οπότε θα σε βοηθήσει ένα σκληρό ξύλο! 5αρι ή 4αρι θα κάνεις? (μικρές φωνούλες μέσα στο κεφάλι μου φωνάζουν ρυθμικά "Ε-ΞΑ-ΡΙ, Ε-ΞΑ-ΡΙ"  :P)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωνές επιμένουν για 6αρι! Και ο τελευταίος που αγνόησε τις φωνές ήταν η Ζαν Νταρκ! Θες να με αποκεφαλίσουν? :P :P :P 

Άρα θα πας στάνταρ για 2 truss rod (neck through και πάνω από 4 χορδές είναι κάτι που μάλλον θεωρείται modern οπότε γιατί όχι και δύο truss rod?)! Παντουκ ΝΟΜΙΖΩ πως χρησιμοποιούσε κάποια στιγμή η Yamaha στα 6αρια της...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντουκ που? στο σωμα?

Νομίζω πως ναι... Θα το ψάξω και θα επανέλθω... ;)

EDIT:

Όπως διαβάζω τώρα σε μερικές αναφορές έκανα λάθος! Η warwick χρησιμοποιούσε σε μερικά μπράτσα padauk!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το neck through σε 4αρι το βρίσκω αδιάφορο... Σε 5αρι κ ΕΞΑΡΙ τα βρίσκω σχεδόν απαραίτητα! Δηλαδή ακόμη κι αν δεν είναι neck through το μπάσο πιστεύω πως το neck pocket πρέπει να αγκαλιάζει το μπράτσο ΣΑΝ neck through! Οπότε αν πας για παραπάνω από 4 χορδές ΞΕΧΝΑ την νοοτροπία της Fender στις κιθάρες και στα μπάσα όσων αφορά το neck pocket! Παρακάτω είναι μία φωτογραφία στο ΠΕΡΙΠΟΥ! Θέλει κι άλλο "γλύψιμο" το σώμα με το μπράτσο! Επίσης ΟΧΙ 4 βίδες! 6βιδο το μπράτσο ;)

sorceress_neck-pocket1.jpg

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου